Yandex Panorama ile Çanakkale Şehitliklerine Sanal Tur

canakkale panorama zpsfqzfdagr - Yandex Panorama ile Çanakkale Şehitliklerine Sanal Tur

Yandex, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümünde (18 Mart 2015) Çanakkale Panoramaları’nı tüm dünyanın kullanıma sundu. 360 derecelik yüksek çözünürlüklü görseller ile Çanakkale Şehitleri Anıtı ve şehitlikleri, ayrıca bölgenin tüm tarihi yerlerini, doğal güzelliklerini oraya gitmeden internet üzerinden görüp, keşfedebiliyoruz.

Daha önce panoramalara göz atmamış olanlar belki sadece resimden ibaret olduğunu düşüneceklerdir ama öyle değil. Google’unda panorama hizmeti bulunuyor ve Yandex ile bu konuda sıkı bir rekabet var. Örneğin daha öncesinde Google’da Anıtkabir’i Panaroma 3D olarak Google haritalardan erişime açmıştı, hatta bende yazısını yazmıştım.

>> Anıtkabir, 360° Panoramik 3D Görüntüyle Google Haritalarda

Şimdi bizim için önemli olan bir başka yerin, Çanakkale şehitliklerinin panorama 3D görüntüleri internet üzerinden erişime açıldı ve dünyanın neresinde olursak olalım oraları görme şansımız doğdu.

Nasıl Ziyaret Ediyoruz?

En basitinden anlatmak gerekirse; Aşağıdaki bağlantıya tıklıyor, açılan sitenin üst arama çubuğuna Çanakkale Şehitler Abidesi yazıp aratıyor, daha sonra arama sonucu haritada görünen kırmızı nokta alan için sağ taraftaki menüden Panoramada Göster yazısına tıklıyorsunuz.

https://yandex.com.tr/harita/

canakkale panorama zpsvvzntjf2 - Yandex Panorama ile Çanakkale Şehitliklerine Sanal Tur

Yada aşağıdaki kısa url’yi kullanabilirsiniz;

https://yandex.com.tr/kullan/panorama-live?short_url=CZhzFYoU

Gezilebilecek Yerler ve Aramalar

57. Alay şehitliği yazıp aratırsanız 57. Piyade Alayı şehitliğini,

Seyit Onbaşı Anıtı yazıp aratırsanız, Seyit onbaşının anıtını ziyaret edebilir (Tabi ben anıta çok fazla yakınlaşmayı başaramadım. Belki sizde de böyledir),

Çanakkale deniz müzesi yazıp aratırsanız müzenin bahçesini gezebilirsiniz. (Bahçede eski toplar ve bir kale mevcut)

Aslında Yandex’in duyurusunda Truva atı ve Helles anıtı’da gösterilmiş fakat o kadar arama yapmama rağmen bu anıtlar ile birkaç şehitliği daha bulamadım. Eğer Arama sonuçlarında bulamadığım anıtlık veya şehitlikleri bulanlar olursa lütfen yorum panelinden arama terimini paylaşsın.

Yandex Haritaların kullanımına dair!

Yandex Haritalarda iyi bir sanal tur için klavyeden yön tuşlarını kullanmanızı öneririm. Nadiren mouse sol tıkı ile ilerleme, başka konumlara gitme yapabilir, yukarı aşağı bakmak içinde mouse sol tıkını basılı tutup mouse’u yukarı aşağı sürükleyebilirsiniz. Ayrıca Şehitlik anıtına çıkarken sorun yaşayanlar merdivenler yerine anıtın üzerine tıklamalı.

Ve tabiki eğer yeni bir arama yapacaksanız klavyeden ESC tuşuna basmanız gerekiyor, aksi takdirde arama kutusu ekranda görünmüyor.

Sonuç: Rus arama motorunun bu hizmeti çok ince ve güzel bir düşünce. Ancak Panorama’lar için daha fazla sonuç ve daha kolay erişim sağlanmalı.

– Reklamlar –

adbanner