Yazıya Yorum Gönder!

Web Tasarım ile Uğraşanlar için Faydalı Bağlantılar

Eğer web tasarım işi ile amatör dahi olsa uğraşıyorsanız bu yazım sizi ilgilendiriyor. Çünkü yıllardır yararlandığım, işimizi kolaylaştıran, sorunları tespit edip daha kolay çözmemizi sağlayan faydalı siteleri ve araçları sizlerle paylaşıyorum. Örneğin bir tanesi png ve jpg dosyalarını ufaltarak trafikten kazanmanızı, sitenizin biraz daha hızlanmasını sağlarken, başka birisi sitenizin farklı mobil cihazlarda nasıl göründüğünü gösteriyor. Gelin lafı uzatmadan paylaşıma geçelim.

1. Numara: Google PageSpeed İnsights

Google amcamızın harika hizmeti. Sitemizi baştan sona analiz ediyor ve daha güzel olması, daha hızlı olması için önerilerde bulunuyor. Bazı önerilerini istesek de yerine getiremediğimiz oluyor ama genel itibari ile sitenizi güçlendirmek için harika bir araç.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

>> Ücretsiz Resim Boyutlandırma ve Sıkıştırma

2. Numara: MobileTest.me

Çok sık kullandığım ikinci faydalı bağlantı ve yararlı araç. Web sitenizin anlık olarak mobil cihazlarda nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz ve sunduğu sonuçlar gerçek sonuçlara çok yakın. Düzenlemelerinizi yapın ve F5 ile sayfa tazeleyin. Yaptığınız değişikliğin sonucunu farklı ekranlardan, telefon veya tablet bilgisayara bağlı kalmadan takip edebilirsiniz.

http://mobiletest.me/

Temmuz 2015: Mobiletest.me arada saçmalayabiliyor. Alternatif olarak aşağıdaki Chrome eklentisini kullanabilirsiniz.

>> Web Tasarım İçin Chrome Mobil Tema Test Eklentisi

3. Numara: W3C Markup Validator

Sitenizde kullanılan kodların ne kadar doğru olduğunu ve kodlama hatalarını gösteren bir araç. Bazı durumlarda kod hatalarına göz yummak zorunda kalsak da bu araç sayesinde gözümüzden kaçan detayları, hataları yakalayabiliyoruz.

http://validator.w3.org/

4. Numara: TinyPng

Hem png hemde jpg uzantılı resim dosyalarını ufaltan başarılı bir araç. Png’de daha başarılı olduğunu söyleyebilirim ve bu araç sayesinde sitenizin hem trafiğinden hemde hızından baya fayda sağlayabilirsiniz.

https://tinypng.com/

5. Numara: GTmetrix

Web sitenizin hızını analiz eden ve sorunları gösteren bir başka ücretsiz araç. Google’un aracı kadar iyi olmasa da bazı durumlarda ikinci bir aracın olması gayet iyi.

https://gtmetrix.com/

6. Numara: Base64 Decode&Encode

Bazı şablonlardaki kodları Base64 şifrelemeniz yada şifreli olanları çözüm düzenleme yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda kullanabileceğiniz güvenilir bağlantı..

https://www.base64encode.org/

7. Numara: Ücretsiz Apk Oluşturucu

Android cihazlar için ücretsiz apk dosyaları oluşturabileceğiniz faydalı bir site. İsterseniz web siteniz için uygulama oluşturun, isterseniz Youtube kanalınız için.

https://www.appsgeyser.com//

8. Numara: TimestampConvert.com

Tarih gösterilen şablonların bazılarında yada sql içerisindeki timestamp formatlı tarih çözümlerinde gayet kullanışlı bir site.

http://www.timestampconvert.com/

9. Numara: Twitter Kart Oluşturucu

Twitter’da paylaşılan bağlantılarınızın aynı büyük haber sitelerinde göründüğü gibi detaylı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte bunu yapmanın yolu Twitter kart oluşturucudan geçiyor. Bağlantınızı girin, düzenlemeleri yapın ve size verilen kodları sitenizin Header kodlarına ekleyin.

