Cehennem Silahı’nın Dizi Uyarlaması “Lethal Weapon”

Cehennem Silahı'nın Dizi Uyarlaması "Lethal Weapon"

Eski ve başarılı bir yapımı yeniden uyarlamak riskli iştir. Beklentileri karşılayamadığınızda rezil olur, para ve itibar kaybedersiniz. Ancak elde malzeme kalmayınca mecbursunuz, eskileri tekrar uyarlamaya başlıyorsunuz. Örneğin Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Rapunzel, Hansel ve Gretel, Frankenstein, Cesur ve Güzel, Cinderella, A Takımı, From Dusk Till Dawn, Ash vs Evil Dead (The Evil Dead), MacGyver, Kara Şimşek, daha neler neler.. 

Aklıma gelmeyen bir sürü yapım, tekrar tekrar farklı senaryolar, farklı oyuncularla yeniden uyarlanıyorlar. Bazısı başarılı oluyor, bazısı beklenen ilgiyi göremiyor. Fakat pes etmek yok. Sektör ayakta kalmalı!

Adamlarda haklılar, yıllardır dizi ve film çeke çeke malzeme mi kaldı? Mecbursun eskileri yeniden hayata döndürmeye..

İşte bu yazımızın konusu da dizi serisi olarak yeniden hayata dönen bir sinema filmi. Baş rollerinde Mel Gibson ve Danny Glover’ın olduğu, toplamda 4 seri halinde çekilen ve bu sene beşincisinin çekileceği söylenen Oscar dahil birçok ödülün sahibi bir film.

Lethel Weapon (Cehennem Silahı)

20 yaşından büyükseniz muhtemelen bu seriyi izlemişsinizdir. Danny Glover’a bir şey diyemem ama Mel Gibson’un efsaneleştiği yapımlardan birisidir. (Brave Heart’ı saymazsak.)

Ne zaman bir polis dizisinde bir beyaz ile bir zenci ortak görsem aklıma gelen seridir. (Miami Vice’da öyle tabi ki..)

İşte o seri, 2016 yılının sonunda Amerikan FOX televizyonunda yeniden uyarlama dizi olarak yayınlanmaya başladı.

Şuan 2.sezon 18. bölümde olsa da Türkiye’de pek fazla duyulmuş olmayıp, yakın zamanda ülkemizde yayın yapan bir tv kanalında Türkçe dublaj olarak yayınlanmaya başladığından geç de olsa üzerinde durulması gereken bir yapım.

Güncelleme: Dizi 3. sezon ile final yaptı. 4. sezona dair bir haberde yok. Dizinin bitmesinde sanırım ilk iki sezonda Martin Riggs karakterini canlandıran Clayne Crawford’un yerine geçen Seann William Scott isimli oyuncunun büyük payı var. Belki Clayne Crawford ile devam edilse dizi halen devam ediyor olurdu.

 İyi mi oldu? Bence harika oldu.

Dizi şuan ikinci sezonda ve kendi görüşümü bir kenara koyup, sadece imdb puanına bakarak epey ilgi gördüğünü, sevildiğini söyleyebilirim. Dizi, Amerikan Fox kanalında yayınlanıyor, Türkiye’de ise A2 isimli Atv’nin yan kanalı tarafından yayınlanıyor. Gönül isterdi baş rolde yine Mel Gibson olsun ama adam artık yaşlandı. Belki çok para istedi, belki hali yoktu. (Cehennem Silahı 5’de nasıl oynayacak onu bilmiyorum ama Blood Father filminde fena sayılmazdı.)

Sonuçta dizi uyarlaması başarılı oldu.

Film serisinde Mel Gibson’un karakteri Martin Riggs’i, dizi versiyonunda Clayne Crawford canlandırıyor. 1978 Alabama Amerika doğumlu oyuncuyu tanımıyor olabilirsiniz ama kendisi 1997 yılından beri sektörde var. Ve Mel Gibson’un gözü dönmüş Martin karakteri için onu mumla aratmayacak bir seçim olmuş.

Aynı şekilde..

Danny Glover’un karakteri Roger Murtaugh’i ise dizi versiyonunda Damon Wayans canlandırıyor. 1960 New York Amerika doğumlu oyuncununda kariyeri 1980 yıllarına kadar uzanıyor. Ben onu birkaç komedi filminden tanıyordum ve Cehennem Silahı dizisi için iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Hatırlarsanız sinema versiyonunda Danny Glover’ın pek bir ağırlığı yoktu ve filmi (bence) Mel Gibson götürüyordu ama bu dizide her iki karakterde gayet eğlenceli tipler olmuş.

Yazıyı kısa kesip, özete geçersek..

Eğer Cehennem Silahı serisi hayranlarından biriyseniz, farklı kaynaklardan diziyi daha önce izlemediyseniz, kesinlikle şimdi izlemelisiniz. O eski serinin tadını alabilir misiniz bilmiyorum ama ön yargı yapmayın ve Clayne Crawford ile Damon Wayans’a bir şans verin.

Coğrafi konumunuz ve yabancı dil bilginiz el veriyorsa dizinin orijinalini Fox TV web sitesinden yada Türkçe dublajlı versiyonunu her pazar A2 tv kanalından yada internet kaynaklarından izleyebilirsiniz.

Dizi hakkındaki yorumlarınızı yada benzer şekilde filmden diziye uyarlanan başka yapımlar biliyorsanız onların isimlerini de yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt0093409/
http://www.imdb.com/title/tt5164196/
https://www.fox.com/lethal-weapon/

Benzer Öneri: Rush Hour

1998 yapımı, baş rollerinde Jackie Chan ve Chris Tucker’ın yer aldığı Rush Hour (Bitirim İkili) film serisinin dizi uyarlaması 2016 yapımı Rush Hour.

Jackie Chan’ın karakteri James Carter’ı Justin Hires canlandırırken, Chris Tucker’ın karakteri Jonathan Lee’yi Jon Foo canlandırıyor.

Aslında eğlenceli ve güzel bir dizi fakat hem imdb puanı düşük hemde sadece 1 sezon çekilebildi. Kadro güzeldi ama sanırım senaryo basit geldi yada izleyiciyi bağlayan bir şey yoktu. Ne olduysa oldu ve bu uyarlama başarısız oldu, yayından kaldırıldı.

http://www.imdb.com/title/tt0120812/
http://www.imdb.com/title/tt4085584/