Youtube’da Telif Hakkı Koruması Bulunan Müzikleri Sorgulama

youtube - Youtube'da Telif Hakkı Koruması Bulunan Müzikleri Sorgulama

Bildiğiniz üzere Youtube’da içerik üreticilerinin başlıca belası telif hakkı ile korunan müzikler. Farkında olmadan oynadığınız oyun içinde yada canlı yayın sırasında arka plan da telifli bir parça duyulursa Youtube hiç acımıyor, videonuza telif engeli koyuyor. Benzer şekilde videolarınızın altına eklediğiniz müziklerde de telif koruması varsa, videonuz bu müzik yüzünden tamamen engelleniyor yada video geliri telif sahibine aktarılıyor. 

Tümden kanalı kapatmaktansa telif engeli koymak daha mantıklı fakat sizin ürettiğiniz, saatlerce emek verdiğiniz bir videonun tümden engellenmesi yada size değilde telif sahibine para kazandırması biraz sinir bozucu.. Peki videoları Youtube’a yüklemeden önce telif korumasında olup olmadığını nasıl bileceğiz?

Youtube bu konuda içerik üreticilerini yalnız bırakmamış ve içerik üreticileri için iki güzel araç sunmuş;

1) Telif korumalı müzikler kitaplığı,

2) Telif gerektirmeyen müzikler kitaplığı.

Telif Korumalı Müzikler Kitaplığı

Hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz bu kitaplıkta Youtube tarafından hakları korunan parçaların isimleri listeleniyor.

https://www.youtube.com/music_policies

Parça sahipleri, bu sayfada anlatılan yoldan başvurularını yapıyor ve parçalarının Youtube’da izinsiz kullanılmasını engelliyorlar. Bu sebeple videolarınızda o parçalar yer alıyorsa nur topu gibi bir telif sorununuz oluyor.

4-5 saat harcadınız videonuzu hazırladınız, en az 1-2 saat upload beklediniz ve sonrasında karşınızda bir telif uyarısı!

Telif hakkı bildirimi bulunan videolarınıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gerçekten çok üzücü ve can sıkıcı.

Bunun olmaması için ne yapacağız? Videolarımızı henüz oluştururken yada upload etmeden önce telif sorgusu yapacak, videoda kullanacağımız müziklerin telif korumasında olup olmadığına bakacağız. Eğer parça orada listelenmiyorsa muhtemelen telif sorunu çıkmayacaktır.

Telif ile korunan müzikler listesine yukarıda paylaştığım linkten yada Youtube Studio üzerinden Diğer Özellikler > Ses Kitaplığı yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

youtube telif kontrol1 - Youtube'da Telif Hakkı Koruması Bulunan Müzikleri Sorgulama

Bir sonraki ekranda sol menüden Müzik Politikaları bağlantısına tıklamanız yeterli olacak. Artık açılan sayfada arama kutucuğuna parça isimleri yada eser sahibinin adını yazarak arama yapabilirsiniz.

youtube telif kontrol2 - Youtube'da Telif Hakkı Koruması Bulunan Müzikleri Sorgulama

Diyelim ki videonuzda kullanılan müziğin adını bilmiyorsunuz? O zaman önce telefonunuza yada tablet bilgisayarınıza Shazam yükleyecek, sonrasında parçanın adını Shazam üstünden bulup, Youtube kitaplığından sorgulatacaksınız.

Videoyu yükledikten sonra gelen telif uyarısı! 

Sorgu çektiniz, o kadar özendiniz ancak videonuz yine müzik sebebiyle telif yedi. Ne yapacaksınız?

Önünüzde iki seçenek var;

  • Yüklenen ve telif yiyen videoyu bulacak, düzenleme seçeneklerinden video altındaki parçayı silip Youtube kitaplığından seçeceğiniz bir ses dosyasını ekleyeceksiniz,
  • Yada videoyu tümden silecek, bilgisayarınızda yeniden düzenleyip telif içeren müzik yerine başka bir telifsiz müzik yerleştireceksiniz. Tabi sonra tekrar render, tekrar upload..

Telif Gerektirmeyen Müzikler Kitaplığı

Yukarıda belirttiğim gibi, videolarınızda telifli parçalar varsa hiç riske girmeyin ve aşağıdaki bağlantıdan Youtube’un telifsiz parçalar kitaplığına gidip, videonuza uyan bir tanesini bilgisayarınıza indirin ve sonra videonuzun altına gömün.

https://www.youtube.com/audiolibrary/music

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner