Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi “Black Squad”

black squad oyunu - Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi "Black Squad"

Çok iddialı bir başlık diyebilirsiniz ama Black Squad oynamadan bunu bilemezsiniz! Ya gerçekten Call of Duty’ye iyi bir alternatif ise? Bence öyle.. Hiç para ödemeden, Call of Duty’i hatırlatan haritalarda, farklı farklı silahlar, farklı farklı modlarda botlu yada online oyuncularla bu heyecanı tatmak istemez misiniz? Bence bu oyuna bir şans verin.

>> Call of Duty Mobil Oyunu “Call of Duty: Legends of War”
>> Call Of Duty Alternatifi Ücretsiz FPS Oyunu “İronsight”
>> İnsurgency Sandstorm İncelemesi! Para Vermeye Değer Mi?
>> Portal Savaşları “Splitgate: Arena Warfare”

Oyun, Temmuz 2017 tarihinde Steam’de erişime açıldı. Oyunun yapımcısı Koreli NS Studio. Harika bir analiz sonucu “ne ararsanız var” tarzında bir oyun yapmışlar. Grafikler, oynanış, silahlar, haritalar, karakterler, her şeyiyle harika ve oyuna son gelen güncelleme ile Türkçe dil desteği sunuluyor.

Not: Oyun 2014 yılında geliştirilmiş ve Kore’de erişime açılmış. 2015 yılında ise farklı ülkelerde oynanmaya başlamış. Ancak Steam’e eklenmesi Temmuz 2017. Oyun Steam sayesinde popüler oldu. Oyun duyuldukça sunucular daha yoğun hale gelmeye başladı.

>> Black Squad Steam Sayfası

Para ödemeden oynayın!

Oyunda harika silahlar var. Oynamadan önce CS: GO için iyi bir alternatif diyordum ama oynadıktan sonra anladım, Call of Duty sevenler içinde harika bir alternatif. Sonuçta CS oyunlarını ucuza alabilirken, COD oyunlarını herkes satın alamıyor. (Çünkü hala çok pahalılar.)

Bu oyun para istiyor mu? Sandık açmaya yarayan özel mermiler hariç gerçek para gerekmiyor. Özel mermilerin mesela 80 tanesini 0.99 cent’e satın alırsanız 80 mermiye altın sandık açarsınız ve o sandıkta neler varsa onlardan birisi şansınıza çıkar. Mesela özel skinli Ak47 sandığı açtınız, ancak içinde bomba vs. var. Silah yerine bomba da çıkabiliyor. Bunun haricinde sandık açma gibi bir derdiniz yoksa, özel skinlerle ilgilenmiyorsanız zaten gerçek para harcamanız gerekmiyor.

Yzıyı yazmadan önce 3 saat boyunca çoğu haritasında, Avrupa sunucularında, botlu ve online oyuncularla oynadım. Adamlar epey rütbe yapmışlar, iyi oynuyorlar, ancak bazı karşılaşmalarda rahatlıkla en üst rütbedeki oyuncuları indirebildiğimi gördüm. Yani şimdilik pay to win değil.

black squad galibiyett - Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi "Black Squad"

Oyuna ilk giriş yaptığınızda elinizde birkaç silah olacak, 3 gruptan istediğinizi ön ayarlı yapıp her maç onları kullanacaksınız. Mesela maç başlarken F1, F2 yada F3 tuşuna basıp sonrasında Space tuşu ile seçimi onayladığınızda o setteki silahlarla kapışacaksınız. Tıpkı Call of Duty gibi.

Dikkat! Eğer keskin nişancı modlarına girecekseniz 3 tuştan birisine dürbünlü tüfek tanımlamayı unutmayın yoksa bıçakla koşturur durursunuz. Oyundan çıkarsanız da kaçma puanlarınız artar.

Sonrasında size yenisiniz diye hediye sandık, silah vs verebilirler. Mesajlarınıza gidip bakacaksınız. Bazı silahlar kalıcı, bazıları süreli olur. Eğer o an kullanmaya başlamayacaksanız süreli silahları “Öğeyi al” butonu ile almayın. Bırakın mesaj kutunuzda dursun. Ama kalıcı bir silahınız mı oldu? Alın, envanterde dursun.

