Azınlığın İnancı “MİNİ Cooper” ve Bir Markanın Doğuş Hikayesi

Azınlığın İnancı "MİNİ Cooper" ve Bir Markanın Doğuş Hikayesi

John Cooper Works’ün hikayesi 1946 yılında başladı. Charles Cooper ve oğlu John, Cooper Car Company’i kurduktan sonra ilk yarış otomobillerini Charles’ın (Surbiton) İngiltere’deki küçük garajında ürettiler. Bu alçak gönüllü başlangıç, daha sonraları motor sporlarının gidişatını değiştirdi ve günümüze kadar ulaşan heyecan verici bir yarış mirası oluşmasını sağladı. Fakat ilk başlarda onlara kimse inanmamıştı. Mini’yi bir konserve kutusu olarak görüyorlardı, bu bir aile arabasıydı.. Şimdi ise gençlerin hayranlık duyduğu ve (satış fiyatı sebebi ile de) ulaşması zor bir spor araba.

Peki Mini Cooper’ın bugünlere gelişi nasıl oldu? 

John Cooper ve ekibi, içlerinden gelen sese inandılar. Kimseye aldırış etmediler ve belki de geleceği gördüler..

Kendi otomobil tasarımlarıyla önemli başarılar elde eden John Cooper, yeni tanıtılan Klasik MINI’ye hayran oldu. Otomobilin potansiyeline ilgi duyan Cooper, bu otomobili şampiyon bir yarışçıya dönüştürmeyi hayal etti. Daha güçlü bir motor, çift karbüratör, yeni frenler, daha hassas bir direksiyon ve çevik, go-kart benzeri yürüyen aksamıyla bu mütevazı aile otomobilini devlere kafa tutan bir yarış otomobiline dönüştürdü. 1961 yılında ilk MINI Cooper doğdu.

60’lı yılların başında her türlü zorluğa karşı durarak, öncü bir ruhla küçük bir aile otomobilinden efsanevi bir yarış otomobili yaratmayı başardılar. Hiç kimse John Cooper ve ikonik Klasik MINI’nin, karşılarına çıkan zorluklara karşı, yarışı kazanacağını öngöremedi ama otomobil dünyasına yeni bir soluk getiren MINI John Cooper Works bunu başardı.

1964 yılında MINI Cooper, tüm dünyaca bilinen bir markaydı. 1964, 1965 ve 1967 yıllarında gerçekleştirilen Monte Carlo Rallisi’ndeki tarihi zaferler dahil olmak üzere akla gelebilecek her yarışmayı kazandı. MINI ve John Cooper, Klasik MINI’yi rakiplerinden çok üstün bir şampiyon haline getirdi.

MINI, 2001 yılında BMW Group’a katıldı ve MINI olarak yeni bir marka yaratıldı. Bu değişim, MINI modelleri üzerinde tuning işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve John Cooper Works’ün efsanesini sürdürmeye yönelik ilgiyi yeniden canlandırdı. John Cooper Works MINI Cooper ve MINI Cooper S Tuning Kitleri, 2003 yılından itibaren dünya çapında MINI Merkezleri aracılığıyla sunuldu ve MINI Cooper’ın gücünü 126 bg’ye, MINI Cooper S modelinin gücünü de etkileyici bir seviye olarak 200 bg’ye yükseltti.

John Cooper Belgeseli..

MINI Cooper’ın doğuşu ve bu günlere gelişini anlatan 26 dakikalık bir SkySport belgeseli var. Belgeselleri seviyorsanız, arabaları seviyorsanız kesinlikle izlemek isteyeceksiniz. Onu da yeri gelmişken hemen aşağıda bırakıyorum. Bu sayede Mini Cooper hayranlığınızı biraz daha ateşlemiş, insanların istedikleri zaman neleri başarabildiğini tekrar görmüş olacaksınız.

Bende isterdim bir Mini almak, fakat bu yazımı hazırlarken Mini’nin resmi web sitesindeki güncel fiyatlara bir göz attım da.. Şimdilik çok zor. Eğer ki bir Mini’niz varsa çok şanslısınız. Ona iyi bakın.