https://cards-dev.twitter.com/validator

10. Numara: Javascript Kod Sıkıştırıcı

Sitenizin hızını etkileyenlerden birisi olan Js dosyalarını bu araç sayesinde sıkıştırıp yerden tasarruf edebilir ve az da olsa sitenizi hızlandırabilirsiniz. (İsterseniz js kodlarını base64 şifreleyebiliyorda.)

http://javascriptcompressor.com/

11. Numara: MX Toolbox

Mail trafiği için önemli bir adım olan mx ayarlarının doğruluğunu kontrol edebileceğiniz faydalı bir bağlantı.

https://mxtoolbox.com/

12. Numara: Yandex Mail

Mx demişken ve mail demişken araya sıkıştıralım. Ücretsiz mail host arayanlar için ücretsiz en iyi alternatif.

https://kurum.yandex.com.tr/domains_add/

13. Numara: Unshort.me

Web işleri ile uğraşırken birçok sitede aramalar yapıyor, dosyalar indiriyoruz. Yani bilmediğimiz birçok linke de tıklayarak riske giriyoruz. İşte bu araç da bizleri gizli bağlantılardan korumaya yarıyor. Kısaltılmış url’yi tıklamadan kopyalıyor ve yönleneceğimiz gerçek adresi açık açık görüyoruz.

https://unshorten.it/

14. Numara: VirusTotal

Herhangi bir url’yi virüslere karşı tarayan ve bağlantıda virüs bulunup bulunmadığını bildiren bir araç. Tarama için url sekmesine geçiyor ve taranacak adresi yazıyorsunuz. Tarama işlemide bir tane değil 20’den fazla araç ile yapılıyor. Bu araçlar arasında Kaspersky, Bitdefender, Avira, Eset, Dr. Web’de var.

https://www.virustotal.com

15. Numara: Css Compress

Yukarıda js dosyaları için bir araç paylaşmıştım, bu da css için. Css dosyalarımızdaki kodları sıkıştırmamızı ve css dosyalarının boyutunun küçülmesini sağlıyor. Ancak şöyle bir durum var ki; css dosyaları sıkıştırıldığında kodlar akraba oluyor, bazı sitelerde bu sıkıştırma sonucu sorunlar çıkabiliyor veya düzenleme yaparken kodların başını/sonunu bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Bu sebeple bu aracı kullanırken dikkatli olmakda yarar var.

https://csscompressor.com/

16. Numara: Sitemap Oluşturucu

Otomatik sitemap oluşturan özel bir script kullanmıyorsanız işinize yarayacak bir başka araç. Site üzerinden ücretsiz site haritası oluşturabilir ve bu site haritasını arama motorları için kullanabilirsiniz.

https://www.xml-sitemaps.com/

Unuttuğum faydaları araçlar, bağlantılar varsa yada benim bilmediğim sizin kullandığınız güvenilir, yararlı araçlar varsa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz. Paylaştıklarım inşallah işinize yarar.

17. Numara: Google Toolbox

Mxtoolbox sitesi işinize yaramazsa mx kontrolü için bu aracıda kullanabilirsiniz.

https://toolbox.googleapps.com/apps/checkmx/

18. Numara: Google Mobile Tester

Sitenizin mobil uyumluluğunu test etmenizi sağlayan bir araç.

https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr

19. Numara: Htaccess to Nginx Converter

Sunucusunda sadece nginx kullananların htaccess kodlarını nginx uyumlu hale getirmesini sağlayan bir araç.

http://winginx.com/en/htaccess

20. Numara: Server & Website Monitor

Web sitelerinizi, sunucularınızı belirlediğiniz sürelerde sürekli takip eden ve olası hatalarda sesli olarak haber veren başarılı bir uygulama.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luckyxmobile.servermonitor

21. Numara: Sonar

Microsoft’a ait olduğu söylenen açık kaynaklı test aracı. Sonar ile web sitenizin performans ve güvenliğini test edebilirsiniz.

https://sonarwhal.com/scanner/

>> Kolaycılar için Faydalı Facebook Bağlantıları
>> RGB Renk Kodlarını, CMYK, Hex Formatına Dönüştürme
>> Bloglar ve Web Siteleri İçin Twitter Araçları
>> Ücretsiz Backlink Kontrol Siteleri

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 5 Mart 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019