Diyelim ki ekstra silahlardan yada el bombası satın alacaksınız, online maç atın yada hergün oyuna bir kez girin ve size verilecek ödüllerle silahları satın alın.

Dikkat! El bombası beleş değil, oyun oynayarak kazanılan paralarla satın alıyorsunuz. Ama 1 kez aldığınızda 24 saat boyunca tüm maçlarda kullanabilirsiniz. Bence Gold paralarınızı idareli kullanın, hemen harcamayın. Oyunun başlarında Lunar yılbaşı gibi etkinliklerle bol keseden para verseler de yakın gelecekte pintileşebilirler.

Etkinlik başarılarınızda yada sandık düşüyor, sandıktan süreli yada kalıcı silahlar, bıçaklar çıkıyor. Oynadıkça kazan mantığı. Tıpkı CS: GO gibi. (Ayrıca oyun paralarınız ile 20000 para karşılığı sandık açabilirsiniz. Fakat benim şansıma hep bomba çıkıyor.)

>> Black Squad Steam Sayfası

DLC Sistemi 

Oyunda ne ararsanız var. Bu sebeple uzunca yazmayı düşünüyorum. Birazdan botlara da değineceğim, haritalara da.. İlk sıra DLC’lerde.

Oyunda DLC sistemi var. Şuan için mağaza sayfası altında 6 dlc olduğunu göreceksiniz. Bunların 4’ü şuan için bedava, diğer ikisi paralı. Bu iki paralı dlc oyun geliştirmelerine destek olmanız için oluşturulmuş ve içlerinde harika skinler var. Almak zorunda değilsiniz.

Diğer 4 ücretsiz dlc ise pek çokları tarafından fark edilmiyor. Bunların içinde de 1 sandık ve birkaç tane silah var. Silahlar 15 gün süreli ama bir nevi “hoşgeldin” hediyesi. Ücretsiz dlc’leri tek tek Steam arayüzünde mağazaya gidip indir diyerek yüklüyorsunuz ve sonrasında oyunda gelen kutunuza bakıyorsunuz. DLC başlığı altında sizi bekliyor olacaklar. 15 günlük silahları süresi bitmeden dener ve sizin için en iyi silahları bulursanız sonrasında dükkandan kalıcı olarak satın alabilirsiniz. Bu sayede boşuna kullanmayacağınız silahlara Gold para ödemiş olmazsınız.

Muhtemelen birkaç sene içinde oyuna daha fazla ücretli skin gelecek, bu sayede geliştiriciler oyunu geliştirmeye ve sunucuları ayakta tutmaya çalışacaklar. Yoksa bedava nasıl oynayabilirdik ki?

Görevler

Event (Görev) başlığı altında günlük, haftalık, klan görevleri gibi özel görevler yer alıyor. Bu görevleri yaparsanız daha fazla tecrübe, gold parası ve sandık kazanabilirsiniz. Ama bu görevleri yapmasanız da olur. Oyuna her gün giriş yaptıkça, müsabakalara katıldıkça gold parası kazanabiliyorsunuz ve bunlarla bomba, silah satın alabiliyorsunuz. Zaten kalıcı silahları bir kez aldınız mı başka silaha da pek ihtiyacınız kalmıyor.

Bende birikmiş 300K Gold parası var. Laf olsun diye 2 sandık açtım, 40K para gitti ve 2 tane süreli bomba çıktı. El bombası ve flash.

Haritalar 

Oyunda şimdilik benim gördüğüm 30 civarı harita var. Oynadığım haritalar bana direk Call of Duty tadı verdi. Pusulacak yerlerde var, ufak çaplı, orta çaplı haritalarda var. Her harita, her mod da oynanamıyor. Tıpkı CS:Go gibi.

Bazı haritalar sonradan kaldırılmış yada güncellemeler ile yenileri eklenmiş olabilir.

