Her Bilgisayara Lazım İşlev Arttırıcı Programlar

Her Bilgisayara Lazım İşlev Arttırıcı Programlar

Teknolojinin altın çağını yaşadığı günlerden geçtiğimizi bugün artık herkes kabul ediyordur. Bugün mobil cihazlar ve bilgisayarların kullanım oranları her geçen gün daha fazla artıyor. Hal böyle olunca da bilgisayarlar ve mobil cihazlarda yer alan bu uygulamalarla eskiden yapılması vakit alan şeylere pratik çözümler sunuluyor.

Biz de bu yazımızda muhtemelen daha önce duymadığınız bazı bilgisayar programlarından bahsetmek istiyoruz.

Movavi Slideshow Maker

Her Bilgisayara Lazım İşlev Arttırıcı Programlar

Daha önce video hazırlama programı ile dikkatleri üzerine çeken Movavi’nin pratikliği ile fark yaratan bir diğer programı da Movavi Slideshow Maker. Program bir slayt gösterisi yapma programı olarak geliştirilmiş.

Elinizde bulunan fotoğraf ve görüntüler ile istediğiniz amaç için dakikalar içerisinde video slayt hazırlayabilirsiniz. Movavi’nin bu alandaki en büyük özelliği, video hazırlamanın dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor olması. Programın arayüzü buna göre düzenlenmiş ve anlaşılması oldukça kolay bir program.

150’den fazla dahili efekt, 100’den fazla görüntü geçiş efekti ve 40’tan fazla başlığı kullanarak birbirinden eğlenceli slaytlar oluşturmanız sadece birkaç dakika sürecektir. Movavi Slideshow Maker, kaliteli dizaynı ile sizlere doğrudan ve kendiliğinden kolayca bir slayt gösterisi hazırlamanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir slayt gösterisi hazırlanırken düşüneceğiniz detayların tamamı program tasarımcıları tarafından kullanımınız için önceden düşünülmüştür. Bu detaylar içerisinde müziğinden efektine her türden detay bulunmaktadır ve bunları kullanarak kolayca slayt gösterisi hazırlanabilmektedir.

Programı indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Recuva

Her Bilgisayara Lazım İşlev Arttırıcı Programlar

Bazı zamanlarda bilgisayarımızdan bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna atmadan silebiliriz. Böyle bir durum olduğunda genellikle ileri düzey teknik bir bilgiye gereksinim duyulacağı zannedilmektedir. Ancak durum hiç de sanıldığı gibi değildir.

Bu işlem için sadece dosya kurtarmaya yarayan programlar kullanılmaktadır. Bunların en popülerlerinden biriyse Recuva’dır.

Recuva, tamamıyla ücretsiz bir dosya kurtarma programıdır. Program, yukarıda da belirttiğimiz gibi yanlışlıkla sildiğiniz ya da virüs bulaşan dosyalarınızı kurtarmaya yaramaktadır. Bunu yaparken de sadece programda belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Recuva’nın en büyük özelliğiyse benzerleriyle kıyaslandığında ücretsiz bir erişim sunmasıdır. Oldukça zor ve büyük bir işlevi yerine getiren Recuva’nın aynı zamanda ücretsiz olması programın başarısını arttıran en önemli özelliğidir.

Ayrıca program ile bilgisayarlardan kaybolan verilerin yanı sıra dijital fotoğraf makineleri ya da cep telefonlarından kaybolan verileri de geri getirmek mümkündür.

Uzun zaman boyunca çalışılan ve binlerce verinin içerisinde yer aldığı bir dosyayı kurtararak büyük geri dönüşler yapmanızı sağlayacak ve belki de bilgisayarınızda sadece bir gün kullanmanız gerekecek ama o kullandığınız günde sizi hayati bir yanlıştan kurtaracak.

Xodo Docs

Her Bilgisayara Lazım İşlev Arttırıcı Programlar

İşte gerek mobilde gerekse de masaüstünde yine büyük bir kolaylık sağlayan bir diğer uygulama Xodo Docs uygulaması.

Uygulama bir pdf dosya görüntüleyici. Günümüzde özellikle kitap veya tez gibi uzun yazılı dosyaların hemen hepsinin pdf formatı ile görüntülenebildiği düşünüldüğünde akademik düzeyde çalışmalar yapan ya da telefon veya bilgisayarını kitap okumak için kullanan kişilerin en çok uğraştıkları dosya formatının pdf olduğu söylenebilir.

Piyasadaki en çok kullanılan pdf düzenleme uygulamalarının birçoğunun işlevleri ne yazık ki oldukça kısıtlı. Ancak Xodo Docs bu anlamda işlev olarak gerçekten aşmış bir program.

Xodo Docs ile pdf dosyalarda aklınıza gelebilecek her türlü düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Bunlara bazı örnekleri şu şekilde verelim:

  • Gereksiz gördüğünüz sayfaları silme,
  • Dosyaya dilediğiniz şekli ekleme, beğendiğiniz kısmın altını kolayca çizme ya da pratik bir şekilde dosyayı imzalama,
  • Dropbox, Google Drive veya One Drive gibi bulut uygulamalarına doğrudan erişim.

Ve daha pek çok ek özellikle Xodo Docs pdf dosyalara ne kadar kolay müdahale edebildiğinizi gördüğünüzde şaşıracağınız bir uygulama.

Programı Xodo Docs linkinden indirebilirsiniz.

Libre Office

Her Bilgisayara Lazım İşlev Arttırıcı Programlar

Ofis programı denildiğinde akıllara elbette uzun yıllardır dünyada en yaygın kullanılan Microsoft ofis uygulaması gelse de son yıllarda uygulamanın ücretli bir hale dönmesi ve ücretlerinin de ciddi manada pahalı olması Microsoft’un uygulamalarının ne yazık ki ulaşılabilirliğini kaybetmesine sebebiyet verdi.

Ancak Microsoft’un ofis uygulamalarına erişemeyenlerin asla endişe etmesine gerek yok. Zira Microsoft’un en iyi alternatifini Libre Office ile size belirtebiliriz. Aslında uzun yıllardır piyasada kullanılan bir uygulama olan Libre Office açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Dolayısıyla sürekli geliştirilmekte ve her geçen gün daha fazla gelişmiş özelliğe sahip olmaktadır.

MS Office ile arasında neredeyse fark olmayan ve pek çok noktada MS Office’den daha gelişmiş özellikler sunan Libre Office’te çeşitli eklentiler ile çok daha pratik bir ofis deneyimi yaşanabilir. Ayrıca MS Office üzerinde açılamayan bazı endüstriyel dosya formatlarının dahi sorunsuz çalışabildiği Libre Office kesinlikle ofis programı deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyacak.

Daha fazla faydalı araç ve yazılımlar için İndir & Yükle kategorisine göz atabilirsiniz.