İzmir Dikili’ye Nasıl Gidilir? Dikili’nin Haritadaki Konumu!

İzmir Dikili'ye Nasıl Gidilir? Dikili'nin Haritadaki Konumu!

Ege bölgesinin ve İzmir’in değerli ve henüz tam keşfedilmemiş cenneti Dikili’ye nasıl gidilir? Bu sorunun cevabı nereden geldiğiniz ve hangi araçla geleceğinize göre değişir.

Eğer Dikili’ye İzmir içinden gelecekseniz; kişisel aracınız ile İzmir’in kuzeyine, Ayvalık yakınına sürmeniz halinde yolunuz Dikili’ye çıkacaktır. Otobüs ile gelecekseniz; önce İzban ile Aliağa’ya gelip, buradan 837 numaralı Eshot belediye otobüsüne binmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında ister Çandarlı’da inin, ister Dikili merkezde.

Eğer Dikili’ye İzmir dışından gelecekseniz; bulunduğunuz ile göre aktarım yolunu yada doğrudan gelen şehirler arası otobüsleri araştırmalı, kişisel aracınız ile geliyorsanız doğrudan İzmir’in kuzeyine odaklanmalısınız. Dikili tam da burada!

İzmir Dikili'ye Nasıl Gidilir? Dikili'nin Haritadaki Konumu!

(Şehirler arası otobüslerin çoğu doğrudan Dikili’ye sefer düzenlemiyor, aktarım yapıyorlar. Bu sebeple başta Pamukkale ve Nilüfer otobüslerini, sonra diğer aktarım yapan otobüsleri araştırabilirsiniz.)

Dikili’de Nereye Gidilir?

Güzel bir tatil için Dikili’ye geldiniz ancak nereye gidilir hiçbir fikriniz yok! Peki Dikili’de nereye gidilir? Nereye gideceğiniz; burada kaç gün kalacağınız, ne kadar dışarı açılacağınız ve nelerden hoşlandığınıza göre değişiyor.

Birkaç gün için geldiyseniz bu sayılı gününüzü yakınlarda Dikili’nin güzelliklerini gezip görerek geçirebilirsiniz. Dikili’de sezon zamanı açılan eğlence mekanlarını, plajları, koyları (Pisa koyu, Hayıtlı Koyu, Akvaryum Koyu) gezebilir, Nebiler köyündeki Aşıklar şelalesine, Bademli’ye, Çandarlı’ya, Çandarlı kalesine, Denizköy’e, Karagöl’e ve kaplıcalara gidebilirsiniz.

Tatiliniz uzun sürecek ve bol bol gezmeye vaktiniz olacaksa; Dikili dışına açılarak Midilli’ye, Bergama’ya, Bergama’da Pergamon antik kentine, Dikili’nin kuzeyinde Ayvalık ilçesine, Ayvalık’ta Cunda adasına, Sarımsaklı adasına, Dikili’nin güneyinden Aliağa’yı geçerek Foça’ya gidebilir ve tatilin tadını geze geze çıkarabilirsiniz.

(* Yanlışlarımız, unuttuklarımız varsa yazı altından sizde yazabilir, bizimle paylaşabilirsiniz.)
(* Dikili-Midilli arası 30-35 km, Dikili-Bergama arası 25-30 km, Dikili-Ayvalık arası yine 30-35 km ve Dikili-Foça arası 70-80 km’dir.)
(* Midilli’ye gidebilmek için Pasaport ve Vize gerekmektedir.)
(* Aşıklar şelalesi diğer adıyla Nebiler şelalesi, Dikili Kabakum mevkinde yer alan Nebiler köyünde bulunmaktadır.)