WordPress Bloguna Google reCaptcha Spam Koruması Ekleme

wordpress ucretsiz blog scripti - Wordpress Bloguna Google reCaptcha Spam Koruması Ekleme

Blogların, forumların başının belası spam yorumlar.. Ne yaparsanız yapın birçok yöntemi geçebilecek kadar zeki sistemleri var ve günde binlerce yorum gönderebiliyorlar sitenize. Sonrasında spamlar arasından gerçek yorumları ayıklamak için uğraşmanız gerekiyor ve belki gözünüzden kaçan gerçek yorumları da siliyorsunuz. İşte bunun olmaması için, spamların yorum gönderememesi için güçlü bir koruma sağlamanız gerekiyor. Bunlardan ilk akla geleni Google’ın reCaptcha sistemi.

WordPress script kullanıyorsanız, işiniz gayet kolay.. Diğer sıradan spam korumlarının yerine hali hazırda 200 bin kişinin kullandığı Google Captcha eklentisini yüklüyor, aktif ediyorsunuz, sonrasında spam yorumlar %99 duruyor. Çünkü Google’un sistemi spam ile gerçek insanı ayırt edebilecek derecede zeki.

İlk işlem eklentiyi yüklemek. 

WordPress admin panelinde Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyerek arama kutusuna Google Catpcha yazıyorsunuz. İlk sıradaki BestWebSoft eklentisini yüklüyor, aktifleştiriyorsunuz.

wordpress google recaptcha1 - Wordpress Bloguna Google reCaptcha Spam Koruması Ekleme

İkinci işlem Google reCaptcha ayarlarını yapmak..

Ardından Google’un reCaptcha sayfasından sitenize özel reCatpcha anahtarlarını alıyorsunuz.

https://www.google.com/recaptcha/admin/

wordpress google recaptcha2 - Wordpress Bloguna Google reCaptcha Spam Koruması Ekleme

Aldığınız anahtarları eklentinin ayarlar sayfasında doğru yerlere giriyorsunuz. reCaptcha için hangi versiyonu kullanacağınızı ayarlıyorsunuz ve ayarları kaydediyorsunuz.

wordpress google recaptcha3 - Wordpress Bloguna Google reCaptcha Spam Koruması Ekleme

  • Diyelim ki Google’da sitenizi eklediniz, version2 onay kutusu oluşturdunuz. Bu durumda WP admin ayarlarında da version2 seçmeye dikkat edin. Yanlış seçime yanlış reCaptcha anahtarları girerseniz Testi çalıştırdığınızda hata verecektir ve koruma çalışmayacaktır. Ayrıca denemelerimde version3’ün de sorun çıkardığını gördüm, bence en iyisi version2.
  • Google reCaptcha’yı aktif ettiniz ama istediğiniz yerde görünmüyor mu? O zaman WP eklenti ayarlarında captcha’nın nerelerde görünmesini istediğinizi seçmemiş olabilirsiniz. Google Captcha ayarlarına gidin, General başlığı altında Enable reCAPTCHA for seçeneğinde hangilerini istiyorsanız onları aktif edin. Eklentiyi ilk aktif ettiğinizde comments form kapalıdır muhtemelen. Bu durumda yorumlar için reCaptcha görünmez.
  • reCaptcha görünmesin ama çalışsın istiyorsanız, Google reCaptcha admin panelinden invisible key oluşturun.
  • reCaptcha yöneticilere, editörlere görünmesin istiyorsanız, Google Captcha ayarlarında Hide reCAPTCHA for seçeneğinden gerekli seçimlerinizi yapın.
  • Yorum panelinde, üyelik panelinde yada bir sayfada captcha görünsün istiyorsunuz fakat görünmüyorsa, temanız biraz eski modelse belki el ile bu kodu
    temanıza gömmeniz gerekebilir.
  • Son olarak hem admin panelden hemde doğrudan tarayıcı üzerinden captcha testleri yapmayı unutmayın.

Her şeyi doğru yaptığınızda görünüm şunun gibi olacak ve artık spam yorumların çoğundan kurtulmuş olacaksınız.

wordpress google recaptcha4 - Wordpress Bloguna Google reCaptcha Spam Koruması Ekleme

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner