Atatürk; “Önemli Olan Benim Uyumam Değil..”

Atatürk; "Önemli Olan Benim Uyumam Değil.."

“Önemli olan benim uyumam degil; milletimin rahat uyumasi’.

Babası öldü Yetim büyüdü. Üvey evlat oldu. Tutuklandı. Hapse atıldı. Sürüldü. İşsiz kaldı. (Şöyle yazıyordu o sıkıntılı günlerde kaleme aldığı günlüğüne: Harcamalarım fazla değil, zira gelirim hep az.)

Hastalandı… Böbreklerinden. Vuruldu… Göğsünden. Mesleğinden atıldı. İdama çarptırıldı. Kardeşleri öldü. Çocuğu olmadı. Boşandı. Karaciğeri iflas etti. Evet… Mustafa Kemal Atatürk bu. Evladı olmayan bir yetimin, duygularını anlatın… Anlatın ki, o yetimin, evlatlarımıza bıraktığı hediyenin kıymetini anlasın evlatlarımız. Cumhuriyet, çocuklara anlatıldığı gibi, folklorik bir müsamere coşkusundan ibaret değil çünkü… Anlatın ki, kökeninde barınan derin hüznü kavrasınlar.

İşte liste yukarıda. Kısacık ömründe bir insanın başına ne felaket gelebilirse, gelmiş… Bunu anlatın. Direnen… Teslim olmayan ruhu anlatın. Korkmasınlar engellerden. Korkmasınlar yalnız kalmaktan. Korkmasınlar işsizlikten. Korkmasınlar parasızlıktan. Korkmasınlar alçaklardan. Korkmasınlar doğrulardan. Yürek dediğin… Sadece organ değil arkadaş. Bunu anlayın!!!

Izmir kurtulmus, çok tatli bir yorgunluk, Ankara’ya hareket edecekler… Trene binerler ve kompartimana çekilirler. Ertesi gün, yaveri, Atatürk’ün kompartimaninin kapisini çalar. Atatürk, yorgun, bitkin bir halde kravatini yikamaktadir.

Yaveri: ‘Pasam bu ne hal, hiç uyumadiniz herhalde; niye böylesiniz’, der.

‘Çocuk, kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz, kolumu yastik yaptim agridi, setremi yastik yaptim üsüdüm, uyumadim kalktim’, der.

Yaveri: ‘Aman Pasam! Birimize haber vereydiniz; hemen size bir yastikla battaniye getirirdik’, der.

Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan tarihi bir cevap verir:

‘Geç fark ettim, hepiniz en az benim kadar yorgundunuz, hiç birinize kiyamadim. Önemli olan benim uyumam degil, milletimin rahat uyumasi’.

ATAMIZ SAYESINDE NE KADAR RAHAT UYUYORUZ Kİ; HALA UYANAMADIK?

Yazı: Yılmaz Özdil