LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

GÜNCELLEME: WhatsApp ile Google arasındaki yeni bir sözleşme dolayısıyla, bundan böyle WhatsApp yedekleri Google Drive depolama alanı kotasında hesaba katılmayacak. Ancak, bir yıldan uzun bir süre boyunca güncellenmemiş olan tüm WhatsApp yedekleri depolama alanından otomatik olarak kaldırılacak. Bu politika tüm kullanıcılar için 12 Kasım 2018’den itibaren yürürlüğe girecek.

>> Google Drive’daki Android Yedeklemeleri Nasıl Silinir?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

ALTERNATİF YOL: 

Bir bilgisayardan doğrudan aşağıdaki bağlantıya gidin, yedeklemenin yapıldığı gmail hesabı ile oturum açın.

https://drive.google.com/drive/u/0/backups?fd=true

Karşınıza bir ekran açılacak. Bu ekranda Whatsapp 90xxxx yedeği gibi bir seçenek görüyorsanız bu seçeneğe iki kez sol tıklayın.

Şimdi karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme - cep-telefonu-teknoloji-haber

Bu ekrandaki iki seçenekten hangisi işinize geliyorsa onu kullanarak hem Whatsapp yedeklemeyi devre dışı bırakabilir, hemde mevcut Google Drive Whatsapp yedeğini silebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

>> Eski Tarihli Dahili Whatsapp Yedeğini Geri Yükleme

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 27 Aralık 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 28 Kasım 2018, 22:56

  @Sevda; Fabrika ayarına çevrildiyse, Gmail değiştiyse ve numaranız o telefonda aktif edilmediyse sorun olmaz. Sizde yeni telefona geçerken eski yedekleri telefona almadıysanız yeni telefonda da sorun olmaz.

  Oskay 03 Aralık 2018, 12:42

  Selamlar, eşim samsung clouda girdiğinde orada whatsapp, messenger gibi uygulamalar olduğunu görmüş. Whatsapp samsung cloud’da da mı yedekleniyor? Üzerine basılı tutulduğunda silme gibi bir işlem yapılamıyor. Keza messenger da öyle. Uygulama simgeleri varmış dedi bana klasör gibi değil sanırım.yine de emin olamadık size soralım dedik. Sizce yedeklenmiyor mu buraya da??

  Lordiz 03 Aralık 2018, 18:12

  @Oskay; Merhaba. Benim bildiğim kadarıyla Samsung cloud’da sohbet yazılımı yedekleri olmuyor. Rehber erişimiyle alakalı yada ayarlarla ilgili 100-200 kb’lık yedekler olabilir.

  Az önce kontrol ettim, bende mesela ne Whatsapp, ne Telegram, ne Facebook yedeği yok. Sohbetler sadece dahili hafıza ve Google Drive’da yedekleniyor. Ayarlardan kapatmadıysanız, yada başka bir konuma yedek kopyalamadıysanız..

  Hüseyın 07 Aralık 2018, 17:50

  Selamlar, şunu merak ediyorum; whatsapp telefon dahili depolamada database içinde 7 günlük kayıt tutuyor. Bu kayıt son 7 güne mi ait ? Yoksa daha mı eskiye gidiyor? Daha eskiye gidiyorsa kaç ay geriye gidiyor? Bunun cevabını merak ediyorum teşekkürler

  Lordiz 07 Aralık 2018, 20:14

  @Hüseyın; Merhaba. Yedeklerin hepsinin oluşturulma tarihleri var. O tarihlere bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Onun haricinde yedek kaç ay geriye gidiyor bunu ben bilemem. Mesela X kişisiyle 1 sene öncesinden yazışmanız vardır, halen daha silmediyseniz yedeklerin hepsinde bu yazışmalar duruyordur. Yazışmaları yakın zamanda siliyorsanız dahili yedeklerde buna göre oluşturulmuştur. En eski yedek 30 Kasım’a ait ise ve sizde 29 Kasım’da yazışmaları temizlediyseniz, 29 Kasım’da sildiğiniz yazışmaların hiçbiri dahili yedeklerden çıkmaz.

  Hüseyın 07 Aralık 2018, 21:54

  Yedeklerin oluşturulma tarihlerine baktım, bugünün tarihinden 7 gün önceye gidiyor en son. Hepsi şifreli gün gün. Ama içerikleri sadece o günlere ait mi yoksa kaç ay ya da yıl geriye gidiyor, ya da gidiyor mu bilemiyorum. Yani eğer whatsappta sohbet ekranında konuşmayı silmezsek telefonun dahili hafızasında aylarca durur mu diyorsunuz?

  Yolcu 07 Aralık 2018, 22:28

  Hocam iyi günler, bişeyler ararken burayı bulduk. Benim bi telefonum vardı hafıza yetersizdi sd kartla kullanıyordum. Yeni telefon aldım eski teli birine verdim hayrına. Ama telefondaki vatsap yedeklerini falan silmeyi unuttum. Sd kartı da temizlemedim teli alan kişi olduğu gibi kullanıyor. Aylar oldu. Benim vatsap mesajlarımı okuyabilir mi telefonda kalmış olan. Ve sd kartta olan. Kişiye ulaşamadım silmek için. Sağol

  Lordiz 07 Aralık 2018, 23:24

  @Hüseyin; Dahili yedek sadece 1 günlük yazışmalarınızı değil, o gün için Whatsapp’ın tüm yazışmalarını yedekliyor. Yani 1 senelik 15 sohbet penceresi varsa hepsi dahili yedekte saklanıyor. Yolcu yorum yazarı ile aynı ip adresine sahipsiniz bu sebeple onun sorusunu yanıtlamıyorum.

  Yolcu 07 Aralık 2018, 23:42

  Hocam doğrudur bu konuyu ararken size ulaştık. Aynı yerden yazdık devam ettik. Sakıncasını anlamadım, lütfen cevaplayınız teşekkürler

  Lordiz 08 Aralık 2018, 00:21

  @Yolcu; Whatsapp dahili yedeğini hafıza kartına taşısanız bile telefon numaranız onda değilse yedeği yükleyip içeriğe ulaşamaz. Şifreli yedekler ait olduğu numara ile geri yüklenirler. Telefon numarasını da ona verdiyseniz yedeği geri yükler, mesajları okur.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019