Xiaoying Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar?

android dunyasi - Xiaoying Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar?

Benim gibi teknolojiyle aşırı ilgiliyseniz muhtemelen Android telefonunuzun sistem klasörlerini didik didik etmiş ve hem ana dizinde, hemde Android > Data dizini altında Xiaoying isimli klasörlerle karşılaşmış olmalısınız. Peki bu klasörler nedir? Ne işe yararlar? Virüs müdür yada silersek bir şey olur mu?

Merak ettiğiniz sorunun cevabını veriyorum;

Xiaoying, virüs değildir. Cihazınıza da hiçbir zararı yok. Bu klasörlerin hepsi, bir video sosyal ağının mobil uygulamasına aitler. Uygulamanın adı ise VivaVideo.

Eğer uygulamayı Google Play’den kurarsanız bu klasörler uygulama tarafından otomatik olarak oluşturuluyor. Ancak bazı akıllı telefonlarda, örneğin çin markalı olanların bazılarında uygulama standart olarak geliyor. Yani Google Play’den yüklemeniz gerekmiyor.

Her halükarda bu uygulama, bahsi geçen klasörleri oluşturuyor. Uygulamayı sildikten sonrada bu klasörler telefon belleğinde kalmış olabiliyor.

Dahili hafızaya baktığınızda görebileceğiniz XiaoYing klasörlerinin tam isimleri şöyle;

Ana dizinde: XiaoYing
Ana dizinde: com.quvideo.xiaoying_ACache
Android>data altında: com.quvideo.xiaoying

xiaoying vivavideo - Xiaoying Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar?

Eğer uygulamayı telefonunuzdan silmeyi düşünüyorsanız yada daha önce sildiyseniz bu klasörleri de rahatlıkla silebilirsiniz. Ancak silmeme durumunda da hiçbir sorun çıkmayacaktır. Korkmanıza gerek yok.

İlgili video sosyal ağ uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> VivaVideo Google Play Bağlantısı

Ayrıca konuyla alakalı sorularınız varsa sorularınızı da yorum olarak yazabilirsiniz.

Not 1: Uygulama, Çin kaynaklı Hangzhou Quwei Science and Technology Co. isimli şirket tarafından geliştiriliyor. Bu sebeple klasörlerin adını Çince XiaoYing yapmışlar. XiaoYing, İngilizce’de Effect, Türkçe’de de tabiki Efekt (Etki) anlamına geliyor. Zaten uygulama ile videolarımızı düzenleyip, efektler ekleyip ilgili platform üzerinden paylaşabildiğimiz için sistem klasörlerine bu ismi vermeleri gayet normal.

Not 2: Ben yazımı yayınladığım sırada uygulama adı VivaVideo, sistem klasörlerinin adı ise yukarıda paylaştığım şekilde idi. Benden sonra uygulama adında yada klasör isimlerinde, konumlarında değişiklik yapabilirler. Bu durumda eski ve yeni olmak üzere farklılıklar doğacaktır. Eğer takibini yapabilirsem yazımda güncellemeler yapacağım. Sizde katkılarınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner