Haberleşme Uyduları Türksat 5A ve Türksat 5B Uzaya Fırlatıldı!

Haberleşme Uyduları Türksat 5A ve Türksat 5B Uzaya Fırlatıldı!

Yeni haberleşme uydularımızdan Türksat 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde sabaha karşı saat 5 itibari ile uzaya fırlatıldı. Aynı şekilde diğer haberleşme uydumuz Türksat 5B ise, 19 Aralık 2021’de Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile Cape Canevral/ABD’den uzaya gönderildi. Her iki uydu 6 ay ile 1 yıl arasında değişen test süreleri sonrası aktif kullanıma geçirildiler. Türksat 5A haberleşme uydusu, 31 derece doğu yörüngesine oturtulurken, Türkiye’nin söz konusu yörüngede kiralık uydu kullanmasına artık gerek kalmamış oldu. Türksat 5B ise, 42 derece doğu yörüngesine oturtulurken, aktif olarak uydu yayın ve haberleşme için kullanıma açıldı.

>> Türksat 6A Haberleşme Uydusu Ne Zaman Fırlatılacak?

NOT:

– Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin aktif uydu sayısı, Türksat 5A ve Türksat 5B ile 8’e ulaştı.
– Türksat 5A ve 5B, önceki jenerasyon uydularına göre daha fazla kapasite kullanımına sahipler.
– Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına almış bulunuyor.
– Türkiye yeni uyduları 5A ve 5B sayesinde, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada daha geniş kapsamlı ve daha güçlü bir TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmeti sunabiliyor.

Konuyla alakalı Türksat haberlerini ve uyduların fırlatılış anını ait videoları hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Türksat 5A’dan İlk Sinyal Alındı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyal alındığını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın fırlatılması dolayısıyla Türksat AŞ’nin Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türksat 5A’nın Türkiye saatiyle 4:28 olarak açıklanan fırlatmasının hava koşulları nedeniyle 5:15’te yapıldığını belirtti.

Yıllar süren çalışmaların sonucunun bugün uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla alındığını dile getiren Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi.

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, 5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz.” dedi.

Yerli ve milli Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

https://turksat.com.tr/tr/haberler/turksat-5adan-ilk-sinyal-alindi

Türksat 5B uydusu başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B, Türkiye saatiyle 06.58’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden başarıyla uzaya fırlatıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kolcu ve beraberindeki bürokratlar, uydunun fırlatılışını Cape Canaveral Üssü’ndeki fırlatma merkezinde izledi.

Faydalı yük kapasitesi ve güç değerleriyle Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B haberleşme uydusu, Türkiye saatiyle 06.58’de Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

https://www.turksat.com.tr/tr/haberler/turksat-5b-uydusu-basarili-bir-sekilde-uzaya-firlatildi