Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

Senelerdir mutlu mesut kullandığımız, alan adı destekli Outlook mail’e veda etme zamanı geldi. Malumunuz Microsoft yıllardır ücretsiz sunduğu bu hizmeti artık para ile satmaya karar vermiş ve yeni hesap tanımlamaları durdurmuş durumda. Birkaç ay içerisinde de tüm ücretsiz alan adı tabanlı mailler Outlook.com’a dönüştürülerek domainler ile bağlantıları kesilecek. Peki alternatifi ne? Tabiki Yandex. Çünkü Google’un Gmail hizmetinde de bu iş para ile oluyor.

Güncelleme: Yandex’in ücretsiz mail servisi 17 Nisan 2023 itibari ile paralı oldu. Daha önce ücretsiz Yandex mail kaydı açanlar hizmeti ücretsiz kullanmaya devam edebiliyor fakat yeni domain kaydı yapmaya kalkarsanız sizden aylık ücret talep ediliyor. Alternatif olarak ZOHO Maile bakabilirsiniz.

>> Alan Adı Destekli Zoho Mail

Merak edebilecekleriniz:

– Bir alan adı için (ücretsiz tarife ile) en fazla 1000 email hesabı açabiliyorsunuz.

– Eklediğiniz alan adlarınızın hepsine admin.yandex.ru adresinden ulaşıyor ve yönetiyorsunuz.

– Alan adlarınıza özel, Yandex mail giriş paneline http://mail.yandex.com.tr/for/siteadresiniz.com gibi bir bağlantıdan ulaşıyor, ama isterseniz https://mail.yandex.com.tr/ adresinden de tam mail adresini (mail@siteadresim.com) yazarak hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz.

– Alan adlarınıza özel, Yandex mail hesaplarına mobil cihazlarda Yandex mobil uygulamaları ile rahatlıkla giriş yapabiliyor, iletişimi yönetebiliyorsunuz. (Mail hesabınızı Gmail gibi 3. parti uygulamalara ekleyecekseniz, öncesinde mail hesabınıza web sürümünden giderek mail ayarlarından imap desteğini portal şifresi özelliği ile aktif etmeniz gerekiyor. Sonrasında Yandex imap ayarları ile hesabınızı ekleyip kullanmaya başlayabiliyorsunuz.)

Android için:

https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.yandex.mail

Apple İos için:

https://itunes.apple.com/tr/app/yandex-mail/id441785419?mt=8

– Alan adlarınızla ilgili smtp tanımlaması yapmanız gerekiyorsa bu sayfada anlatılanları uygulayarak sağlıklı sonuç alabiliyorsunuz.

(Smtp adresi smtp.yandex.com, smtp port 465, smtp güvenliği ssl)

– Mail hesabınızı eposta istemcisinde kullanmak istiyorsanız İmap ayarları için bu sayfaya bakıyor,

– Yandex mail hesaplarınıza gelen mailleri başka bir mail hesabınıza yönlendirmek istiyorsanız bu yazıma bakıyorsunuz.