İpod 3G 8GB için Jailbreak Nasıl Yapılır?

İpod 3G 8GB için Jailbreak Nasıl Yapılır?

Baştan anlaşalım, yazıda jailbreak yapmaya yarayan uygulamayı paylaşmıyorum sadece isimlerini verip, yöntemden bahsediyorum bu nedenle okumaya başlarken kendinizi ona göre hazırlayın. Ayrıca şunuda belirteyim jailbreak konusunda uzman felan değilim ilk defa Jailbreak yaptım ama çok uğraştırdığı için sizlere yardımcı olmak amaçlı bu yazıyı yazmak istedim. (Doğru yöntemi bulmak en az 4 saatimi aldı) Yani demek istediğim şu ki bu yazı altından İpod 3G 8GB harici Jailbreak sorularınızı göndermeyin işin ustası olmadığımdan yardımcı olamam..

Gelelim konumuza..Elimde bir adet İpod 3G 8GB yani Apple itelemesi İpod 2G vardı (8 GB’lık İpod 3G’ler aslında 2G) ve Jailbreak yapmam gerekiyordu ve birkaç deneme sonrasında aşağıda anlatacağım yöntemden olumlu sonuç aldım..

DİKKAT! Yazı 2011 yılında yayınlanmıştır ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

Başlamadan önce..

1- Jailbreak yaptığım İpod 3G 8GB gerçekte bir İpod 2G, bunu Apple’ın sitesinden serial sorgusuyla öğrenebiliyorsunuz.

2- İpodda İos sürümü olarak 4.2.1 yüklüydü ve işleme başlamadan önce İtunes’dan orijinal yedekleme aldım. Sizlerde işleme başlamadan önce yedek alın.

3- Anlatacağım yöntemden önce 2 farklı yöntemi denedim ve her iki yöntemde başarısız oldu ancak ipod’a bir zarar gelmedi. Yöntemlerden birisinde “exploiting with limera1n” mesaj hatası aldım ve hiçbir şekilde jailbreak işlemi tamamlanamadı, diğerinde ise kırılmış ios restore dosyasını İtunes kabul etmedi..

Jailbreak işlemi..

1- Öncelikle İtunes’dan mevcut İpod içeriğini yedekleyin, yedek dosyalarını kayıt edildiği yerden alıp bir klasörde saklayın.

2- Elinizdeki İpod 3G ios sürümü 4.2.1 altı ise İtunes yardımı ile 4.2.1’e yükseltin, yedek alın ve sonra jailbreak işlemine geçin. (Mecburmusunuz bilmiyorum ama ben 4.2.1’de denediğimden alt sürümler için bu yöntemin işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum.)

3- Jailbreak sonrası geri dönüş yapma ihtimaline karşı elinizde 4.2.1 restore dosyasını bulundurun. (İnternette ipod 3g ios 4.2.1 restore ipsw diye aratırsanız orijinal apple indirme bağlantısını bulabilirsiniz.)

İzlenecek yol..

1- İpod 3G jailbreak için gereken yazılım Greenpois0n RC6.1‘i bulup bilgisayarınıza indirin.

2- Gerekirse: Uygulamayı çalıştırırken sorun yaşamamak için virüs taramanızı kapatın, uygulamanın uyumluluk ayarını (sadece win7 kullananlar yapsın) xp service pack 2 yapın ve uygulamayı yönetici olarak çalıştırın.

3- Yazılım çalıştığında jailbreak’e başlayabilmek için ipod’u DFU mode‘a geçirmenizi isteyecek, ipodu DFU mode’a geçirin ve Jailbreak butonuna basıp işlemi başlatın. (Dfu mode ne? diyorsanız youtube veya google’da aratabilirsiniz.)

4- Jailbreak başladıktan sonra İpod ekranında yazılar akmaya başlar, siz hiçbirşey yapmadan beklersiniz taa ki İpod açılana kadar.

5- Jailbreak bitince İpod açılış ekranındaki elma logosu kuru kafaya dönüşür ve bir süre sonra ipod (geçte açılabilir sabredin) açılır.

6- İpod açıldıktan sonra 2. sayfaya geçin oradaki Loader uygulamasına tıklayıp içinde yer alan Cydia‘nın yüklenmesini sağlayın..

7- Cydia yüklendikten sonra ana ekrana çıkın bu arada ipod yeniden başlatılacak ve ipod yeniden açıldığında 2. sayfada loader’ın yanında Cydia bağlantısını göreceksiniz.

8- Cydia’ya girip Appsync 4.0+‘ı indirip kurun, (Appsync kurulumuyla ilgili yardım için Google’da “Cydia kullanım kılavuzu” araması yapın.)

9- Appsync’i kurduktan sonra cracklı uygulamaları kurmamızı sağlayan uygulamayı yani installous 4‘ü bulup kurun.

10- İnstallous bağlantı simgesi 2. sayfada yerini aldıktan sonra installous’u açıp arama kısmına daha önce appstore’dan paralı olduğu için indiremediğiniz uygulamanın adını yazın ve aratın..

Bundan sonrasında eğer aradığınız uygulama crack’lanıp eklenmişse karşınıza bağlantısı gelecek, download butonuna basacaksınız indirme yapılabilecek bağlantılar görünecek (mediafire gibi ücretsiz hostlar), birine tıklayıp indirmeyi başlatacaksınız, indirme işlemi bitince “download” sekmesinden uygulama adına tıklayıp “install” komutu vereceksiniz ve uygulamanın kurulumu tamamlanınca bağlantı simgesi ipod’da diğer uygulamalarda olduğu gibi yerini alacak.. Artık uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Jailbreak yaptıktan sonra ipod’u bilgisayara bağladığınızda itunes nasıl tepki verecek bilmiyorum belki yüklediğiniz uygulamaları silebilir bu konuda tecrübem olduğunda yazıda güncelleme yaparak buraya not düşeceğim.
  • Jailbreak yaptınız hoşunuza gitmedi eskiye dönmek istiyorsunuz, o zaman itunes açıp restore butonuna basın eski son yedek geri yüklensin.
  • Yazıda anlatılanlar belki diğer ipod, iphone ve ipad cihazlarında da aynı şekildedir ancak siz yinede yöntemi uygulamadan önce google’da güzelce bir araştırma yapın, ayrıca cihazınızda yüklü ios sürümüne dikkat edin bu yazıda bahsi geçen ios sürümü 4.2.1 idi..
  • Yukarıda anlattıklarım sadece yol gösterme amaçlı bu nedenle detaya girmedim eğer takıldığınız yerler olursa ve internetteki kaynaklar işinizi görmezse yorum olarak sorularınızı iletin elimden geldiğince size yardımcı olurum.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, bana kalırsa jailbreak çok gereksiz çünkü appstoradaki ücretsiz uygulamalar gayet başarılı ve yeterli ancak insan merak etmeden, denemeden duramıyor bu nedenle bende bi merakla jailbreak yaptım ve 1-2 ay böyle kullanıp daha sonra ilk fırsatta eski orijinal 4.2.1 romunu restore edip jailbreak’tan normale dönmeyi düşünüyorum..