Diş macunu, Sabun ve Islak Mendilde Büyük Tehlike

Diş macunu, Sabun ve Islak Mendilde Büyük Tehlike

Diş macunları ve sabunlarda kullanılan kimyasal maddeler anne adayları için çok tehlikeli.. Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de de satılan birçok ünlü diş macunu markasında ve sabunun içinde bulunan triclosan maddesi anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.

Profesör Margaret James, ıslak mendillerde de bulunan bu maddenin anne karnındaki bebeğin yeterli oksijeni almasına engel olduğunu ve bunun da bebeklerin beyinlerinde hasara neden olduğunu söyledi. Daha önce yapılan araştırmalarda triclosanın laboratuvar hayvanlarında karaciğer hasarına neden olduğu belirlenmişti..

Haberle ilgili Yorumum; Artık yazılı ve görsel medyada o kadar çok tezat sağlık haberi görüyoruz ki hangisine inansak şaşırır olduk birisi zararlı diyor diğeri zararı yok… Benim gibi kafası karışanların yapabileceği tek şey var bu haberleri çok ciddiye almayın ama yinede temkinli olun..

Haberde hamile bayanların bebeklerine verdiği zarar çok daha önemli olduğu için hamile bayanların bu süreçte diş macunu, ıslak mendilden olabildiğince uzak durması bu tehlikeye karşı bir önlem olabilir… Diğer önlem ise ucuz kalitesiz ürünlerden uzak durmak olabilir derdim fakat yazıda geçen “ünlü diş macunu markası ve sabunun” kısmı insanı çaresiz bırakıyor…

Ayrıca ismi geçen üç ürün (Diş macunu, ıslak mendil, sabun) arasında doğmamış bebeğe zarar verme olasılığı en yüksek olan diş macunu gibi geliyor sizce hangisi?..