Örneğin oyunda VBSS isimli bir harita var. Haritanın kapışma alanı bir seyahat gemisi. Cod Black Ops 2 oynayanlar bu haritaya bayılacaklardır. Botlu da oynasanız tecrübe kasabilir, rütbe yükseltebilirsiniz. Ancak online oynadığınızda daha fazla tecrübe kazanırsınız.

Mevcut haritaların isimleri: 

Harbor noon *, Rush *, Kenar mahalle *, Depo *, Vbss *, Harap şehir, Ayı kampı, Çifte yük, Brooklyn, Kum kalkanı, Çift kanat, Collection, Carrier, Castle, Kağıt fabrikası, İki yüzlü, Old temple, Outpost, Koş ve ateş et, Checkpoint, Santorini, Kurt örümceği, Atma bölgesi, Lockdown, Kartal yuvası, Tallinn, Patlama, Dock night, Avignon, Revenge, Gökdelen, Fake, Sığınak tepesi, Baraj baskını, Sandfox, Çapraz kamp, Greybone, Colosseum, Savaş kafesi. (Yıldız olanlar botlarla da oynanabiliyor.)

Bazı haritalarda çok kıl köşeler var. Siz o haritayı çözene kadar yada haritanın yanlış tarafındaysanız epey bir zorlanıyorsunuz. Mesela adam Dock Night’da karşı taraftan el bombası atıyor siz onu göremeden o sizi halletmiş oluyor. Bazı haritalarda da 2-3’den fazla (kapı-cam) giriş var, siz sağ ve solu keserken adam tepeden yada arkadan geliyor.

Haritaları tek tek modlarla deneyin, sevdiğiniz haritalarda tecrübe kasın. Ben; Fake, Ayı kampı, Harap şehir ve Vbss haritalarını seviyorum.

Oyun Modları

Oyunda hem CS:Go’daki bomba kurma modunun, hemde COD serisindeki bölge ele geçirme modunun benzerini bulabilirsiniz. Ayrıca daha bir sürü mod var. Modların isimlerini Türkçe’ye çevirdiklerinden biraz karıştırmış olabilirim ama zamanla düzelteceğim.
(Modlara tamamen hakim olduğumda bu başlığı güncelleyeceğim.)

Mevcut modların isimleri: 

Bot: TÖM,

Rahat: TÖM (El bombası var), TÖM (El bombası yok), Hayatta kalma (El bombası var), Hayatta kalma (El bombası yok), Ele geçirme, Keskin nişancı, Keskin nişancı (hayatta kalma), Yakın dövüş, Yakın dövüş (hayatta kalma), Pompalı, Pompalı (hayatta kalma), Tüfek, Tüfek (hayatta kalma),

Klasik: Tahrip etme, Adam öldürme (Vip),

Savaş: Yıkım.

Takım Ölüm Maçı Modu: Bildiğin karşılıklı team deathmatch. Bir süre boyunca en yüksek skor yapan yada o süre dolmadan en yüksek öldürme sayısına ulaşan takım kazanır.

Hayatta Kalma Modları: Hepsini oynayamadım ama mesela birinde sadece bıçaklarla, birinde sadece tabancalarla, birinde sadece tüfeklerle birbirine karşı savaşılıyor. Bomba kurmuyorsunuz karşılıklı eşit şartlarda kapışıyorsunuz.

Tahrip Etme Modu: CS’den tanıdığınız bombalama modu. Takımın biri bomba kurmaya, diğer takım onları durdurmaya yada bombayı imha etmeye çalışıyor.

Adam Öldürme (Vip Modu): Takımınızda vip varsa korumaya, vip karşı takımdaysa öldürmeye çalışıyorsunuz. Vip öldürüldüyse öldüren takımdan sağ kalanlar helikopterle kaçmaya, diğer takımda onları durdurmaya çalışıyor. Vip, oyunculardan birisi değil bilgisayarın yönettiği bir bot oluyor.

Ele Geçirme Modu: Ele Geçirme modunda iki takımdan hangisi 15000 (yada kaç puan limit belirlendiyse o) puanı geçerse oyunu kazanıyor. Amaç ele geçirme bölgesinde uzun süre hakimiyet sağlayabilmek, karşı takıma zarar verip puan toplamak.

