Windows 7’de Karşılaşılan Web Erişim Sorunu; “Net :: Err_cert_date_invalid”

windows sorunlar cozumler - Windows 7'de Karşılaşılan Web Erişim Sorunu; "Net :: Err_cert_date_invalid"

Şuan pek çok bilgisayar kullanıcısı Windows 10 ya da Windows 8 kullanıyor olsa da, halen daha özel sebepler ile Windows 7, Vista veya XP gibi eski Windows sürümlerini kullananlar mevcut. Tabi eski bir sistem kullanınca alamadığınız güncellemelerden ötürü bazı sorunlarla karşılaşmakta kaçınılmaz! Windows 7 sürümlerinde Chrome veya İnternet Explorer’da bir web sitesine girmeye kalktığınızda karşınıza çıkan erişim problemi işte bunlardan birisi.

İnternet Explorer ve Chrome’da Açılmayan Web Siteleri! 

Olay şu; sisteminiz korsan, güncelleme almıyor ya da bilgisayara daha yeni format attınız. İnternet explorer veya Chrome’da yasal SSL kullanan bir web sitesine girmeye kalkıyorsunuz (mesela lordiz.com), karşınıza bir ssl uyarısı geliyor. İnternet Explorer web sitelerine erişimi direk keserken, Chrome ise bir ssl bağlantı uyarısı gösteriyor. Uyarının bir bölümünde de şu notu görüyoruz; Net :: Err_cert_date_invalid

Şimdi normalde bu uyarı bilgisayar saatinizin yanlış olduğu durumlarda karşınıza çıkabiliyor. Fakat bilgisayar saatinde, tarihinde bir sorun görmüyorsanız, o zaman aşağıdaki çözümü kullanmanız gerekiyor..

Windows 7 Güncelleştirmesi; KB3004394

Yapmanız gereken basit. Sisteminiz için doğru KB3004394 güncelleme paketini indiriyor, bilgisayarınıza yüklüyorsunuz.

Sisteminiz 32 bit ise;

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=45588

Sisteminiz 64 bit ise bunu;

https://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=45633

Güncelleme sorunsuz bir şekilde yüklendiyse, artık ssl kullanan sitelerde yaşanan erişim sorunu tamamen ortadan kalkıyor.

Tabi bu güncelleme; geçersiz ssl kullanan, ssl sertifikası süresi dolmuş ya da güvenlik riski barındıran web sitelerine girerken karşılaşacağınız uyarıları ortadan kaldırmıyor.

Ek olarak bu soruna çözüm için şu sayfada anlatılan yöntemleri de deneyebilirsiniz.

– Reklamlar –