Ücretsiz FPS Oyunu “No One Lives Forever”

nolf - Ücretsiz FPS Oyunu "No One Lives Forever"

İlginin masaüstü ve diz üstü bilgisayarlardan mobil cihazlara kaydığı şu yıllarda arada bir nostalji yapmak gerekiyor. Geçmişte severek oynadığımız 90 tank, Mario, Sonic, Worms, Half Life, Doom, Wolfenstein gibi klasikler şimdilerde yeni nesil tarafından pek tanınmıyor. Bizler, eskiler tarafından da unutulmuş durumdalar. Duyguları olsa muhtemelen alınırlardı..

Bu yazımda da tahmin edeceğiniz gibi eskilere gidiyoruz. 2000’li yıllarda piyasa sunulan bir oyun var, adı “No One Lives Forever”. Oyun, yasal olarak ve yeni sistemlerle, yeni ekran oranlarıyla uyumlu olacak şekilde tamamen ücretsiz oldu.

“Kimse sonsuza kadar yaşayamaz.”

Kendinizi James Bond gibi hissedeceğiniz ancak kod adı The Fox olan Cate Archer isimli ajanı kontrol ettiğiniz bir FPS oyunu. Tabiki o yıllara göre yapılmış bir oyun. Yani oynanış, grafikler, senaryo herşey o zamana göre, 17 yıl öncesine göre.. Herkes sevmeyebilir. Bu sebeple oyunu indirmeden yada oynamaya başlamadan önce Youtube’dan oynanış videolarına bakmanızı öneriyorum.

Yukarıda 6 dakikalık bir video paylaştım. Video sayesinde oyuna dair bir izlenim sahibi olur ve oyunu indirmeye karar verirseniz hemen aşağıda da indirme bağlantılarını paylaşıyorum. Söylediğim gibi oyun tamamen yasal, hiçbir telif sorunu yok. Ancak herkes o zaman için tasarlınmış bir oyunu sever mi, sabredip sonuna kadar oynar mı bilmiyorum..

>> No One Live Forever 1
>> No One Lives Forever 2

Yukarıda iki adet indirme bağlantısı var, çünkü oyunun iki versiyonu birden bedava oldu. İlk oyun 2000 yılında, ikincisi 2002 yılında yayınlandı. İkinci oyun, ilk oyuna göre daha başarılı tabiki de.

Oyuna Dair Notlar!

Oyunu indirecek olanlara yada indirenlere kolaylık olması içinde birkaç not paylaşmak istiyorum. Bu notların, daha oyunun başındayken sıkılıp bırakmamanız için faydalı olacağını düşünüyorum.

  1. Oyun, geniş ekran laptoplar ve Windows 8, Windows 10 gibi yeni sistemlerde sorun çıkarmadan çalışıyor. Ekran oranını options menüsü altından 1366×768 seçerseniz menüler ufalıyor fakat oyun içindeyken herşey gayet geniş ve ferah.
  2. Oyun, bir eğitim ile başlıyor. Eğitimde size tuşları ve oyunun sistemini öğretmeye çalışıyorlar fakat çok net yönlendirmeler olmadığından başında sıkılıp bırakmanıza sebep olabilir. Bu sebeple eğitim alanında duvar yazılarına bakarak eğitim kısmını atlamanızı öneriyorum. Duvarlarda skip trainer yazısını izlerseniz sonunda vardığınız görevliler eğitimi atlamanızı sağlayacaklar.
  3. Oyunda en çok kullanacağınız tuşlar; yürüme vs. hareket için wasd, ok tuşları, zıplama space, etkileşim E, fener L, zoom Z ve X, ateş için CTRL.
  4. Şaşırmış olabilirsiniz, ateş için fare sol tık değil, CTRL kullanılıyor. Bunu değiştirmek için Options > Controls > Configure Controls > ekranda aşağı inip CTRL geçen kontrolü bulun ve mouse sol tık ile 2 kez tıklayın. Left mouse 0 gibi birşey yazıyorsa olmuştur.
  5. Oyunda ölürseniz otomatik save’den geri başlarsınız. Bu sebeple hızlı save için F tuşlarından F6’yı kullanabilirsiniz.
  6. Eğitimi atladıktan sonra ilk görevde dayının birini korumamız gerekiyor ve elimize dürbünlü tüfek veriyorlar. Yaklaşık 12 veya daha fazla düşman var. Birde siviller var. Sivilleri yada dayı ölürsen oyun biter. Dayı arabasına binene kadarda takip etmeye, korumaya devam ediyorsunuz.
  7. Oyunu hikaye modu yerine multiplayer’da oynayabiliyorsunuz. Multiplayer’da tam bir Half Life havası var. Kendinizi Half Life Deathmatch oynuyor gibi hissedebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Yavaş yavaş oynadıkça yada Youtube’da videoları izledikçe olayı kavrayacağınızı ve belkide oyunu çok seveceğinizi düşünerek paylaşmak istedim. Oyunu severseniz yorum yazmayı unutmayın! Ayrıca oyunla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak da yazabilirsiniz.

(Oyunun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.)

– Reklamlar –

adbanner