Windows 10 Lisans Anahtarım Oem Mi Yoksa Retail Mi?

windows sorunlar cozumler - Windows 10 Lisans Anahtarım Oem Mi Yoksa Retail Mi?

İçinde Windows 10 bulunan yeni bir bilgisayar aldığınızda yada bilgisayarınıza yeni bir Windows 10 lisansı aldığınızda merak edebileceğiniz bir konu; Windows 10 lisans türüm acaba ne? Oem mi? Yoksa Retail mi? Retail ise bu bir kazanç, oem ise yapılacak bir şey yok. Lisans anahtarını sadece o cihazda kullanabileceğiz.. Peki lisans türünü nasıl öğreniriz? 

Diğer Windows sürümlerinde deneme imkanım henüz olmadı fakat Windows 10’da gerektiğinde bu yöntemi kullandığım oluyor. Mesela n11.com’dan bir Windows 10 anahtarı aldım ve satıcı Retail olduğunu söyledi! Anahtarı etkinleştirdikten sonra kontrol edelim ki doğru ürün alıp almadığımızı görelim.

Eğer gerçekten Retail sürüm ise, sonradan bu anahtarı başka bir bilgisayarda da aktif edebileceğiz demektir. Fakat lisans türü Retail değilde Oem ise, lisans anahtarını sadece o cihazda aktif edebilecek ve kullanabileceğiz. Diyelim ki bilgisayarınızı sonradan yenilediniz ve yeni bilgisayarınızda Windows sürümü bulunmuyor, Retail key bu durumda işinize yarayacak.. Eski bilgisayardaki Windows 10’u silecek, aynı anahtar ile yeni bilgisayarınızda aktivasyon yapacaksınız.

İşte ürün tipini öğrenmenin yolu; 

Windows 10‘da sol alttan arama kutusuna cmd yazıp enter tuşuna basın.

Karşınıza komut istemcisi gelecek. Komut bölümüne aşağıdakini yazın ve enter tuşuna basın.

slmgr -dli

Birkaç saniye bekledikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek.

windows10 lisans turu sorgulama - Windows 10 Lisans Anahtarım Oem Mi Yoksa Retail Mi?

Retail yazıyorsa o ürün anahtarını başka cihazlarda da kullanabilir,

Oem yazıyorsa o ürün anahtarını sadece o cihazda kullanabilirsiniz.

Retail ürünler için şöyle bir durum var; bir ürün anahtarı sadece bir cihazda aktif kullanılabilir. Bir cihazda aktivasyon yapacaksanız önce diğerindeki Windows 10 sürümünü kaldırmalı yada anahtarını değiştirmelisiniz.

Sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner