Hasarlı, Bulanık, Kalitesiz ve Siyah Beyaz Fotoğraflar için “Remini”

resim kalitesi yukseltme - Hasarlı, Bulanık, Kalitesiz ve Siyah Beyaz Fotoğraflar için "Remini"

Yine harika bir uygulama keşfettim ve yaptığım denemelerde beklediğimden iyi sonuçlar aldığım için bunu hemen sizlerle paylaşmak istedim.. Olay şu; elimizde yıllar öncesine ait hasarlı, bulanık, düşük çözünürlük ve siyah beyaz fotoğraflar var ve bunları günümüze göre iyileştirmek istiyoruz. Peki nasıl yapıyoruz?

Normalde bunu para ile yapan yerler var. Sizden 1 fotoğraf için 100’lerce lira talep ediyorlar. Fakat bunu yapmak için hiç para ödemenize gerek yok. Çünkü elinizde ücretsiz bir sürü seçenek var. İşte ilk seçenek..

Hepsi Bir Arada Uygulama “Remini”

İlk paylaşacağım uygulama Remini. Bu uygulamada birden fazla araç var ve hepsi harika sonuçlar veriyor. Mesela hiç yüzünüzün görünmediği, vesikalık boyutlu minnacık fotoğrafları büyütüyor, onarıyor, netleştiriyor ve renklendiriyor. Fakat uygulamanın bir kötü yanı var; günlük ücretsiz 5 kullanım hakkı veriyorlar. 5 ücretsiz kullanımda da size reklam izletiyorlar. Yani haklarınızı boşa harcamamanız gerekiyor. (Yada birden fazla Gmail hesabı açacaksınız ve 5 hakkınız bittiğinde bir hesaptan çıkış yapıp, diğeri ile giriş yapacaksınız..)

Diyelim ki hakkınız kalmadı, birden fazla Gmail hesabıyla da uğraşmak istemiyorsunuz, aylık 32 tl ödeyerek uygulamaya abone oluyor, sınırsız sayıda fotoğrafı iyileştirebiliyorsunuz. Hatta bazen %65 indirim bile sunuyorlar ki bu sayede 32 tl yerine 12 tl gibi bir ücret ödeyerek 1 ay içinde tüm arşivinizi onarma, netleştirme, renklendirme şansı elde ediyorsunuz.

Uygulama ile deneme yaptığım fotoğrafı paylaşmak isterdim fakat fotoğrafını onardığım kişi izin vermediğinden ve haklı olduğundan size örnek paylaşamıyorum. Ancak aşağıdaki videoyu izlerseniz, uygulamayı yükleyip deneme yaparsanız ne kadar güzel bir uygulama olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz. Onarım yaptığım fotoğraf ile son hali arasında harika bir fark vardı. Muhtemelen sizde aynı sonuçları alacaksınız.

Remini’yi Android ve Apple ios cihazlar için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigwinepot.nwdn.international&hl=tr
https://apps.apple.com/us/app/remini-ai-photo-enhancer/id1470373330

Remini Alternatifi Diğer Araçlar

Remini’nin limitleri ve ücretli oluşu bizi biraz zorluyor. Ayrıca bilgisayarda da böyle bir araç gerektiğinde Remini’yi Bluestack gibi emülatörlerden çalıştırmamız gerekiyor ve bu da ekstra uğraş çıkarıyor. Peki bu durumda elimizde nasıl alternatifler bulunuyor?

Colorize İmages: Siyah beyaz fotoğrafları renklendiren bir uygulama. Renklendirme için reklam izlemeniz yeterli oluyor yada aylık 12 tl’ye abone olacaksınız.

https://play.google.com/store/apps/details?id=ml.colorize.app&hl=tr

Enhance Fox: Hasarlı, gürültülü fotoğraflarınızı onaran bir uygulama. Remini kadar harika sonuçlar vermiyor fakat aşırı hasarlı olmayan fotoğrafları daha iyi bir hale getiriyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.changpeng.enhancefox

BigJpg.com: Elinizdeki ufacık fotoğrafları kalite kaybı olmadan büyütebilen bir araç. Hem masaüstü kullanım için web sitesi var, hem de mobil uygulamaları var. Dönüştürme işlemi biraz uzun sürüyor fakat beklediğinize değiyor. Fotoğrafları en fazla 2x büyütebiliyorsunuz fakat ücretli sürüme geçerseniz fotoğraflarınızı 8x kadarda büyütme şansınız oluyor.

https://bigjpg.com/
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigjpg
https://apps.apple.com/cn/app/bigjpg/id1494827858

JpgHD.com: BigJpg sitesinin geliştiricilerinden fotoğrafları netleştiren bir başka araç. Remini kadar iyi sonuç vermiyor fakat Enhance Fox’dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Hatta fotoğrafları önce BigJpg’de büyütür, sonra JpgHd’de onarırsanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca aynı araç ile fotoğrafları renklendirebiliyorsunuz da..

https://jpghd.com/

VanceAI.com: Fotoğrafları büyüten, bulanıkları gideren, arkaplan silen, fotoğrafları renklendiren ve daha bir çok geliştirme yapabilen bir web sitesi. Aylık 5 kullanım hakkınız var. Aylık 200 kullanım için 10 dolar ödemeniz gerekiyor.

https://vanceai.com/

Gigapixel AI: Fotoğraf onaran bir yazılım. Ücretli sürümü 99 Dolar. Yazılımı yüklerken 3 gb daha indirme yapıyor ve sonra kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Onarım kalitesi Remini ile yarışamaz fakat iş görüyor. Para vermek istemezseniz, alternatif seçeneğiniz kalmıyorsa yazılımın full sürümünü bazı web sitelerinde bulabiliyorsunuz. Ancak korsan yazılımlarda bazı riskler olduğundan pek önermiyorum.

Detaylar için Gigapixel’in web sitesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://topazlabs.com/gigapixel-ai/

Daha fazla araç ve alternatif bulduğumda yazımda güncelleme yapacağım ama inşallah yukarıda paylaştıklarım şimdilik işinizi görür.

– Reklamlar –

adbanner