Yoast Seo Sitemap 404 (Bulunamadı) Hatası ve Çözümü

wordpress ucretsiz blog scripti - Yoast Seo Sitemap 404 (Bulunamadı) Hatası ve Çözümü

WordPress’in popüler ve başarılı seo eklentilerinden biri olan Yoast Seo‘nun ilk kurulumundan sonra sitemap sorunu yaşıyorsanız yani sitemap bağlantısına baktığınızda 404 hata sayfası görüyorsanız aşağıdaki basit htaccess düzeltmesini yapmanız gerekiyor ve tabiki birde kontrol.. Yapılacak kontrol ve düzeltme nedir? Hemen bakalım..

DİKKAT! Yazı, 13 Eylül 2015 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Yoast seo, ilk kurulduğunda uyardığı gibi Google xml sitemap generator eklentisi ile çakışma yaşıyor ve bu eklentiyi kapatmanızı istiyor. Muhtemelen sorunda burada başlıyor (tabi Google sitemap xml kullanmadığınız halde sorun yaşıyorsanız durum başka olabilir.)

Çözüm için;

Google sitemap xml generator kurulu ise eklentiyi pasif ediyor ve sonrasında aşağıdaki komutları .htaccess dosyamızda uygun yere ekliyoruz.

# WordPress SEO - XML Sitemap Rewrite Fix
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^sitemap_index\.xml$ /index.php?sitemap=1 [L]
RewriteRule ^([^/]+?)-sitemap([0-9]+)?\.xml$ /index.php?sitemap=$1&sitemap_n=$2 [L]
</IfModule>
# END WordPress SEO - XML Sitemap Rewrite Fix

Kodları ekleyip, htaccess dosyasını ftp’deki yerine gönderdikten sonra Wp admin panelinde Yoast seo > Xml Site Haritaları sayfasına gidiyoruz. Eğer sitemap oluşturma özelliği kapalı ise aktif ediyor, özellik aktif ise kapatıp tekrar aktif ediyoruz. Bu adımdan sonrada sitemap yolunu kontrol ediyoruz. Sitemap dosyasını artık görüyor olmalısınız.

Sitemap yolu:

www.siteadresi.com/sitemap_index.html

Sitemap aktif etme: 

http://kb.yoast.com/article/96-enable-xml-sitemaps-in-the-wordpress-seo-plugin

Dikkat: Bazı WordPress sürümlerinde neden olduğunu anlamadığım şekilde sitemap-post1.xml, sitemap-post2.xml sayfaları boş çıkabiliyor ve Google webmaster araçlarıda bunu sorun olarak algılıyor. Eklentiyi kurduktan sonra kesinlikle sitemap post bağlantılarını ziyaret edip içeriklerini kontrol edin. Bu sorun için çözümü henüz bulamadım.

– Reklamlar –

adbanner