Uygun Fiyatlı Alan Adı Kayıt ve Transfer için WordPress.com!

Uygun Fiyatlı Alan Adı Kayıt ve Transfer için Wordpress.com!

Yanlış okumadınız, evet WordPress.com! WordPress.com, artık domain kayıt ve transferinde en uygun fiyatı sunan hizmet sağlayıcı konumuna gelmiş durumda ve domain kayıt ya da transferde domaini WordPress.com’a yönlendirmeniz gerekmiyor! Artık isterseniz kendi özel ad sunucularınızı kullanabiliyorsunuz.

Peki Ne Kadar Ödüyoruz?

WordPress.com’da, yazıyı yazdığım tarihlerde yeni domain kayıt ücreti 259  TL + 51.80 vergi, mevcut alan adınızı başka bir yerden transfer etmek için ödeyeceğiniz ücret ise 259 TL + 51.80 vergi idi! (Siz bu yazıyı okuduğunuzda fiyat biraz değişmiş olabilir.)

Evet, eğer şansınıza WordPress.com fiyat tarifesini değiştirmez ise Türkiye’de hizmet sunan çoğu domain kayıt şirketinin istediği ücretin neredeyse yarısını ödüyorsunuz! Ve bu 310.80 TL’ye whois koruması dahil.

Ayrıca WordPress.com panelinden istediğiniz zaman girip ns bilgilerini değiştirebilirsiniz.

Hatta host satın almak istemediğinizde ücretsiz WordPress.com blogu açıp, alan adınızı da direk blogunuza yönlendirebilirsiniz.

Ya da dediğim gibi, domain ns bilgilerini değiştirerek, WordPress.com’un sadece domain kayıt hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bence çok uygun.

Bu fırsat size de cazip geldiyse ve domain ilk kayıt harici yenileme veya transfer ücretlerinden dertliyseniz, hemen aşağıdaki bağlantılardan ücretsiz bir WordPress.com hesabı açıp veya mevcut WordPress.com hesabınıza giriş yapıp, uygun fiyatla 1 yıllık (veya 8 yıl) domain transferinizi veya domain kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. (Tek seferde en fazla 8 yıl kayıt/yenileme yapabiliyorsunuz.)

https://wordpress.com/start/domain/domain-only
https://wordpress.com/setup/domain-transfer/intro
https://wordpress.com/domains/manage

Gelelim Asıl Soruya! 

Alan adımızı WordPress.com’a taşırsak sorun yaşar mıyız? Cevap; Hayır!

Nereden biliyorum? Tabi ki alan adımı 2 hafta önce WordPress.com’a taşıdığım için sorun yaşamayacağınızı biliyorum. Siz sadece doğru şekilde transferi başlatıyor, ödemeyi yapıyorsunuz, geri kalan her şey otomatik gerçekleşiyor. Yani alan adınızın ns bilgileri de, özel isim sunucusu ip bilgileri de otomatik olarak WordPress.com’a aktarılıyor. Bu nedenle domain transferinde hiçbir kesinti yaşamıyorsunuz.

Fakat şuna dikkat etmelisiniz! Alan adınız eski yerinde kilitli olmamalı ve transfer edilecek alan adının yenileme süresinin bitimine çok az bir süre kalmış olmamalı.. Eğer bir engel yoksa, domain transferiniz 5-10 gün içerisinde tamamlanacak ve bunu bildiren bir mail alacaksınız.

Konuyla alakalı sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Merak edilen 1: WordPress.com ne kadar güvenli? WordPress.com, ücretsiz içerik yönetim sistemi WordPress’in resmi web sitelerinden birisidir. Diğeri WordPress.org. WordPress, 20 seneden fazladır faaliyet göstermekte ve hesap yönetiminde de sms ile doğrulama servisinden yararlanabiliyorsunuz.

Merak edilen 2: Alan adımı tekrar taşıyabilir miyim? Domain transfer şartlarına uymak koşulu ile istediğinizde alan adınızı WordPress.com’dan başka bir firmaya transfer edebilirsiniz.

Merak edilen 3: Alan adımı otomatik veya manuel yenileyebilir miyim? Evet. İsterseniz otomatik yenileme ile, isterseniz el ile istediğiniz vakit süre uzatma yapabilirsiniz.

Merak edilen 4: Alan adıma özel ns kullanabilir miyim? Evet. WordPress.com alan adı yönetimine girdiğinizde Glue kayıtlarını bulursanız, buradan host ip adresleriniz ile özel ns oluşturabilirsiniz.

Merak edilen 5: Alan adım için profesyonel posta servisi alabilir miyim? Evet. Malumunuz Yandex’in ücretsiz servisi artık paralı olduğu için Zoho harici ücretsiz mail servisi bulmak epey zorlaştı. Bu nedenle host sağlayıcınıza bağlı bir mail hizmetiniz yoksa, WordPress.com’dan yıllık 136 TL ödeyerek profesyonel eposta hizmeti alabilirsiniz. (30 gb depolama alanı, eposta, takvim ve bağlantılar. )

>> WordPress.com’da Kayıtlı Kart Bilgileri Nasıl Silinir?