İzinsiz Mail, Sms ve Aramaları Bitirecek Sistem “İleti Yönetim Sistemi”

İzinsiz Mail, Sms ve Aramaları Bitirecek Sistem "İleti Yönetim Sistemi"

İzinsiz elektronik iletiler yıllardır başımızın derdi. Devletimiz çözüm için birçok değişiklik yaptı, kanun yaptı, kural koydu ama yinede bunları engelleyemedi. Numaralarını engelliyorsunuz, yeni bir numara ile arıyorlar. Ama sanırım bu yeni sistem ile izinsiz iletilerden tamamen kurtulacağız! İYS ileti yönetim sistemi, çok yakında vatandaşın kullanımına açılıyor.

>> Google Mesajlar ile Spam SMS Mesajlarından Kurtulun

Çok yakında iys.org.tr üstünden hesabımıza giriş yaparak, bizimle iletişime geçebilecek ve geçemeyecek şirketleri tek bir yerden, tek tek belirleyebileceğiz.

Güncelleme: Yeni sistem vatandaşların kullanımına açıldı. Artık vatandaşlar iys.org.tr üstünden veya turkiye.gov.tr üstünden hesaplarına giriş yapıp izinlerini düzenleyebilecekler.

>> İys.org.tr Vatandaş Girişi

Peki Nedir Bu İleti Yönetim Sistemi?

Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik’e uygun olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oluşturulan bir sistemdir.

Bu sistemde;

  • Hizmet Sağlayıcılar arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp, yönetebilir,
  • Alıcılar verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilir, izinsiz gönderimleri şikayet edebilir,
  • Kamu Kurumları ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilirler.

Sistem şuan hizmet sağlayıcılar ve kamu kurumları için aktif durumda ve hizmet sağlayıcılar verilen süre içerisinde ellerindeki listeleri iys’ye aktarmaya çalışıyorlar.

Yakın zamanda ise sistemin vatandaşların kullanımına açılması planlanıyor.

Bu gerçekleştikten sonra; iys sistemine giriş yaparak izinsiz sms, eposta gönderen firmaları, izinsiz arama yapan numaraları sistemden engelleyebilecek yada bunları ilgililere şikayet edebileceğiz.

İnşallah bu sefer sistem doğru işler ve açıksız, kaçaksız tüm izinsiz reklam iletilerini, reklam aramalarını engelleyebiliriz.

İYS vatandaşların hizmetine açıldığında yazımda güncelleme yapacak ve iys mobil uygulama bağlantılarını da yine bu yazı altından sizlerle paylaşacağım.

Konuyla alakalı merak ettiklerinizi, sık sorulan soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.