Epic Games Launcher’ın Yoğun Sistem Kullanımı ve Ekran Uyutmama Sorunu

Epic Games Launcher'ın Yoğun Sistem Kullanımı ve Ekran Uyutmama Sorunu

Steam Launcher fanatikleri Epic Games Launcher’ı hiç sevmezler. Bu nedenle Epic Games’de bedava dağıtılan en harika oyunları bile almaz, alsalar da oynamazlar. Bunun en büyük sebebi, Epic Games Launcher’ın bir türlü kendini geliştirememiş olması. Steam Launcher, baştan sona kusursuzken ve kendine ait bir havası var iken, Epic Games Launcher resmen beni kullanma diye bağırmakta. Peki neden?

Koskoca Unreal Engine oyun motorunun sahibi Epic Games, neden bu launcher’ı bir türlü kullanışlı hale getiremiyor? Neden hala bilindik sorunlar bile çözülemiyor? İnsan hayret ediyor.

Tahminim o ki; Epic Games, sadece belirli bir kitleyi elinde tutmak, bu kitle üstünden bilmediğimiz bir şekilde (reklam anlaşmaları, oyun geliştiricileriyle anlaşmalar veya unreal engine üstünden farklı..) kazançlar elde etmek istiyor. Eğer platformu Steam seviyesine getirirse, gelecek olan daha fazla oyuncunun ona faydadan çok zararı olacağını düşünüyor ve bu nedenle inatla Epic Games Launcher’ı, Epic Games Store’u geliştirmiyor..

Başka sebep bulamıyorum!

Epic Games Launcher’ın Meşhur Sorunları!

Epic Games hesabımda aktif oynadığım 2 oyun var, bunlardan birini 700 saat, diğerini 250 saat oynadım. Sebebi, bu oyunları Epic Games’de neredeyse bedavaya almış olmam ve Steam’de aşırı pahalı olmaları. Yoksa çekilecek dert değil.

Epic Games Launcher’da en şikayetçi olduğum iki sorun; launcher’ın sistemimi yoğun kullanması ve herhangi bir download veya güncelleme sırasında laptop ekranımın bir türlü uykuya geçememesi. (Arada bir dışarı atması ve bulut yedeklemeyi tamamlayamamasını saymıyorum.)

Epic Games Launcher’ı ne zaman açıyorum, bilgisayarın fanları bağırmaya başlıyor. Görev Yöneticisine gidiyorum, cpu kullanımı uçuyor. Fakat Steam Launcher’ı açıyorum, saatler geçse de tık yok.

Diğer taraftan, bir oyuna güncelleme geliyor veya yeni bir oyun indirmem gerekiyor, dosya boyutu büyük olduğu için gece yarısından sonra indireyim diyorum! ekran uykuya dalmıyor. Odanın içinde devamlı ışıl ışıl bir ekran. Ve bu sorun, Epic Games Launcher’da seneler öncede vardı, şimdi yine var. Bir ara düzeltiyorlar, sonra yine geri dönüyor.

Peki Yok Mu Bir Çözümü? Var..

Aslında bu sorunları Epic Games’in çoktan çözmüş olması lazımdı ama onlar çözmediği için, onlar çözene kadar uygulayacağımız iki basit yöntem var. Bu yöntemler şunlar;

1) Yoğun Sistem Kullanımına Karşı!

Epic Games Launcher, sisteminizi çok yoruyor, fan bir türlü susmuyorsa, yapacağınız en mantıklı şey şu; Görev Yöneticisini açıp, Epic Games Launcher‘ı Verimlilik Moduna almak.

Tabi bu özellik eski Windows sürümlerinde olmayabilir. Referans aldığım sistem, Windows 11. Ayrıca verimlilik modu kalıcı olmadığı için her seferinde tekrar tekrar görev yöneticisinden verimlilik modunu ayarlamanız gerekecek.

Epic Games Launcher'ın Yoğun Sistem Kullanımı ve Ekran Uyutmama Sorunu

Bunu yaparken, EpicGamesLauncher açılır menüsünden EpicGamesLauncher’ı seçmeniz gerekiyor. Aksi halde Verimlilik Modu seçeneğini göremeyebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir yöntem olarak, Nvidia Geforce Experience veya Nvidia Denetim Masası ayarlarından Epic Games Launcher’ı sessiz moda almayı deneyebilir veya Windows Grafik ayarları altından Epic Games Launcher’ı Güç Tasarrufu Moduna alabilirsiniz. (Fakat bende işe yaramadı. Hatta Epic Games Launcher’ı sessiz moda alamadım.)

2) Ekranın Uyumaması Sorununa Karşı!

Bu sorun içinde, Epic Games ekibi sorunu çözene kadar şunu yapabilirsiniz;

Windows 11 için anlatıyorum ama bir önceki sürümlerde de vardı!

Ayarlar > Sistem > Güç ve Pil > Ekran ve uyku > cihazı uyku moduna geçir seçeneklerinde Hiçbir zaman seçin.

Arama kutusuna Denetim Masası yazın ve denetim masasında..

Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri > Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin > Kapağı kapattığımda seçeneklerinde Hiçbir şey yapma seçin. Değişiklikleri kaydedin..

Epic Games Launcher'ın Yoğun Sistem Kullanımı ve Ekran Uyutmama Sorunu

Bundan böyle artık geceleri bilgisayarınızın ekranını tamamen kapatıp uykuya çekilebilirsiniz.

Bilgisayarın uyku moduna geçmesini engelleyip, ekranı kapattığımızda hiçbir şey olmamasını garantilediğimiz için, ekranı üstüne kapadığımızda hem indirme işlemi arka planda devam edecek, hem de odanız ışıl ışıl olmayacak.

İnşallah birkaç sene içerisinde Epic Games Launcher’ı adam ederlerse, o zaman bunlara ihtiyaç kalmayacak ama o zamana kadar elimizdeki çözümler bunlar.