Bu Bilgisayardaki Ağ için Kaydedilen Ayarlar Ağın Gereksinimleriyle Eşleşmiyor

Bu Bilgisayardaki Ağ için Kaydedilen Ayarlar Ağın Gereksinimleriyle Eşleşmiyor

Sorun; dizüstü bilgisayarınızda kablosuz ağ aktif olmasına rağmen ve bilgisayar modemi görmesine rağmen iki cihazın birbirine bağlanamaması… İnternet çekim gücü belki mükemmel ama internete giremiyorsunuz. Bu hata mesajı ağ yönetim merkezinde karşınıza şu şekilde çıkar.. 

Bu Bilgisayardaki Ağ için Kaydedilen Ayarlar Ağın Gereksinimleriyle Eşleşmiyor

Hatanın nedeni; kablosuz modeminiz şifrelendi ve modeminizdeki şifre ve şifreleme sistemini laptopunuza tanıtmadığınız için interneti kablosuz kullanamıyorsunuz.  Ancak ethernet kablosu ile modeme bağlandığınızda internete girebilirsiniz..

Sorunun çözümü için; öncelikle modeme girilen güvenlik ve temel bilgileri bilmeniz gerekiyor.. Şifreleme sistemi, girilen şifre vs… Genelde güvenlik kısmında WPA-PSK seçilir, WPA şifreleme TKIP seçilir.. Birde şifre girilmiştir…(ağ paylaşımlı şifre) bu şifreyi laptopun da girmeyenler bağlantı alamazlar, işte sizde laptopunuza bu ayarları girmediğinizden başlıktaki hatayı görürsünüz.

DİKKAT! Bu yazı, 2009 yılında Windows XP sistemi baz alınarak hazırlanmıştır ve güncel sistemlerde farklılıklar olabilir.

Çözüm Yolu Ne?

Yapmanız gereken şu, Başlat > Bağlan‘a tıklayın (ve yahut Denetim masasında Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezine girin) orada hali hazırdaki ağları görüntüleyin, kendi ağ bağlantınız (yani başlıktaki hatayı aldığınız ağınız) üzerinde sağ tuş yapın, Özellikler‘e tıklayın ve açılan kutuda Güvenlik sekmesine geçip burada gördüğünüz alanlara modemde tanımladığınız bilgileri ve şifreyi girip kaydedin.. Eğer bilgileri doğru girdiyseniz kablosuz net bağlantınızın kurulduğunu göreceksiniz…

Windows 8 İçin;

Masaüstü ekranında sağ altta (saatin yanında) ağ bağlantı simgesini bulun, sol tıklayın. Sağdan açılan menüden wifi ağınızı bulup sağ tıklayın ve “Bağlantı özelliklerini görüntüle” başlığına tıklayın. Açılan güvenlik penceresinden mevcut modem ağ şifrenizi girip kaydedin.