Grip Şikayeti ile Gitti Testisini Kaybetti!

Grip Şikayeti ile Gitti Testisini Kaybetti!

Denizli’de 47 yaşındaki 3 çocuk babası soğuk demirci Tahip Çavdar, grip şikayetiyle gittiği hastanede muayene sırasında “Sağ tarafımda ağrı var” deyince kasık fıtığı olduğu belirlenip ameliyat edildi.

Ancak ameliyat sonrasında taburcu edilmesine rağmen ağrısı dinmeyen Çavdar, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurunca kangren olduğu tespit edilip yeniden ameliyata alındı ve kangren yayıldığı için sağ testisi alındı. Çavdar, ilk ameliyat sırasında damarının kesilip yanlış dikiş atıldığı için kangrenin oluştuğunu öne sürerek, doktor hakkında İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayette bulundu.

Ameliyat hatası yüzünden erkekliğini kaybettiğini öne süren Çavdar, eşinin de cinsel tatminsizlik nedeniyle dava açacağını söyledi. Suçlanan doktor ise, her ameliyat sonrasında komplikasyon oluşabileceğini belirterek;

“Bu, ameliyatta yanlış veya eksik olması anlamına çıkmaz” derken Çavdar için ise, “Bir şeyler koparabilir miyim diye uğraşıyor. İşin aslı bu” diye konuştu.

Evli ve 3 çocuk babası soğuk demirci Tahip Çavdar (46), aralık ayında grip şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi’ne gitti. Acil Servis’te kayıtlarını yaptıran Çavdar, muayene sırasında doktora sağ tarafında bir ağrı olduğunu söyledi. Bunun üzerine doktor kasık fıtığı olduğunu belirterek, ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi.

29 Aralık’ta Çavdar aynı hastanede Uzman Dr. Osman Uysal tarafından ameliyat edildi. Ameliyattan iki gün sonra taburcu edilen Çavdar, ağrısı olduğu gerekçesiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne (PAÜ) başvurarak Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahir Turan’a muayene oldu. Turan, durumunun tehlikeli olduğunu belirttiği Çavdar’ı acil ameliyata aldı. Çavdar’ın kangren olduğu ve yayıldığı için sağ testisi de alındı.

Ameliyatın ardından doktorların kendisine “Eğer bir gün bekleseydin ölebilirdin. Fıtık ameliyatı olduğun yerde yanlış damarın kesilmiş ve yanlış dikiş atılmış” dediklerini öne süren Çavdar, “Grip şikayetiyle başvurdum, cinselliğimi yitirdim, sağ bacağım da aksıyor, sakat kaldım. 20 gün iş göremez raporu aldım. İlk ameliyatı gerçekleştiren doktor Osman Uysal hakkında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayette bulundum” dedi.

Eşiyle ilişkiye giremediğini söyleyen Çavdar, “Eşim cinsel tatminsizlikten dava açacak. Ben de tazminat davası açacağım. Doktor beni taburcu etmek istediğinde sağ tarafımda şişlik olduğunu ve acı çektiğimi söyledim. Ama bana böyle şeyler olabileceğini söyleyip taburcu etti. Ancak testisimde kangren olduğu için doktorun ilgisizliği ve yanlış ameliyatı yüzünden sağ yumurtalığımdan oldum. Cinselliğimden oldum, sakat kaldım, işimden oldum. Hayatım karardı. Sağlığımı düzeltmek için gittiğim hastanede her şeyimi kaybettim” dedi.

SUÇLANAN DOKTOR: “BİR ŞEYLER KOPARMAK İÇİN UĞRAŞIYOR”

Suçlanan doktor Osman Uysal ise, Çavdar’a fıtık ameliyatı yaptığını, hastasının daha sonra başka bir hastanede ameliyat olduğunu belirterek;

“Bu, birinci ameliyata bağlı olabilir ya da olmayabilir. Bu, ilk ameliyatın yanlış veya eksik olması anlamına çıkmaz. Şimdiye kadar binlerce fıtık ameliyatı yaptım. Testisini almışlar, alınabilir. Ameliyattan sonra torsiyon olmuş olabilir. Fıtık olduktan sonra başka bir organında bir şey meydana gelirse, bu ameliyatta bağlıdır diye bir anlam çıkmaz. Komplikasyon olabilir” dedi.

Ameliyatın ardından hastanın kendisine, hastalığına, dış şartlara bağlı komplikasyon doğabileceğini söyleyen Uysal;

“Hastamız, şantaj yapmaya kalkar gibi hareket ediyor. Tek testisli insanlar da var, çocuk sahibi olabilirler. Ama bu cinselliğini olumsuz yönde etkilemez. Onun zihniyeti başka. Biz iş yapmak için buradayız. Birilerine zarar vermek için görev yapmıyoruz. Çavdar’ın fıtığı patlamamış ki, testisi alınmış. Bir şeyler koparabilir miyim diye uğraşıyor. İşin aslı bu” dedi.

PAÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahir Turan ise, her ameliyatın komplikasyonu olacağını belirterek;

“Ameliyatlarda illa hekim hatası aramak yanlış. Sanırım bu olay da bir komplikasyona bağlı. Eminim ki arkadaşımız da tedavi etmek için ameliyat yaptı. Biz de komplikasyonu tedavi ettik. Görevimizi yaptık”