LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Windows 10'da Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu Rengini Değiştirme - windows-destek

Windows 8 sonrası şikayetler üzerine Microsoft eski başlat menüsünü Windows 10 ile geri getirdi. Eskisinden biraz farklıda olsa kolay erişim ve kullanım için en mantıklısı buydu. İlk izlenimlerime göre eskisine göre daha modern bulduğum başlat menüsü özelleştirme seçenekleri açısından gayet iyi.

Elimizdeki seçenekler şunlar; başlat menüsünün rengini değiştirebiliyor, sol kısımda en çok ve en sık kullanılan uygulamaları göster yada gösterme kararını verebiliyor, başlat menüsünü tam ekrana çevirebiliyor, hangi klasörlerin görünüp görünmeyeceğini ayarlayabiliyor ve sağ kısımdaki kutucuklardan da istediğimizi kaldırıp istediğimizi buraya tutturabiliyoruz.

Başlat menüsü aslında Windows 8’deki Başlangıç ekranının ta kendisi. Tam ekran yaptığınız zaman ne demek istediğimi anlayabilirsiniz ama bu haliyle çok iyi oldu. Gelelim başlat menüsünün ve görev çubuğunun rengini değiştirmeye..

1.) Klavyeden Windows tuşu ve I (büyük ı) tuşuna basıyor, Ayarlar ekranını açıyorsunuz.

2.) Kişiselleştirme seçeneğine tıklıyor, ardından sol menüden Renkler seçeneğine tıklıyorsunuz. (Yada masaüstünde sağ tık > kişiselleştir > renkler)

3.) Tema renginizi seçin başlığı altındaki renklerden birini seçtiğinizde klasörlerin rengi değişecek, eğer görev çubuğu ve başlat menüsüde renk değiştirsin istiyorsak (ki amacımız bu) renklerin altındaki  “Başlangıç, görev çubuğu ve hızlı işlem merkezinde renk göster” seçeneğine tik koyuyoruz.

4.) Ve tabiki görev çubuğu, başlat menüsü ve hızlı işlem merkezinin şeffaf olup olmamasınıda aynen buradan “Başlangıç, görev çubuğu ve hızlı işlem merkezini saydam yap” seçeneğinden ayarlayabiliyoruz.

Windows 10'da Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu Rengini Değiştirme - windows-destek

>> Windows 10’da Başlat Menüsünü Kişiselleştirme

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 29 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Samet 25 Ağustos 2015, 17:55

  teşekkürler işe yaradı

  Umutcan 04 Ekim 2015, 08:41

  Çok Sağolun

  burak 07 Mart 2017, 21:41

  Ya bende bir türlü olmuyor nasıl yapacam allah aşkına

  Lordiz 07 Mart 2017, 22:26

  @burak; Yasal Windows 10 mu kullanıyorsunuz?

  Damla 10 Ocak 2019, 16:01

  Windowsa tıkladığımda title ‘ın içine yazan beni unutma lafı beni çok etkiledi sekmeyi iğneledim resmen yaaa

  Lordiz 10 Ocak 2019, 21:26

  @Damal; Teşekkür ederim :))

  asda asdsa 13 Ocak 2020, 02:43

  başlat, görev çubuğu ve işlem merkezi kutucuğu işaretlenmiyor lütfen yardım edin

  Lordiz 13 Ocak 2020, 22:52

  @asda asdsa; Merhaba. Yasal Windows sürümü kullanıyorsanız kısıtlı bir sürüme sahip olabilirsiniz, sisteminizin aktivasyonu geçersiz hale gelmiş olabilir, ekran kartınız dahili kart ise sistem performansı için bazı özellikler devre dışı bırakılmış olabilir veya yasadışı korsan sürüm kullanıyorsanız kullandığınız sürümden kaynaklı bir sorun olabilir. Windows 10 Home, Windows 10 Pro’da söylediğiniz gibi bir sorun yok. Duruma göre sorunu tespit ederseniz çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Donanım kaynaklı bir durumsa farklı bir Windows sürümü yüklemeden sorun çözülmez. Korsan sürüm kullanıyorsanız farklı bir sürüm yada yasal Windows 10 yüklemeniz gerekir. Yasal sürüm kullandığınız halde yeni başlayan bir sorun ise sistem ayarlarını tasarruf modundan performansa ayarlamanız gerekebilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019