Windows 10 “Cihaza Yayınla” Özelliğinde “Cihaz Bulunamadı” Sorunu

windows sorunlar cozumler - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

Windows 8’de bu özellik var mıydı hatırlamıyorum ama Windows 10’da var.. Herhangi bir resim, müzik yada video dosyasında sağ tıkladığınızda, sağ tık menüsünde bu seçeneği görüyorsunuz; Cihaza Yayınla. Sonrasında sağ tarafta yeni bir menü çıkıyor ve orada aktif bağlı cihazlar listeleniyor. Tabi herhangi bir cihaz bağlantısı yoksa; Cihaz Bulunamadı mesajı beliriyor. 

windows10 cihaza yayinla1 - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

Eğer aynı wifi ağına bağlı bir akıllı televizyon yada farklı bir medya cihazınız varsa kesinlikle o cihazın burada görünmesi gerekiyor ama bazı durumlarda cihaz görünmüyor. Peki böyle bir durumda ne yapmamız gerekiyor?

Ağ bağlantısı yada akıllı televizyondan kaynaklı bir sorun yoksa, aşağıdaki yolu izleyerek bilgisayarınızda tek seferlik cihaz kurulumu yapmanız gerekiyor.

  • Windows 10, Ayarlar sayfasına gidin. (ALT + I)
  • Windows Ayarları sayfasında Cihazlar seçeneğine tıklayın.
  • Cihazlar sayfasında karşınıza ilk seçenek olarak Bluetooth & diğer cihazlar ekranı gelmiş olmalı, eğer bu ekran açık değilse sol menüden bu seçeneğe tıklayın.

windows10 cihaza yayinla2 - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

  • Bluetooth & diğer cihazlar ekranında Diğer Cihazlar adı altında akıllı televizyonunuzu yada medya cihazınızı göremiyorsanız, o sayfada aşağıya inip şu seçeneğe tıklayın; Cihazlar ve yazıcılar.
  • Karşınıza Aygıtlar ve Yazıcılar penceresi açılacak. Sol üstten Aygıt Ekle seçeneğine tıklayın.

windows10 cihaza yayinla3 - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

  • Windows 10, aktif cihazları aramaya başlayacak ve eğer aynı ağa bağlı bir cihaz bulursa karşınıza listeleyecek. Liste doluysa kurulumu yapılacak cihazı seçin, İleri butonuna tıklayın.

windows10 cihaza yayinla4 - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

  • Windows 10, kısa sürede cihazın bilgisayara tanımlanması için kurulum işlemi gerçekleştirecek,

windows10 cihaza yayinla5 - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

  • Kurulum sonrasında ise sağ tık Cihaza Yayınla menüsünde, az önce kurulumunu yaptığınız cihazı görmeye başlayacaksınız.

windows10 cihaza yayinla6 - Windows 10 "Cihaza Yayınla" Özelliğinde "Cihaz Bulunamadı" Sorunu

Not: Eğer bağlantı kurmaya çalıştığınız cihaz aynı ağa bağlı değilse yada wifi özelliği yoksa, Windows 10 için Cihaza Yayınla özelliğinden yararlanamazsınız. Ayrıca ağ bağlantısı için kullandığınız modemin bağlantı gücü yeterli değilse ve Windows 10 üzerinden büyük boyutlu bir hd video yayınlamaya kalkarsanız, içerik oynatımında kesintiler, kopmalar yaşama ihtimaliniz var.

– Reklamlar –

adbanner