Yıkım Modu: Her iki takımda da A, B, C, D, E yazılı bölgelerde mühimmat gibi bir ekipmanları var. Bunlara zarar vermeniz, patlatmanız gerekiyor. Tabi kolay kolay patlamıyorlar. Bu modda adam vurmak yerine zarara odaklanırsanız daha çok puan kazanır, rütbe yükseltirsiniz. Yoksa adam vuracam diye ortalıkta gezer durursunuz. Merminiz sınırlıyken hedef olmamak içinde genelde yapılan şey bıçakla mühimmatın yanına gidip sürekli bıçak darbeleri ile hasar vermek. Tabi puanlarınızla alacağınız özel ekipman silahları dahil etmiyorum. Onlarla daha fazla hasar verebiliyorsunuz. Mesela terminatörün hasar gücü epey yüksek.

Yıkım modunda bıçakla hasar veriyorsanız bıçak sesinin düşmanlar tarafından duyulacağını unutmayın. Her daim hazırlıklı durun. Ayrıca sınıf seçiminizi de en iyi hasarı nasıl verirsiniz ona göre yapın.

Yıkım modunda takımlardan birisi diğer takımın tüm bölgelerini imha eder, oyun içi belirlenen skora ulaşır yada oyun içi belirlenen oynama süresi dolarsa müsabaka biter.

SINIFLAR

Oyunun iki modu sınıfları destekliyor. Ele geçirme ve Yıkım modları..

Bu modların olduğu müsabakalara girdiyseniz oyunda bir seviye sonra sınıf seçmeniz istenir; Hücum C, Destek V, Komutan B, Gözcü N. Hangi sınıfta olmak istiyorsanız o tuşa basar, aynı tuşa 2 kez basınca kabul etmiş olursunuz.

black squad siniflar - Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi "Black Squad"

Hücum sınıfına katıldıysanız ekranın altında 4 kutucuk belirir; Mayın, M32, Hellpike, Juggernaut. Puanları 200, 300, 600, 1200. Bu puanları kazandığınızda o özellikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sınıfı seçenler %10 daha hızlı şarjör değiştirebilirler.

Mayın, karşı takıma hasar vererek 200 puan yaptıysanız C tuşu ile istediğiniz yere mayın koyabilirsiniz.
M32, 300 puanınız olduysa V tuşu ile M32 isimli el bombası fırlatıcı silahı kullanabilirsiniz.
Hellpike, 600 puanınız olduysa B tuşu ile füze saldırısı başlatabilirsiniz.
Ve Juggernaut, 1200 puanınız olduysa N tuşu ile 300 saniye boyunca (düşmanlar sizi imha edene kadar) terminatöre dönüşürsünüz ki bu çok keyifli.

Destek sınıfına katıldıysanız ekranın altında 4 kutucuk belirir; Medi kit, XM25, Sentry Gun, Artillery Support. Puanları 100, 300, 800, 1100. Bu puanları kazandığınızda o özellikleri kullanabilirsiniz. Doğalında bu sınıftaysanız kıyıda bi yerde dinlenince canınız dolmaya başlar, buna ek olarak 100 puan üstünde medikal kit kullanabilirsiniz. C tuşu ile kiti alır, sol fare tık ile yere atar ve kitin üstüne yürürsünüz. Canınız artıverir.

XM25, M32 gibi bomba fırlatıcıdır ama mesafesi daha uzun. Keskin nişancıların saklandığı yerlere yada malzemelere fırlatılınca iyi iş yapıyor. XM25’in hedeflemesi daha zor.
Sentry Gun, akıllı nöbet silahı. Birkaç kez kullandım süper iş çıkarıyor. Ama düşman taraf kurduysa onu imha etmek için uzaktan el bombası fırlatmanızı öneririm. Yoksa acımıyor.
Artilery Support, topçu desteği sunuyor. Füze saldırısına göre daha uzun ve etkili. Ama yer hedefleme tabi her zaman öyle kolay olmuyor.

