LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Blogger (Blogspot) İçin Facebook ve Twitter Paylaş Butonu - web-master

Blogger veya diğer adıyla Blogspot kullanıcılarının bloglarına facebook’un en güncel ve en çok kullanılan paylaş butonunu nasıl koyacaklarını kısa ve kolay bir şekilde anlatalım.. Kendimde bloglarımda kullandığım için anlatımı aynen uygularsanız sorunsuz çalışacaktır..

DİKKAT! Yazı, 2 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Blog yönetim panelinize girin.. Yönetim panelinde önce blogunuzu bulun ve blog başlığına tıklayarak blogun yönetim paneline geçin. Ardından sol tarafta Şablon bağlantısına tıklayıp aşağıda resimdeki bölüme geçin.

Blogger (Blogspot) İçin Facebook ve Twitter Paylaş Butonu - web-master

Yukarıdaki şablon menüsü açıldıysa yine aynı resimdeki mavi ile işaretlediğim bağlantıya yani HTML’yi Düzenle’ye tıklayın ve bir sonraki resime geçin.

Blogger (Blogspot) İçin Facebook ve Twitter Paylaş Butonu - web-master

Hepsinde değil belki ama çoğu şablonda html düzenleme moduna geçerken üstteki ekran gelir bu ekran ile karşılaştıysanız Devam et butonuna basıp bir sonraki resime geçin.

Blogger (Blogspot) İçin Facebook ve Twitter Paylaş Butonu - web-master

Şimdi geldik işin asıl önemli kısımına.. Yukarıdaki resim ufak görünüyor ona bir sol tıklayın ve büyük ekranda inceleyin. Resimde görünen şey temanızın html düzenleme editörü ve burada yaptığınız değişiklikler temanızda can buluyor bu nedenle düzenleme yaparken dikkatli olun yanlış ve gereksiz şeyler yapmayın.

Önce resimde kırmızı ile işaretlediğim alandaki tik’i koyun tüm kodlar görünsün ve ardından mavi ile işaretlediğim kodu yani aşağıdaki kodu bulun.

Aranacak Kod:

<data:post.body/>

(Kodu aramak için CTRL+F kombinasyonunu kullanıp tarayıcınızın arama kutusundan kodu arayabilirsiniz. Yukarıdaki kodu şablonda bulamazsanız kodun başında veya sonunda boşluk koymadığınıza emin olun, bu arama fonksiyonları bazen boşluklardan ötürü olumsuz yanıt verebiliyor..)

Bahsi geçen kodu bulduysanız tam üstüne aşağıdaki kodu ekleyin ve kaydedin…

Facebook Paylaş;

<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'><div style='float:right;padding:4px;'><a type='box_count' rel='nofollow' name='fb_share' expr:share_url='data:post.url'>Paylaş</a> <script type='text/javascript' src='https://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share'></script></div></b:if>

Facebook ve Twitter Paylaş;

<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'><div id='post-body-share'>
<div class='post-share-buttons'>
<!-- Facebook share button Start -->
<b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
<div style='float:left;padding:0px 5px 5px 0;'>
<a expr:share_url='data:post.url' href='http://www.facebook.com/sharer.php' name='fb_share' type='button_count'>Paylaş</a><script src='https://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share' type='text/javascript'/></div>
</b:if>
<!-- Facebook share button End -->
<a class='twitter-share-button' data-count='horizontal' data-lang='tr' expr:data-text='data:post.title' expr:data-url='data:post.url' href='http://twitter.com/share'>Tweet</a><script src='https://platform.twitter.com/widgets.js' type='text/javascript'/>
</div>
</div></b:if>

14 ŞUBAT 2015 // GÜNCELLEME!

Blogspot’un yeni şablon düzenleme görünümünde bazı kodlar değiştiğinden ve kodların tamamıda bir kerende ekranda görünmediğinden butonları eklemede sorun yaşayan arkadaşlar oluyor. Dikkat edilecek husus şu;

Ayarlar > Şablon sayfası altından “Html’yi düzenle”meye başladığınızda karşınızda görünen kodların solundaki rakamlara ve siyah oklara dikkat edin.

