Xiaomi Mi Box S, Wifi Ağını Görmüyor? Wifi Sorununun Çözümü!

Xiaomi Mi Box S, Wifi Ağını Görmüyor? Wifi Sorununun Çözümü!

Xiaomi Mi Box S akıllı kutu aldınız, heyecanla paketi açtınız ve tv bağlantılarını tamamladınız. Sıra geldi mevcut internet ağınıza bağlanıp cihazı kullanmaya. Fakat o da nesi? Wifi ağları listesinde bir sürü ağ varken, sizin ağınız görünmüyor. Nedir bu sorunun sebebi ve çözümü? Hemen bakalım..

Xiaomi Mi Box S Wifi Kanal Sorunu!

Xiaomi Mi Box S modellerinin çoğunda böyle bir sorun var fakat modeminiz şans eseri doğru yayın kanallarından birini kullanıyorsa, böyle bir sorun yaşamadan doğrudan kendi wifi ağınıza bağlanabiliyorsunuz. Yani ağ listesinde modeminizi görememe gibi bir durum olmuyor.

Fakat şanssız kesimdeyseniz, modem wifi yayın kanal ayarınızı değiştirmeniz, modemin yayın kanalı için 1 ile 7 rakamları arasından birini seçmeniz gerekiyor. Eğer 8 ile 11 arasında bir rakam seçerseniz, yine Xiaomi Mi Box S üzerinden modem ağınızı göremezsiniz.

Modem Wifi Yayın Kanalını Değiştirme!

Ne yapıyoruz da sorunu çözüyoruz?.. Tabi ki modemimizin ayarlarına giriyor, Wifi ayarlarına gidiyor, Wifi yayın kanalını değiştirip ayarları kaydediyoruz.

Genellikle modemimizin arayüz giriş ekranına web tarayıcımız üzerinden 192.168.1.1 adresine giderek ulaşıyoruz. Modem kullanıcı adı ve şifre ise genelde modemin altında yazılı oluyor. Eğer şifreyi değiştirmediyseniz, bundan sonrası da ufak bir tur sonrasında kolayca çözülebiliyor.

Aşağıdaki örnek ekran görüntüsü, TP-Link marka modeme ait. Gördüğünüz gibi sol menüde Wireless başlığı altından Basic Settings seçeneğine girdiğimizde hemencecik Wifi ağı yayın kanalına ulaşıp, kanalı kolayca değiştirebiliyoruz.

Xiaomi Mi Box S, Wifi Ağını Görmüyor? Wifi Sorununun Çözümü!

Sonrasında değişikliği kaydedip, modem arayüzünden çıkıyor ve Xiaomi Mi Box S üzerinden tekrar modem ağlarını taratıyoruz.

Olur da yine ağınızı göremezseniz, modemi kapatıp açmayı deneyebilir yada Wireless Security altından ağ şifreleme formatına göz atabilirsiniz. Sanırım bazı modemlerde şifreleme için Tkip-Aes yerine farklı bir sistem kullanılıyorsa yine bağlantı sorunları olabiliyormuş.

İnşallah sorunu çözebilmişsinizdir.

Sorununuz çözülmez ise yorum yazarı Hkn bey’in yaptığı gibi Mi Box zamanını ve modem wifi ağ adını değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

#Hkn;Lordiz desteğin için çok teşekkürler. Modemdeki problem bir tanıdığımın da desteği ile çözüldü. Şöyleki modemdeki kanal ayarını düzenleyip, mi daki tarihi manule aldıktan sonra modemin ismini değiştirdik. Modem adının değişmesi ile birlikte alet wifiyi görmeye başladı.”

Konuyla alakalı sorularınız olursa, yorum formundan yazabilirsiniz.