Komutan sınıfına katıldıysanız ekranın altında 4 kutucuk belirir; Ammo kit, AT4, Trophy System, Support Chopper. Puanları 100, 300, 800, 1100. Bu puanları kazandığınızda o özellikleri kullanabilirsiniz. Bu sınıfta olanlara normal şartlarda ek şarjör veriliyor (sanırım). Birde ek yetenekleriniz var, daha ne olsun?

Ammo kit, şarjör bitince bir ek şarjör daha almaya yarıyor. Mesela ben hücum sınıfında iken mermiler bitince yerden silah kapamazsam mefta oluyorum fakat bu sınıftakilerin daha fazla şansları var.
AT4, bildiğin bazuka. Malzemelere hasar vermek için yada düşman helikopterine zarar vermek için kullanabilirsiniz.
Trophy System, ganimet sistemi olarak geçiyor. Gördüm ama kullanmadım. Sanırım çevresine atılan bombaları felan kendi takımına kazandırıyor gibi birşey. Yani sizin silahınızla sizi öldürüyor olabilir. Doğrusunu öğrenince bunu güncelleyeceğim.
Support Chopper, helikopter desteği. Hem düşmanları hemde Yıkım modunda düşman malzemelerini hedef alıyor. Süresi dolup gidene kadar yada düşmanlar düşürene kadar sizinle.

Gözcü sınıfına katıldıysanız ekranın altında 4 kutucuk belirir; UVA Support, Sonar Vision, Steyr50, Air Strike. Puanları 200, 300, 800, 1100. Bu puanları kazandığınızda o özellikleri kullanabilirsiniz. Bu sınıfta olanlar normal şartlarda birinci ve ikinci silah arasında %30 daha hızlı geçiş yapabiliyorlar. Ek olarak..

UVA Support ile insansız hava aracı desteği kazanıp haritada düşmanların yerlerini görebiliyor,
Sonar Vision ile duvar vb. arkasında saklanan düşmanları görebiliyor,
Steyr50 isimli öldürücülüğü yüksek nişancı tüfeği ile daha çok hasar verebiliyor,
Air strike ile işaretlenen alana hava saldırısı düzenleyebiliyorlar.

BOTLAR

Benim en sevindiğim olay bu. Botlarla oynayabiliyoruz. Tek sorun botlarla bile oynarken aktif internet bağlantınız olması gerekiyor. (Tıpkı COD serisi gibi.)

Birde botlarla oyun kurmada başta sıkıntı çekebilirsiniz. Yanlış yere girerseniz hareket etmeyen aptal botların olduğu bir oyun başlatır, sonrasında küfürler içinde oyunu bilgisayardan silersiniz. Ama yapmayın! Doğru yöntem ile sağlam yapay zekaya sahip botları bulabilir, keyifle oyununuzu oynayabilirsiniz. Öyle ki; botlar bomba atıyor, kıyı, köşe, dip bucak, boru üstü her yönden yolu bulup saldırıyorlar.

Botlu oynamak için iki seçeneğiniz var; Şifreli botlu maç başlatırsınız ve tek başınıza karşıdaki botlara dalarsınız yada şifre koymazsınız ve dünyanın dört bir yanından oyuncularda oyununuza katılır, birlikte botları pataklarsınız.

(Ancak online oynamak daha keyifli.)

Botlu oyun kurmak için izlenecek yol şöyle;

Ana ekranda sağ listeden ÖZEL MÜSABAKA > KATIL

Sağ alttan YARAT > Bot > Bot TÖM > ONAYLA

Şifreli olacaksa sol alttan şifre girin
Sadece 5 harita botlu oynanabiliyor. Harita değiştirecekseniz Bot TÖM ekranında sağ üstte harita değiştirme butonu var.

black squad musabaka - Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi "Black Squad"

black squad bot - Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi "Black Squad"

Klanlar

Oyunda klan sistemi var. Henüz bir klana katılmadım ama klana katılırsanız klanlar arası kapışmalara girebiliyorsunuz. Belki ilerleyen zamanda bunu turnuvalara çevirirler ve kazanan klan takımına ödüller verebilirler. Gayet akıllıca.

