Youtube Api Key Nasıl Alınır?

youtube - Youtube Api Key Nasıl Alınır?

Kullandığınız script, eklenti veya başka bir projeniz için ilk defa Youtube Api key’e ihtiyaç duymuş olabilirsiniz. Bu sebeple de key almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çünkü bende ilk denememde nasıl yapıldığını bulana kadar kafayı sıyırmaya başlamıştım. Nihayetinde hallettim ve kullandığım eklentide api key’i aktif bir şekilde kullanmaya başladım. Aşağıdaki anlatımı da benim gibi zorlanmamanız için paylaşıyorum inşallah tasarımda değişiklik yapılmaz da uzun süre herkesin işini görür.

DİKKAT! Yazı 2015 yılında yayınlanmıştır. Yazıyı okuduğunuz zaman içerisinde güncelliğini yitirmiş, Google geliştiricisi konsolunda değişiklikler yapılmış olabilir.

Güncelleme: 2017 itibari ile Youtube api v3 sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 2: Youtube api kitaplığına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

1.) İlk önce Google geliştirici konsoluna gidiyorsunuz. (Tabi gmail hesabınızla oturum açacaksınız.)

https://console.developers.google.com

2.) Üst açılır menüden Create a project.. bağlantısına tıklıyorsunuz. Proje adı olarak istediğinizi yazıp, ardından Create butonuna tıklıyorsunuz. Sayfada sağ altta birşeyler olacak ve Google yeni projenizi oluşturacak. Üst açılır menüde yeni proje adını kontrol edip, proje adı görünmüyorsa menüden projenizi seçeceksiniz.

youtube api1 zps6fohbixw - Youtube Api Key Nasıl Alınır?

3.) Sol menüde APIs & Auth başlığı altından APIs‘e tıklayacak ve karşınıza gelen api’ler arasından YouTube Data Api‘yi seçeceksiniz. Youtube Api’yi aktif etmek için Enable API butonuna tıklayacaksınız.

youtube api2 zpsfuqyvlsh - Youtube Api Key Nasıl Alınır?

4.) Şimdide sol menüden yine APIs & Auth başlığı altından Credentials‘a tıklayacak, karşınıza gelen menüde Add credentials açılır menüsünden Api Key seçeneğine tıklayacaksınız.

youtube api3 zpstyg5ursb - Youtube Api Key Nasıl Alınır?

5.) Karşınıza 4 seçenek gelecek. Api key’i nerede ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak uygun key seçeneğine tıklayacaksınız. Ben sadece eklentinin Youtube verilerini çekebilmesi için key talep ettiğimden Browser key seçtim. Browser key yada Server key, istediğiniz key’i seçtikten sonra isim verecek ve Create butonuna basacaksınız. Artık api key’inizi kullanabilirsiniz.

youtube api4 zpsfaonpp4a - Youtube Api Key Nasıl Alınır?

Android veya İos uygulama geliştiriyor olsaydım muhtemelen Android, ios key’leri seçecektim. Server key’de belki harici uygulamalardan Youtube’a video yüklemek için gerekiyordur. Bu konularda henüz net bir bilgim yok.

Ekstra sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalışırım ama Google geliştirici konsolunda çok fazla deneyimim olmadığını belirteyim. Ayrıca diğer Google uygulamalarından api key alacaksanız onlar içinde benzer yol izleyeceğinizi belirteyim.

Youtube ekibinden APİ’ler için yeni bir bildiri var. Bildiriden anladığım kadarıyla api kullanımı daha sıkı denetime giriyor ve aktif kullanılmayan api’ler de sınırlandırma yapılıyor. Bildiriyi aşağıda bulabilirsiniz.

Merhaba YouTube Geliştiricisi,

28 Temmuz 2020’den sonra oluşturulan API projelerini etkileyecek YouTube API Hizmetlerinde yapılacak değişiklikler hakkında size bilgi vermek için yazıyoruz.

Bu tarihten sonra oluşturulan doğrulanmamış API Projelerinden videos.insert uç noktası aracılığıyla yüklenen tüm videolar özel görüntüleme moduyla sınırlandırılacaktır. Bu kısıtlamayı kaldırmak için, her projenin Hizmet Şartları’na uygunluğunu doğrulamak için bir denetime tabi tutulması gerekir.

Video yüklemek için etkilenen bir projeyi kullanan içerik oluşturuculara, videolarının gizli olarak kilitlendiğini ve resmi veya denetlenmiş bir hizmet kullanarak kısıtlamadan kaçınabileceklerini belirten bir e-posta gönderilir.

Mevcut API projeleri bu değişiklikten etkilenmeyecektir, ancak YouTube API Hizmetlerine sürekli erişim sağlamak için tüm geliştiricilerin projeleri için bir uyumluluk denetimi tamamlamasını önemle tavsiye ederiz.

Teşekkürler,
YouTube API Hizmetleri Ekibi

– Reklamlar –

adbanner