Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

Bildiğiniz üzere bazı Android cihazlarda (örneğin benim Android 4.0.4 yüklü telefonumda) wallpaper yani arkaplan resmi ayarlamak biraz sorunlu olabiliyor. Örneğin seçtiğiniz resmin çok küçük bir kısmı wallpaper oluyor yada resim diğer ekranlara da yayılsın diye aşırı büyüyor ve bir türlü istediğimiz gibi duvar kağıdı ayarlayamıyoruz.

Peki yok mu bu işin bir çözümü? Var tabi ki. Sizleri wallpaper sorunundan kurtaracak çözüm yollarını şimdi yazımda tek tek paylaşıyorum.

DİKKAT! Yazı, 1 Kasım 2012 tarihinde yayımlanmış ve 27 Mart 2019 tarihinde güncellenmiştir. 2012 yılında tanıttığım uygulamaların büyük kısmı şuan Google Play’de yer almıyor fakat yinede 2-3 seçeneği halen daha yükleyip kullanabiliyorsunuz; Wallpaper Setter, MultiPicture Live Wallpaper ve İmage 2 Wallpaper. Konuyla alakalı yardım gerekirse yorum formundan yazabilirsiniz.

Çözüm 1: Goodev Wallpaper Setter

Uygulama Google Play’den silinmiş. Apk dosyasını Google’dan bulabilirseniz kullanabilirsiniz.

Uygulama sadece internete erişim için izin istiyor, yani telefonunuza zararlı bir faaliyeti yok. Boyut olarak 124 kb ama yaptığı iş bizi kurtarmaya yetiyor.

Uygulamayı kurduktan sonra “şu şekilde ayarla” menüsüne (sizde türkçeleştirme farklı olabilir resim ayarlarına girdiğinizde set as yada kullan yazıyorda olabilir) kendini ekliyor ve uygulamayı kullanarak duvar kağıtlarını ister uzunlamasına ister genişlemesine kırpıp telefon ekranında kullanabiliyorsunuz.

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

Duvar kağıdı yapmak istediğiniz resmi açın, daha önceki duvar kağıdı seçmek için kullandığınız seçenekten ilk resimdeki menüye ulaşın, Goodev Wallpaper’a dokunun. İkinci resimde alttaki Scrollable Wallpaper yazısının tikini kaldırın ve resmi uzunlamasına işaretleyip Save diyerek duvar kağıdı yapın.

Çözüm 2: Simple İmage Wallpaper Free

Uygulama Google Play’den silinmiş. Apk dosyasını Google’dan bulabilirseniz kullanabilirsiniz.

Bu uygulama aslında animasyonlu duvar kağıdı ama yapımcısının zekası sayesinde seçtiğimiz resmi tek parça duvar kağıdı olarak kullanabiliyoruz.

Bu uygulamada bir önceki gibi zararsız yani hiçbir izin istemiyor. Uygulamayı kuruyorsunuz ardından ana ekranda parmağınızı basılı tutup animasyonlu duvar kağıtlarına giriyorsunuz.

Animasyonlu duvar kağıtlarında Simple İmage Wallpaper‘ı bulduysanız şimdi ona dokunun ve ardından sol taraftan “Ayarlar..” bağlantısına dokunun. (Ayarlar bağlantısı 2. resimde görünüyor.)

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

Ayarlar bağlantısına dokunduğunuzda ilk resimdeki kısım geliyor, kırmızı ile işaretlediğim Select image’a dokunuyır, duvar kağıdı olacak resmi seçiyor, ardından geri butonu ile geri gidiyorsunuz. Karşınıza tekrar 2. resimdeki ekran geliyor, burada da Duvar kağıdını ayarla bağlantısına dokunarak işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

Çözüm 3: Set As Wallpaper

Uygulama Google Play’den silinmiş. Apk dosyasını Google’dan bulabilirseniz kullanabilirsiniz.

Bu uygulamada önceki iki uygulama gibi telefonunuza zarar verecek hiçbir izin istemiyor. Uygulamanın boyutu da öncekiler gibi çok düşük yani telefonunuzda kasma vb. sorunlarda çıkarmıyor.

Uygulamayı kuruyorsunuz ardından ana ekrana yerleşen simgesini kullanarak klasör listelemeye giriyorsunuz. Karşınıza gelen klasörler sizin telefonunuzdaki klasörler, bunların arasından wallpaper yapılacak resmin bulunduğu klasörü seçiyor, ardından ilgili resmi seçiyor ve karşımıza gelen sarı kırpma çerçevesi yardımıyla uzunlamasına duvar kağıdımızı kırpıyor, Apply butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

(Genelde Apply butonuna dokunduktan sonra resim çok uzun uyarısı verir ona Yes derseniz sorun çıkarmadan resmi ekrana yerleştirir.)

Çözüm 4: Wallpaper Wizardrii

Uygulama Google Play’den silinmiş. Apk dosyasını Google’dan bulabilirseniz kullanabilirsiniz.

Bu uygulamayı eminim bazılarımız biliyordur ama bir o kadarda duymayan insan vardır. Uygulama iki adet izin istiyor, birisi sd kart ile ilgili diğeri internet erişimi. Bu iki izin de telefonunuza zarar verecek düzeyde izinler değil bu nedenle uygulamayı kurarken içiniz rahat olabilir.

