Half Life 2 Ultimate Edition 6: Episode 1 ve Episode 2 Açılmıyor Mu?

Half Life 2 Ultimate Edition 6: Episode 1 ve Episode 2 Açılmıyor Mu?

Half Life 2 epey eski bir oyun olmasına rağmen hala benim gibi tekrar tekrar zevkle oynayanlar yada oynamak isteyenler var, bunu biliyorum. Oyunun yasal sürümlerinde fazla sorun yaşanmasa da ultimate edition adı verilen toplu paketlerinde birden fazla hata ile karşılaşma ihtimali olabiliyor ve bende bu yazımda basit ama aklımıza pek gelmeyecek bu sorun ve çözümüne değinmek istiyorum.

Konuya çok hakim olmadığımdan sadece çözümü paylaşacağım, ekstra sorularınız olursa kesin çözümler sunamayacağımı şimdiden belirteyim ve konumuza geçelim..

Az öncede belirttiğim gibi ultimate edition paketlerinde ufak sorunlar olabiliyor ve hevesimiz kursağımızda kalabiliyor.

Karşılaşabileceğiniz hatalar şunlar;

Episode 1 veya 2’yi başlatmaya çalıştığınızda..

“Setup file ‘gameinfo.txt’ doesn’t exist in subdirectory ‘ep2’ Check your -game parameter or VCONFIG setting.”

yada

“Engine error :could not load library client”

yada

“Can’t find background image ‘materials/console/background01.vtf”

hataları ile karşılaşıyorsanız ve oyunun sistem dosyaları, klasörlerinde bir oynama yapmadıysanız; tüm Half life klasörünü oyunun kurulu olduğu diskten alıp yedek diske taşıyacaksınız.

Yani diyelim ki oyun Yerel Disk C’de kurulu, klasörü kes komutu ile alıp Yerel Disk D’ye taşıyacaksınız.

Çok saçma geliyor öyle değil mi? Ne yazık ki %80 çözümü bu. Tabi bu yöntem size çözüm olmazsa oyunu kaldırıp tekrar kurmanız, exe dosyalarında yönetici iznini, tüm uyumluluk modlarını denemeniz gerekebilir. Ancak benim karşılaştığım bu üç hata oyunu yerel disk d’ye taşımam ile ortadan kalktı.

Bir başka çözüm; (Ancak işe yaramayabilir)

Alternatif olarak şunu da deneyebilirsiniz; Oyunun kurulu olduğu klasörde hl2.exe’den masaüstüne kısayol gönderin (eğer oyun ultimate edition ise episode1 ve episode2 klasörlerindeki hl2.exe dosyalarından kısayol gönderin) ve bu kısayolun özelliklerine girip hedef bölümünde yazan konumun sonuna bir boşluk bırakıp şunu ekleyin;

-steam -game ep2

Yani sonuç şöyle birşey olacak;

\hl2.exe" -steam -game ep2

Tabi bu çözüm yöntemi benim işime yaramamıştı belki sizin işinizi görür diyerek paylaştım. İnşallah klasör taşıma yöntemi sizinde işinize yarar.

Steam sorunu; Buda başka bir sorun. Bilgisayarınızda Steam yüklü ise ve arayüz dili Türkçe ise oyun açılmayabiliyor. Steam ayarlarına girip steam dilini ingilizce yaparsanız oyun açılıyor..

Not: Yazıyı yayınladığım tarihte elimde ultimate edition 6 sürümü vardı, HL2’nin ilk oyunu çalışıyor fakat Episode 1 ile Episode 2 yukarıdaki hataları veriyordu. Anlattığım yöntem ile Episode 1 ve 2 sorunsuz çalıştı, oynadım ve bitirdim. Sonrasında Steam üzerinden gayet uygun fiyata tüm Half life serisini satın aldım. Kafanız rahat etsin istiyorsanız sizde yasal sürümü satın alabilirsiniz. Half Life 2 serisi ve Portal için Orange Box öneririm.