Yeni Haberleşme Uydumuz Türksat 5A Başarı ile Uzaya Fırlatıldı!

turksat5a turksat5b turksat6a - Yeni Haberleşme Uydumuz Türksat 5A Başarı ile Uzaya Fırlatıldı!

Yeni uydumuz Türksat 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde sabaha karşı saat 5 itibari ile uzaya fırlatıldı. Uydunun testleri tamamlandıktan sonra aktif kullanıma geçirilmesi planlanıyor. Türksat 5A haberleşme uydusu, bir sorun olmaz ise 31 derece doğu yörüngesine oturacak ve Türkiye’nin söz konusu yörüngede kiralık uydu kullanmasına artık gerek kalmayacak.

NOT:

– Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin aktif uydu sayısı, Türksat 5A’nın yörüngesine yerleşmesiyle 7’ye çıkacak.
– Türksat 5A’nın önceki jenerasyon uydularına göre kapasitesi %45 fazla olacak.
– Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilen uydunun yörüngeye yerleşmesi yaklaşık 4 ay sürecek.
– Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.
– Türksat 5A, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı 4 aylık yolculuğun ardından hizmete başlayacak.
– Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Konuyla alakalı Türksat haberini ve uydunun fırlatılış anını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Türksat 5A’dan İlk Sinyal Alındı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyal alındığını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın fırlatılması dolayısıyla Türksat AŞ’nin Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türksat 5A’nın Türkiye saatiyle 4:28 olarak açıklanan fırlatmasının hava koşulları nedeniyle 5:15’te yapıldığını belirtti.

Yıllar süren çalışmaların sonucunun bugün uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla alındığını dile getiren Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi.

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, 5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz.” dedi.

Yerli ve milli Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

https://turksat.com.tr/tr/haberler/turksat-5adan-ilk-sinyal-alindi

Türksat 5A Fırlatılış Anı!

(Yayın dakika 3:57 sonrasında başlıyor.)

– Reklamlar –