Uygulamayı yükledikten sonra kendisine, ana ekranda parmağınızı basılı tutarak yada ana ekrana eklenen simgesinden ulaşabilirsiniz. Uygulamanın yeni güncel sürümünde daha fazla ayar olduğundan kafanız karışabilir ama kısaca kullanım şöyle; Uygulama açılınca karşımıza telefonumuzdaki tüm resimler gelir, sola kaydırma hareketi ile resimler arasında geziniriz, wallpaper yapacağımız resim karşımıza gelince ekranın altındaki Yap yazan butona basarız ve açılan kırpma seçeneklerinden bize uygun olanı seçer, resimi kırpar ve duvar kağıdı seçme işlemini tamamlarız.

Yada! Yukarıdaki işlemle uğraşmak yerine, duvar kağıdı yapacağınız resmi galeride bulur, açarsınız, sol ayar menüsünden “Resmi şu şekilde ayarla” (sizdeki türkçesi ile wallpaper yapma) seçeneğine dokunursunuz, açılan menüden Wizardrii’yi seçersiniz ve ardından “Yap” butonuna dokunur ve sonrasında resmi kırpıp ekrana duvar kağıdı yaparsınız.

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

(Bu uygulamanın detayları beni öldürüyor. Eğer Wizardrii’ye dair sorularınız olursa yorum panelinden gönderin elimden geldiğince yardım etmeye çalışayım.)

Çözüm 5: MultiPicture Live Wallpaper

Bu uygulama ve bir sonraki tanıtacağım uygulama bazı telefonları desteklemiyor bu nedenle onları sona sakladım. 5. çözümdeki uygulamamızın adı MultiPicture Live Wallpaper ve hemen adından anlayacağınız gibi kendisi (çözüm 2’deki uygulama gibi) animasyonlu duvar kağıdı oluyor.

Uygulamayı telefonumuza kurduktan sonra ana ekranda parmağımızı basılı tutarak animasyonlu duvar kağıtlarına giriyor ve kendisini üst sıralarda buluyoruz.

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

2. Resimde Ayarlar bağlantısına dokunuyor, alttaki ilk ekrana ulaşıyoruz.

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

Üstteki ilk ekrandan; ekranda tek wallpaper mı? daha fazla wallpaper mı kullanıcaz onu ayarlıyoruz. Eğer tek resim kullanacaksanız Common settings‘e girip ilk seçenek Picture Source‘den duvar kağıdımız olacak resmi seçiyoruz. Eğer her ekranda başka resim kullanacaksak, Add invidual settings bağlantısına dokunarak ekran 2, ekran 3 vs. ayarlarını ekliyor, ardından Screen 2 settings, Screen 3 settings sırayla girip her ekranda görünecek duvar kağıdını seçiyoruz.

(Eğer bu uygulamaya dair de sorularınız olursa yorum panelinden gönderin elimden geldiğince yardım etmeye çalışayım.)

Çözüm 6: İmage 2 Wallpaper

İmage 2 Wallpaper, görünüş ve kullanım olarak çok uyduruk duruyor olabilir ama istediğimizi verdiği için tanıtılmayı hak ediyor. Uygulamanın kurulurken istediği izinler tıpkı önceki uygulamalar gibi zararsız yani rahatlıkla kurabilirsiniz ve boyut olarak bu da diğerleri gibi az yer kaplıyor, sadece 384kb.

Uygulamayı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki ilk ekran geliyor, burada ilk seçeneğe (Pick image from gallery) dokunuyorsunuz, açılan listeden duvar kağıdı olacak resimi seçiyorsunuz ve karman çorman ayarlarından resmin istediğiniz yerini tutturup uygulamanın aşağısından gizlenen (yukarı kaydırınca görünen) Set as wallpaper butonu ile işlemi tamamlıyorsunuz.

Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu Android Cihazlarda Wallpaper Ayarlama Sorunu

İpucu: Diyelim ki diğer 5 çözüm yöntemi işinize yaramadı, yukarıdaki sonuncu yönteme muhtaç oldunuz ve elinizde geniş bir resim var sol tarafını kırpıp duvar kağıdı yapacaksınız! O zaman resmi seçicek, alttaki seçeneklerden fit to height, Horiz. left işaretleyip set as wallpaper’a dokunacaksınız. Eğer resmin sağ tarafı lazımsa; fit to height, Horiz. right işaretleyip set as wallpaper’a dokunacaksınız. Diyelim resmin ortasını duvar kağıdı yapacaksınız o zamanda fit to height, Horiz. center işaretleyeceksiniz. Yani bu uygulama ile baya uğraşacak ondan sonra huzura kavuşacaksınız.

Final:

– Yukarıdaki 6 uygulamada tarafımca Android 4.0.4 yüklü telefonda test edilmiştir ve hepsi çalışmaktadır. Ancak yukarıda adı geçen bazı uygulamaların bazı cihazlar ve bazı Android sürümleri ile uyumlu olmayacağı unutulmamalı, bu nedenle 6 uygulamadan hangisi düzgün çalışıyorsa uygun olanı kullanıcı tarafından tespit edilip o kullanılmalı.

– Neden bazı eski Android sürümlerinde duvar kağıdı kırparken sorun yaşamıyor yeni sürümlerde sorun yaşıyoruz diyorsanız bunu bende bilmiyorum ama tahminim galeri uygulamasından kaynaklı olduğu yönünde. Çünkü daha önce Android 2.3.6 kullanırken kullandığım (dahili) galeri uygulamasında wallpaper kırpma sorunu yaşamıyordum fakat yeni yüklediğim Android 4.0.4 (dahili) galerisinde resim kırpma sorunu yaşıyorum… ki neyseki yukarıdaki yöntemler sayesinde sorunu tamamen halletmiş oldum. İnşallah sizde anlatımda adı geçen 6 uygulamadan biri sayesinde sorununuzu halledebilirsiniz.