Bir klana dahil değilseniz klan müsabakalarına giremezsiniz.

Eğer bir klana dahilseniz profilinizde oyun rütbenize ek olarak bir mavi simge (yada klan amblemi) görünür. Ayrıca oyunlarda nickinizin altında da klanınızın seviyesi görünür. Bazı müsabakalarda oyuncular size klan davetleri yollarlar, karşınıza bildirim penceresi gelir. Hemen her klana atlamayın. Klan daveti gönderen kişinin profilinden klanına bakın, klanı kaç galibiyet kazanmış. İşinize gelirse katılırsınız.

Özel Silahlar

Şimdi tam ismini bilemiyorum ve nasıl anlatırım onuda kestiremedim ama COD oyuncuları anlayacaktır; Black Squad’da özel silahlar, özel donanımlar kullanabiliyorsunuz.

– Mesela 14 Şubat sevgililer gününe özel, “fırlattığınızda kalp şekli oluşan” bir sis bombası var.
– Mesela sabitlenen akıllı taramalılar var. Özel zırhlı askerler var. (COD serisinden bilirsiniz.)
– Mesela hava saldırısı gibi bir imkan var. Helikopterli veya jetlerle ağır bombalama (yıkım, ele geçirme ve tahrip modlarında gördüm görebilirsiniz). Seçtiğiniz bölgeye hava saldırısı düzenletebiliyorsunuz. (Bu silahı eğitim modunda deneyimleyebilirsiniz. Ele geçirme modunda ise sanırım destek gibi bir kuvvet seçeceksiniz. Ben genelde hücumdum yada saldırı mıydı?..

Daha başka özel donanımlarda olabilir ama henüz bildiklerim bunlar..

Profil Kartları

Tıpkı COD’da olduğu gibi kendinize ülkenizin bayrağı yada farklı bir profil kartı alabiliyorsunuz. Kartlar elmas gibi bir şeyle alınıyordu sanırım. Ve bu aralar bayraklar indirimde. Bende fırsatı kaçırmadım, biraz oynayarak kazandığım elmaslarla Türk bayrağını profil kartı olarak aldım.

Bir kere aldığınız kart hep sizin oluyor. Kartlar kapışmalara başlarken oyuncu listesinde görünüyor. Düşünün ki bayrağınızı diğer oyuncularda görüyor.

14 Mart 2018 güncellemesi ile bayraklar kaldırıldı. Sebebi; bayraklar üzerinden oyuncular arasında doğacak tartışmaları ortadan kaldırmakmış.

Oynanışa Dair

Oyunun oynanışı, karakter, harita ve silah tasarımları harika. Vuruş hissi neredeyse bir COD oyunu.. Sadece kafadan vuruşlarda çıkan sese alışmam zor oldu.. Ayrıca oyun UE3 ile geliştirildiğinden düşük grafik kalitesinde dahi görüntü güzel, yüksek grafik kalitesinde de genellikle sorunsuz oynayabiliyorsunuz.

Sunucular, yavaş internet kullananlar için bile iyi sayılır (AKK yüzünden 512 kbps hızım var. Yakın zamanda COD BO2’de online oynamayı denediğim de yüksek ping yüzünden oynayamadım. Ancak ilk 3 saatlik deneyimimde Black Squad gayet iyidi.)

Yazıyı yayınladıktan sonra 9 gün daha oynamaya devam ettim. Hafta sonları ve akşamları sunucular çok dolunca yada oyunda çok fazla oyuncu olunca gecikmeler olabiliyor.

Oyunun arayüzü biraz karışık ama çözdüğünüzde gayet seveceksiniz.

Maçlar başlarken silah seçimi ön tanımlı 3 setten biriyle yapıyoruz. Maç biterken kazandığınız tecrübe puanı, para vs. ne varsa görebiliyorsunuz. Bazı durumlarda oyun kurucu değilken oyunun kurucusu haline geliyorsunuz ve o sırada oyundan çıkmadıysanız diğer oyunculardan küfür yeme ihtimaliniz var. Oyundan çıkacaksanız çabuk karar vermelisiniz.

