Farkındalık Kampanyası; “Engelleri Kaldır Hakeketi”

Farkındalık Kampanyası; "Engelleri Kaldır Hakeketi"

Her şey “insan” olmakla başlar. Hepimiz aynı şekilde doğduk, aynı şekilde doyduk, çocuk olduk. Sonra büyüdük, olduk. Kadın ve erkek olduk. Yaşlı ve genç. Özgür ve tutuklu. Siyah ve beyaz. Farklı sıfatlar verildi her birimize: uzun, kısa, şişman, güzel, çirkin, “engelli” olduk. Eşit olamadık bir tek. Hani herkes eşitti hayatta?! Neden bazıları daha eşittir ki bu hayatta!

Sen… Sokağa çıktığında kaç tane engelli ile karşılaşıyorsun? Karşılaştığında ne düşünüyorsun? Bir şey düşünüyor musun? Türkiye nüfusunun yüzde kaçı engelli biliyor musun? Sokakta bir engelli görmek için kaç engelin var farkında mısın? Peki onların nasıl yaşa(yama)dıklarının?

Büyüdüğünde kim olursan ol, ne yaparsan yap eşit yaşamak için çalışan insanlar var burada! Her insanın birçok engeli ve bir kalbi var. Kalbini engelleme, engelleri kaldır!

Engelleri Kaldır Hareketi nedir?

“Engelleri Kaldır Hareketi kimsenin değil, sahiplenen herkesindir!” inancıyla yola çıkan EKH, insan haklarına yönelen her türlü ihlalin önüne geçilmesi için çalışır. EKH’nin nihai amacı, “Kalbini engelleme, engelleri kaldır!” sloganı ile her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üstünde bir değer olarak kabul ettiği insan haklarına yönelik ihlal sorunlarının kaynağına ilişkin farkındalığı geliştirmek ve somut çözüm önerilerini uygun yöntem ve stratejilerle kalıcı şekilde hayata geçirmektir.

EKH, eğitim hakları elinden alınan kız çocuklarını, istismar edilen çocuk ve gençleri, çalışma hakları ellerinden alınan, şiddete maruz kalan kadınları, fiziksel veya zihinsel sebeplerle engellenen tüm bireyleri ele almaktadır.

Engelleri Kaldır Hareketi nasıl başladı?

Ocak 2009 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Rodin Alper Bingöl’ün tez projesi olarak başlayan Engelleri Kaldır Hareketi (EKH); daha sonra kamuoyunun, özel ve kamu kuruluşlarının yoğun ilgi ve desteğiyle tez projesi olma boyutunu aşarak toplumsal bir hareket haline geldi.

Engelleri Kaldır Hareketi’nde nasıl yer alabilirim?

Destek olmak ya da fiilen EKH’ne katılmak isteyenler engellerikaldir.com adresindeki iletişim formunu doldurabilir, Engelleri Kaldır Twitter hesabından yazabilir ya da iletisim@engellerikaldir.com adresine e-posta gönderebilirler.