Amazon.com.tr’de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

amazon turkiye - Amazon.com.tr'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

Merhaba. Bir çoğunuz henüz duymadınız ama Amerikan e-ticaret devi Amazon, artık Türkiye’de faaliyete geçti. Yani tüketiciler açısından yeni bir e-avm, satıcılar açısından da yeni bir pazarımız oldu. Tüketiciler, bundan sonra rekabetin etkisi ile belki aynı ürünü Amazon’dan daha uygun fiyata alabilecekler. Satıcılarda belki daha az abonelik ve komisyon bedeli ödeyerek, cazip kargo fiyatları ile daha karlı satışlar yapabilecekler. Peki Amazon.com.tr’de nasıl mağaza açacağız? 

Çok basit. Amazon.com.tr‘nin tamamen Türkçe arayüzünde satıcılara özel sayfasına gidecek, 4-5 sayfadan oluşan satıcı başvuru formlarını dolduracaksınız. Tüm bilgileri doğru olarak girip, kayıt işlemini tamamladıktan sonrada aboneliğinizin onaylanması ile size özel panelinizden giriş yaparak ürünlerinizi sergilemeye, satış yapmaya başlayacaksınız.

Çok zor bir şey olmadığından detaylı anlatıma gerek olduğunu sanmıyorum fakat ilk bakışta sizi neyin beklediğini bilmeniz için birkaç resimle aşamaları göstermek istedim. İnşallah işinize yarar.

Amazon.com.tr’de Mağaza Açmak

İlk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklıyorsunuz. Karşınıza üye kayıt formu geliyor. Eğer daha önceden Amazon.com üyeliğiniz varsa yeniden üye olmadan direk giriş yapıyorsunuz. Ama hiçbir şekilde Amazon üyeliğiniz yoksa formu doldurup ücretsiz üyelik açıyorsunuz.

https://services.amazon.com.tr/

Üyelik işlemi tamamsa sonraki adıma, işletme türü seçimine geçiyorsunuz. İşletme türünü doğru seçerseniz abonelik başvurunuz daha kolay şekilde onaylanıyor, aksi halde teknik ekip ile biraz uğraşmanız gerekebiliyor.

amazon magaza acmak1 - Amazon.com.tr'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

İşletme türünü seçtikten sonra işletme yasal adı formu geliyor. İşletmenizin yasal ismini yazıyorsunuz, devam ediyorsunuz.

amazon magaza acmak2 - Amazon.com.tr'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

Sonraki sayfada 4 aşama var; İşletme bilgileri, Kişisel bilgiler, Ödeme bilgileri ve Mağaza adı. 

Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak giriyorsunuz. Yanlış bilgi girerseniz mağaza açma başvurunuz onaylanmıyor yada sonradan mağazanız kapatılabiliyor.

1) İşletme bilgisi sayfasında işletmenize dair geçerli bilgileri giriyorsunuz.

amazon magaza acmak3 - Amazon.com.tr'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

2) Kişisel bilgilerde mağaza sahibi olarak kişisel bilgilerinizi giriyorsunuz. Kimlik bilgisi olarak Pasaport yada TC no girebilirsiniz. Eski bir kimliğiniz varsa ve tc no girdiyseniz son kullanım tarihine 01.01.2050 yazıyorsunuz. Yeni kimliğiniz varsa onun ön alt kısmında zaten son kullanım tarihi mevcut.

amazon magaza acmak4 - Amazon.com.tr'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

3) Ödeme bilgileri sayfasında sizden Amazon.com.tr aylık abonelik ücretini tahsil edebilecekleri kart bilgisini istiyorlar. Normal şartlarda Amazon.com.tr aylık abonelik ücretinin 99 TL olduğu açıklandı fakat açılışa özel bir süreliğine abonelik ücreti 0 TL olduğu söyleniyor. Ama yinede geçerli kart bilgisi girmeniz şart.

amazon magaza acmak5 - Amazon.com.tr'de Mağaza Açmak ve Satış Yapmak

4) Son olarak da Mağaza adını giriyorsunuz. Bizzat Amazon.com.tr’de mağaza açmayacağım için son ekrandan görüntü paylaşamıyorum. Fakat buraya kadar geldiyseniz son aşamaları da tamamlayabileceğinizi düşünüyorum.

Mağazanızı açtıktan sonra yönetim için aşağıdaki bağlantıdan satıcı hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

https://sellercentral.amazon.com.tr

Eğer konuyla alakalı sorularınız, kafanıza takılanlar olursa aşağıdaki bağlantıdan Amazon.com.tr sık sorulanlar sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://sellercentral.amazon.com.tr/gp/help/

Hesap ayarları, sipariş yönetimi, envanter yönetimi, ödemeler, iadeler ve talepler, satışları arttırma, global satış, xml ve veri paylaşımı gibi birçok başlıkta detaylı açıklamaları yukarıda Türkçe olarak bulabilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz üzere Amazon.com.tr Türkiye’de daha yeni faaliyete başlıyor. Bu sebeple ufak sorunlar olabilir, sonradan farklılıklar çıkabilir. Konuyla alakalı atladığım yada sonradan eklemem gerekenler olursa fırsat bulduğumda güncelleme yapacağım. Ancak siz benden önce davranırsanız lütfen yazı altından yorum olarak ekleme yapmayı unutmayın.

Hayırlı satışlar, bol kazançlar.

Amazon.com.tr, Türkiye’deki büyük ya da küçük birçok işletmeye büyüme fırsatları sunuyor

Amazon, KOBİ’lere dünya genelinde yeni müşterilere ulaşma konusunda yardımcı olmak için, altyapı ve teknik hizmetlere bu zamana kadar milyarlarca dolarlık yatırım yaptı. Amazon.com.tr’nin açılması ile birlikte Türkiye’deki işletmeler, herhangi bir ürün listeleme ücreti olmadan ürünlerini kolaylıkla Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilere satabilecek. Amazon bu işletmelere; listeleme araçları, 7 gün 24 saat online satış desteği, açık ve şeffaf satış koşulları, fiyatlandırma bilgileri, rapor ve analizler gibi satış artırmaya destek olacak hizmetler sunuyor.

– Reklamlar –

adbanner