Ayrıca oyunun ortasında bir yerde oyundan çıkarsanız da negatif kaçma tecrübesi gibi bir şey var. Hem kazandığınız puanlardan kaybedersiniz hemde bu kaçışlar profilinizde kaydedilir. Sonra bunlar ne oluyor orasını öğrenemedim.

Online müsabakalara girmeden önce sol altta bir Bekleme listesi göreceksiniz, o listeye arada bakın. Oyun kurucular sizi kurdukları oyuna davet ediyorlarsa onların davetlerini orada görebilirsiniz.

Son olarak…

Oyunun Sistem Gereksinimleri

Oyun ultra grafiklerde bende kastı. Orta seviyede sorunsuz oynuyorum. Peki oyunun düşük ve önerilen sistem gereksinimleri ne?

Minimum:

– Core2 Duo 2.2 GHZ / AMD Athlon 64 X2 2.66 GHZ işlemci,
– 1 Gb Ekran kartı,
– 2 Gb Ram,
– Windows 7 64 Bit,
– 5 Gb boş alan,
– Direct x 9.0 ve üstü.

Önerilen:

– Core2 Duo 2.4 GHZ / AMD Phenom X4 820,
– 2 Gb Ekran kartı,
– 4 Gb Ram,
– Windows 7 64 Bit,
– 5 Gb boş alan,
– Direct x 9.0 ve üstü.

İLK DEFA OYNAYACAKLARA TAVSİYELERİM

Oyunu ilk defa oynayacak olanların dikkat etmesi gerekenler!

