LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

GÜNCELLEME: WhatsApp ile Google arasındaki yeni bir sözleşme dolayısıyla, bundan böyle WhatsApp yedekleri Google Drive depolama alanı kotasında hesaba katılmayacak. Ancak, bir yıldan uzun bir süre boyunca güncellenmemiş olan tüm WhatsApp yedekleri depolama alanından otomatik olarak kaldırılacak. Bu politika tüm kullanıcılar için 12 Kasım 2018’den itibaren yürürlüğe girecek.

>> Google Drive’daki Android Yedeklemeleri Nasıl Silinir?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

ALTERNATİF YOL: 

Bir bilgisayardan doğrudan aşağıdaki bağlantıya gidin, yedeklemenin yapıldığı gmail hesabı ile oturum açın.

https://drive.google.com/drive/u/0/backups?fd=true

Karşınıza bir ekran açılacak. Bu ekranda Whatsapp 90xxxx yedeği gibi bir seçenek görüyorsanız bu seçeneğe iki kez sol tıklayın.

Şimdi karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Bu ekrandaki iki seçenekten hangisi işinize geliyorsa onu kullanarak hem Whatsapp yedeklemeyi devre dışı bırakabilir, hemde mevcut Google Drive Whatsapp yedeğini silebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

>> Eski Tarihli Dahili Whatsapp Yedeğini Geri Yükleme

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 27 Aralık 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Aliye 06 Şubat 2019, 19:19

  Merhaba. Bende gizli uygulama verilerini sil seceneyi cikmadi google drive baglantiyi kes seceneyi cikti sadece onu bastim artik yedeklenmiycek sanirim whatsapim değil mi? Bide en fazla kac senenin eski mesajlarini okuma şansi ola bilir?

  Lordiz 06 Şubat 2019, 19:55

  @Aliye; Merhaba. Whatsapp yedekleme ayarlarında Google Drive yedekleme kapalı olduğu sürece sunucu yedeği alınmaz fakat Android cihaz kullanıyorsanız dahili yedekleri de temizlemeniz lazım. Sohbetleri temizlemediğiniz sürece 5 senelik sohbet varsa yedeklerden aynen bu sohbetlere erişilebilir. Süre limiti olduğunu sanmıyorum.

  Fehmi 11 Mayıs 2019, 02:45

  Merhaba,
  Benim problemim yukardaki anlatılanların tam tersi. Whatsapp ı google drive a yedeklemek istiyorum, yerel yedeklemeyi yapıyor ancak drive yedeklemesi yapmıyor. 4 tane başka google hesabı açtım denedim hepsinde de hata veriyor. Şuanda google hesabınıza erişilemiyor daha sonra deneyin hatası veriyor. Bütün ayarları kontrol ettim yapamadım, android 9, xiaomi mi 9 kullanıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  Lordiz 11 Mayıs 2019, 15:56

  @Fehmi; Merhaba. Whatsapp uygulamasının Google Drive hesabınıza erişim iznini engellediyseniz uygulama Google Drive’a ulaşıp yedekleme yapamaz. Hem Whatsapp’ın uygulama izinlerine bakmanız hemde Google hesabınızda etkinlikler kısmından telefonunuz veya Whatsapp uygulaması engelli mi bunu kontrol etmeniz lazım. 4 hesapta da aynı şey olduysa muhtemelen Whatsapp uygulamasında sorun var.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019