Google ile Paylaştıklarınızı Kontrol Etme

Google ile Paylaştıklarınızı Kontrol Etme

İnternet iyi, güzel ama her geçen gün gizliliğimiz daha fazla ihlal ediliyor, hayatımızın her anı, hakkımızdaki her şey daha kolay erişilebilir hale geliyor. Örneğin son dönemde birçok olay yaşandı; 50 milyon seçmenin bilgileri, 100 binlerce kredi kartı kullanıcısının kart bilgileri çalınıp, internette yayınlandı. Seçmen bilgileri içerisinde ev adresleri de var, tc kimlik numaraları da.. Bu olay zaten tek başına çok büyük bir sorun iken, diğer taraftan sosyal medya sitelerinin hacklenmesiyle de şifrelerimiz ortalığa döküldü.

>> Web Sitesi Şifrelerini Bulut Hesaplarda Saklamak Güvenli Mi?

Son dönemde hacklenen iki büyük siteden biri Tumblr, diğeri Myspace idi. 100 milyonlarca kullanıcının şifreleri internette servis edildi, para karşılığı satıldı. Bu milyonlarca üye içinde Türk kullanıcılarda var. Eğer hesabınız pasif ise ve her site için farklı şifreler kullanıyorsanız sorun yok. Ancak her yerde şifreniz aynı ise hemen tüm şifrelerinizi değiştirmelisiniz.

Asıl mevzuya geçersek;

İnternet kullanan birçok kullanıcı, veri gizliliği ve güvenliğini hiç önemsemiyor. Oysa ki web siteleri ve uygulamaların çoğu kişisel verilerimizi kayıt altına alıyor, hack gibi durumlarda ise bu bilgiler internete saçılıyor. İnternet devi Google ve Facebook’da en çok veri depolayanlardan ikisi.

Birçok sitenin, mobil uygulamanın yaptığı gibi kişisel bilgilerimizi, etkinliklerimizi, sesimizi kayıt altına alıp, saklıyorlar. Bu bilgileri, bize daha iyi bir hizmet sunabilmek için yapıyorlar ama masum olup olmadıkları tartışılır.

Kişisel verilerinizin gizliliği ve güvenliğini önemsiyorsanız ilk iki kuralı unutmamanız gerekiyor;

1-) İnternette üye olduğunuz her hizmet ve web sitesinde farklı, zorlu şifreler kullanın,

2-) Aktif olduğunuz sitelerde herşeyi paylaşmayın ve aktif olmadığınız sitelerde üyeliğinizi pasif hale getirip, kişisel verilerinizi, bilgilerinizi silin.

Bu iki kural haricinde birçok mevzu var. İnternet güvenliği yazılarıma buradan bakabilir, daha fazlasını internette araştırabilirsiniz.

Gelelim Google ile paylaştıklarımızın kontrolüne!

Google, internette her alanda var olduğu için neredeyse her hizmetini kullanıyoruz ve onlarda bizim bilgilerimizi bu hizmetleri geliştirmek için kullanıyorlar. Mesela Youtube’da yaptığınız aramaları saklıyor, size video önerileri yapmakta kullanıyorlar. Google arama motorunda aradıklarınızı saklıyor, daha net sonuçlar çıkarmak için kullanıyorlar. Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız buradaki yer imlerinizi, girdiğiniz web siteleri kayıt altına alıyor, Adsense reklamlarında alakalı reklamlar göstermek için kullanıyorlar. Android işletim sisteminde sesli aramalardan sesinizi saklıyor, bir sonraki sesli aramalar için kullanıyorlar vs. vs.

Buna benzer birçok bilgimiz, verimiz hatta kredi kartı numaramız, ev konumumuz, telefon numaramız vs hepsi onlarda bulunuyor. Ne kadar temkinli olursanız, bu bilgileri kontrol altında tutarsanız, gelecek için o kadar güvende olursunuz.

Bilgilerinizi, güvenliğinizi kontrol altına almak için Google payında yapacağınız şey şu;

Aşağıdaki sayfaya gidecek, Google hesabınızla oturum açarak izin verdiklerinizi kontrol edeceksiniz.

https://www.google.com/settings/accounthistory

Aramalarınız ve göz atma etkinliğiniz: Google arama motorunda yaptığınız arama geçmişi saklansın mı, saklanmasın mı?

Gittiğiniz yerler: Konumunuz, gittiğiniz yerler takip edilip saklansın mı, saklanmasın mı?

Cihazlarınızdan alınan bilgiler: Rehberiniz, mail kişileriniz, takviminiz, dinlediğiniz müzikler. Birer kopyaları saklansın mı, saklanmasın mı?

Sesli aramalarınız ve komutlarınız: Google’un sesle arama yapan uygulamaları, hizmetlerini kullanırken girişi yapılan sesler saklansın mı, saklanmasın mı?

YouTube’da aradığınız videolar, YouTube’da izlediğiniz videolar: Bakın bu ikisi sizin hakkınızda aynı bilgisayarı kullanan kişilere bir sürü ipucu veriyor. Hatta belki yanlış tanınmanıza sebep olabiliyor.

Bu seçenekleri kendinize göre düzenlediğinizde ve hatta kapattığınızda birçok özel verinizin Google’dan ve olası hacklenmelerde tüm internetten korunmasını sağlayacaksınız. (Eğer seçenekler pasif ise ve Geçmişi Yönet butonuna basınca sonuç görüntülenmiyorsa kayıtlı veriniz yok demektir.)

Benzer şekilde; 

Facebook güvenliğinizi:

https://www.facebook.com/settings?tab=security

Google+ gizliliğinizi:

https://plus.google.com/settings

Twitter gizliliğinizi:

https://twitter.com/settings/security

Google hesap güvenliğinizi:

https://myaccount.google.com/

Chrome senkronizasyonu:

https://chrome.google.com/sync

Telefon veya tabletinizde kullandığınız uygulamaların izinlerini gözden geçirmeniz, internet güvenliğinizi daha fazla arttırmanızı sağlar.

Ayrıca internet hesaplarınıza eklediğiniz kredi kartı bilgileriniz, konum bilgileriniz ve resimlerinizi de sürekli kontrol altına tutup, gereksiz ise oralardan bu kayıtları silmeniz çok önemli.