 • Oyun ana ekranındaki müzik bir yerden sonra sinir edebilir, ayarlardan ana ekran müziğini kapatın.
 • Oyunun fare hassasiyeti ve farenizin kullanımı oyunda sizi çok etkiler. Ben mesela faremden ötürü rahat dönemiyorum çoğu zaman pisi pisine öldürüyorlar. İyi bir fare kullanın ve fare hassasiyetinden memnun kalmazsanız kendinize göre ayarlayın.
 • Oyunu oynamadan önce yada boş vaktiniz olduğunda oyun ekranında sağ alt köşedeki REHBER bağlantısına tıklayıp oyun hakkında biraz bilgi edinin.
 • Oyunda elinizde bıçak yoksa koşamazsınız. Silah taşırken “niye koşmuyor bu?” demeyin. Haritalar zaten çok büyük değil koşmayın ama rahat hedef olmak istemiyorsanız da zıplayın.
 • İlk defa oynacağınız için silahlara alışma amaçlı BOTTÖM modunda botlarla oynayın. El bombası, bıçak, silah öğrenin.
 • Online müsabakalarda maç başlarken F5 tuşuna yada Hazır tuşuna basın. Herkes sizi beklemez, oda yöneticisi odadan atar.
 • Şans eseri oda yöneticiliği size kalırsa oyunu başlatmak size düşüyor, gecikmeyin herkes kaçar.
 • Özel silahları kullanmak için yeterli puanınız olsa da her silah oyun içi tecrübeye bağlı olarak açılıyor. “Puanım var neden aktif değil?” demeyin. Her müsabakaya ER olarak başlarsınız, Albay, Yarbay devam eder. Belli bir rütbeye varınca da yetenekleriniz aktif olur. Aktif oynarsanız hava saldırısı vs. rahatlıkla kullanırsınız. Pasif kalırsanız yetenekleri kullanamazsınız.
 • Mayın döşerken mayını görülmeyecek yerlere yerleştirin. C tuşuna basın ve sonrasında 1 kez mouse sol tık basılı tutun. Birkaç kez yaparsanız puanların hepsini aynı yere 3-5 mayın koymaya harcarsınız.
 • M32 silahı el bombası fırlatıcı gibi birşey. Tam isabet ettirirseniz yıkım modunda işe yarıyor. Bana sorarsanız puanlarınızı Hellpike için biriktirin.
 • Hellpike hakkınız aktif ise saldırının yapılacağı yeri işaretlemeniz lazım. Bunun içinde işaretlenecek alana yakın olmanız gerek. Tabi birde işaretleme yaparken görülmemeniz, vurulmamanız gerek. B tuşuna basar, işaretleme cihazını konuma doğru tutar ve mouse sol tık basılı tutarsınız. Yeşil daire tamamen daralıp tek çizgi olana kadar sol tıkı bırakmayın yoksa hakkınız boşa gider. Ayrıca vurulduğunuzda da hakkınız, puanlarınız boşa gider.
 • Juggernaut (terminatör) hakkınız aktif olursa kullanımında hata yapmayın, boşa gider. N tuşuna basın, sonrasında mouse sol tıkını basılı tutarak maskeyi yüzünüze takın. Maske takmadığınız sürece hakkınız aktif değildir ve vurulduğunuz gibi hakkınız boşa gider.
 • Destek sınıfından Nöbet silahı (yere sabit akıllı taramalı) hakkınız aktif olursa kullanımında mantıklı davranın. Silahı düşmanın görmeyeceği geçtikten sonra arkasından vurulacağı bir yere kurun. Duvar dipleri vb. Silahı kurmak için önce B tuşuna basın, sonrasında silah kurulana kadar fare sol tıkını basılı tutun.
 • Gözcü sınıfında insansız hava aracı desteği ve sonar görüş desteği var. Adamlar sizi haritada lak diye görür veya duvarın arkasından fark eder anında indirirlerse hemen “hileci” damgası yapıştırmayın. Sizde o sınıfı bir kez deneyin.
 • Oyunda hileciler var ancak BattleEye sistemi sayesinde tespit edildiği gibi oyundan atılıyorlar. Bu sebeple çok iyi oynayanlara hileci gözüyle bakmayın. Adamlar eski CS: GO yada Pubg oyuncuları. Hepsi Black Squad’a kaydılar. Yakında turnuvalarda başlayacak deniliyor. Kendinizi geliştirin.
 • Bazı silahlar bomba atabiliyor ama bomba özelliği için silah elinizde iken 1 tuşuna tekrar basmanız gerekiyor. Zaten silah tutuşu değiştiyse bombanın aktif olduğunu anlarsınız.
 • Yıkım modunda oynuyorsanız ve karşı takımda terminatör varsa el bombası ile terminatöre odaklanın. Karşı takımın en çok puan kazanmasını sağlayan şey hava saldırıları ve terminatörler.
 • Bazı oyuncuların fix oynama şekilleri var. Sizi de kendileri gibi bildiklerinden sizi her daim aynı yerden beklerler. Taktik değiştirip ona farklı bir yerden, farklı bir silahla saldırın.
 • İyi bir CS oyuncusu değilseniz ilk başlarda Tahrip Etme modu yerine Ele Geçirme ve Yıkım modlarını oynamanızı öneririm. Bu modlar kalabalık oluyor ve illa ki karambolde birilerini vura vura oynayışınızı geliştirirsiniz.
 • Tarhip etme modunda bombayı yerden aldıysanız 5 tuşu ile elinize alabilir, G tuşu ile yere atabilirsiniz. Bu durumda takımınızdan başkası alıp kurabilir. Ama siz kuracaksanız bomba kurma bölgesinde 5 tuşuna basıp ele alıp, sonrasında E tuşu ile kurmalısınız. Bomba imhada da tuş yine E.
 • Y tuşu ile elinizdeki silahı inceleyebilir, H tuşu ile yerdeki bir silahı alabilirsiniz. T tuşu ile silahın varsa lazerini açabilir, F tuşu ile varsa susturucu takabilirsiniz.

Şimdilik oyuna dair anlatacaklarım bunlar. Daha fazla keşiflerim, ekleyeceklerim yada oyuna gelen güncellemeler, sürprizler olursa yazımda güncelleme yapacağım.

Rütbe ilerlemesi için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1097325403

Haritalardan bazılarının resimleri için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1250223326

– Reklamlar –

adbanner