Blogger (Blogspot) İçin Facebook ve Twitter Paylaş Butonu - web-master

Kodlar arasında birçok bölüm karmaşa olmasın diye gizleniyor ve sol taraftaki bu ok’a tıklayarak gizlenen kodları açmamız gerekiyor. Örneğin deneme yaptığım temada name=’post’ kodları 800’lu satırlarda (ok’ları açtıkça satırı kayar) yer alıyordu. Paylaşım butonlarını ise aşağıdaki kodun hemen altına eklediğimde butonlar (ufak kayma hariç) sorunsuz görünüyorlardı. (“Şablonu kaydet” butonunun sağındaki “Widget’a atla” butonundan “Blog1” seçerseniz name=’post’u daha kolay bulursunuz.)

<b:include data='post' name='post'/>

Eklenecek güncel kod:

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'><div id='post-body-share'>
<div class='post-share-buttons'>
<div id="fb-root"></div>
<script>(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "http://connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js#xfbml=1&amp;version=v2.0";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script>
<div class='fb-share-button' data-type='box_count' style='margin-right:5px'/>
<a class='twitter-share-button' data-count='vertical' data-lang='tr' expr:data-text='data:post.title' expr:data-url='data:post.url' href='http://twitter.com/share'>Tweet</a><script src='https://platform.twitter.com/widgets.js' type='text/javascript'/>
</div>
</div></b:if>

– Facebook butonunun Twitter’ın biraz yukarısında olmasına çözüm olarak css kod ekleyebilirsiniz. Yada önceden yukarıda paylaştığım diğer kodları kullanabilirsiniz. Vaktim olmadığından css ile uğraşamadım.

– Yeni tema düzeninde kodlar biraz daha karışık bu sebeple butonları yazı içerisine eklemeyi de henüz keşfedemedim. Bilgisi olur yorum olarak paylaşırsa diğer arkadaşlara da faydası olacaktır.

Takıldığınız, yapamadığınız birşey olursa yorum yazın yardım etmeye çalışırım.

Orijinal Blogspot paylaş butonları temanızda görünmüyorsa bu bağlantıya tıklayın!

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 2 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanmıştır.


  admin 01 Ocak 2013, 14:51

  @moralkaan; Merhaba. Bu sorun facebook'un buton kodlamasından kaynaklanıyor geçerli kod bir sayfada birden çok butona izin vermiyor.. Yazıda gerekli değişikliği yaptım artık kodu yeni haliyle eklediğinizde buton sadece konulara girince görünecek anasayfa listelemede görünmeyecek. Ayrıca Twitter + Facebook butonlarının olduğu yeni koduda yazıya ekledim isterseniz onuda kullanabilirsiniz.

  moralkaan 01 Ocak 2013, 15:35

  @admin; ilgi ve alaka için teşekkür ederim. Sayfaya tıklandığında olanı yaptım.

  Saygılar.

  alper 17 Aralık 2014, 23:51

  Google Plus da ekler misiniz?

  admin 18 Aralık 2014, 20:11

  @alper; Denemedim ama şöyle olabilir; 

  Bu kodu Twitter kodundan sonraya ekleyin;

   <g:plusone size="standard" expr:href="data:post.canonicalUrl"/> <script type="text/javascript" src="http://apis.google.com/js/plusone.js"> {lang: 'tr-TR'} </script>

  İnci Alkan 12 Şubat 2015, 22:39

  Merhaba, ben incininmutfagi.blogspot.com.tr/ siteme facebook ve twitter paylaşım butonu eklemek istedim fakat başaramadım. Benim
  ………
  bu şekilde sitenizde anlattığınız gibi yaptım fakat başarılı olamadım. Yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.
  İnci

  admin 14 Şubat 2015, 03:23

  @İnci Alkan; Merhaba. Yazımın sonuna güncelleme başlığı ile yeni bilgiler ekledim. Orada yazılanlara bakarak deneme yapın, yine sorun yaşarsanız aşağıdaki yazımda paylaştığım dahili butonlar yöntemine göz atın.

  https://www.lordiz.com/orijinal-blogspot-paylas-butonlari-temanizda-gorunmuyorsa.html 
  swe 06 Ağustos 2015, 17:40

  Ben o data:post u hic bulamadim. Ayrica o uyarilar da cikmadi sablon kisminda. Anlamadim :(

  admin 06 Ağustos 2015, 18:25

  @swe; 15 şubat güncellemesinde paylaştığım yöntemi kontrol ettiniz mi? 

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019