LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Kalp Krizi Belirtileri! Gizli Kalp Krizi Nedir? Kalbinizi Dinleyin! - saglik-yazilari

Kalp krizinin en tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Kalp krizi geçiren hastalar baskı tarzında, beraberinde terlemenin de olduğu, bazen kusmanın eklendiği, çok şiddetli, sanki göğüs kafesi bir mengene ile sıkıştırılıyormuş gibi bir ağrıyı tarif ediyorlar.

Yürürken ya da son birkaç haftadır kısa süreli dinlenme esnasında ağrısı olan hastalar ağrının karakterini zaten tanıdığına ve bu kişilerin ağrının çok daha şiddetlendiğini fark edebildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Bölümü Direktörü Prof. Dr. Sertaç Çiçek ani gelen kalp krizinin belirtilerine dikkat çekiyor.

Ağrıyı Tanımayan Gençler Tehlikede!

Ancak gizli kalp krizinde asıl önemli olan olayın farkında olmayan daha genç ya da öncesinde yürürken ya da istirahat anında kısa süreli ağrılar yaşamamış hastalar. Bunlar ağrıyı bilmiyorlar, bu yüzden de o gelen ağrıyı bazen kas ağrısı olarak yorumlayabiliyorlar. Bu da bu kişilerin hastaneye başvurma süresini uzatıyor. Ayrıca sırt, sol kol ağrısı ve bazende mide ve hatta çene ağrısı şeklinde ağrıların altında kalp krizinin bulunabileceğini atlamamak gerek.

Yaşlılarda Ağrısız Kalp Krizi…

Diabetiklerde ve yaşlılarda hiç ağrı yakınması olmadan sadece ani başlayan nefes darlığının nedeninin kal krizi olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Şikayetler 20 dakikada geçmezse, doktora başvurun

Kalp krizi sırasında ağrı başladıktan sonra ilk 20 dakikadan itibaren hücre ölümü başlar. Eğer hemen müdahale edilemezse, ilk saatlerde o dokunun önemli bir kısmı kaybedilir. 6. saate geldiğiniz zaman kaybettiğiniz canlı doku miktarı yaklaşık yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. Dolayısıyla ağrının başlangıcı ile damarın açılması arasında geçen süre çok kritik bir süre. Önemli olan bu sürede en kısa zamanda müdahale etmek. Dolayısıyla hastanın bahsedilen yakınmaları başladıktan sonra 20 dk da geçmediyse en kısa zamanda hastaneye gelmesini ve bir kalp elektrokardiyografisi (EKG) çektirmesini tavsiye ediyoruz.

Kriz anında hemen hastaneye gidilmeli

Kalp krizinin başlangıç dönemi en riskli dönem olup ölümlerin yaklaşık yarısı hastaneye ulaşmadan olduğu için kalp krizi geçirdiğini düşündüğümüz birini en kısa zamanda rahat hava alabileceği bir pozisyonda hastaneye yetiştirmek en uygun olacak yaklaşımdır. Çünkü kalp krizi esnasında yapılması gereken müdahaleler ancak deneyimli sağlıklı personeli tarafından gerçekleştirilebilecek işlemlerdir.

Yanınızda biri kalp krizi geçiriyorsa, bir asprin çiğnetin

Eğer kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, hastayı rahat edeceği bir pozisyona alınız ve varsa sıkı giysilerini (kravat vb) gevşeterek rahat etmesini sağlayınız ve sakinleştiriniz. Daha önce göğüs ağrısı olup olmadığını ve bu nedenle ilaç kullanıp kullanmadığını sorunuz. Hasta eğer kullanıyorsa dil altına nitrogliserin tableti yerleştirmesine yardımcı olunuz. Eğer varsa bir tablet aspirin çiğnetmenin faydası olacaktır. Bu esnada acil yardım isteyiniz. Hasta şuursuz ise önce ilkyardım numarasını arayıp daha sonra kalp akciğer masajına başlayınız.

KALP SAĞLIĞINA DAİR DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BU SİTEYE GÖZ ATABİLİRSİNİZ.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 18 Mart 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 21 Mart 2016, 00:01

  @Hakan yazıcı; Öncelikle belirteyim doktor değilim fakat yardımcı olmak açısından bildiklerimi paylaşıyorum.

  Doktorunuz gizli kalpten şüphelendiyse doğru olabilir. Gizli kalp rahatsızlığının çıkışı kalp kaslarını besleyen damarlar. Bu damarlarda daralma gördüyse buradan yola çıkarak teşhis koymuş olabilir.

  Ayrıca şeker hastalığınız varsa, tansiyon hastasıysanız, fazla kiloluysanız veya ailede geçmişte kalp rahatsızlığı geçirenler olduysa bu durumu daha ciddiye almanız, doktorları dinlemeniz ve hayatınızı düzene sokup, stresten uzaklaşmanız çok önemli. Sağlıklı günler.

  Kemal 10 Mayıs 2017, 23:35

  Merhaba bilgi verirseniz cok memnun olurum
  Babam sabaha karsi 5 gibi mide bulantisi ve omuz agrisi ile rahatsizlandi hemen acile gittik ekg cekildi sekerine ve tansiyonuna bakildi sonra kan alip tahlile gitti daha sonrada kas gevsetici ve agri kesici igne yapildi ve bizi bekleme salonuna gonderdiler babam uzanmak istiyordu sonra dayanamadi sandalyede uzandi bir saat dolmadan tahlil cikti
  trompolin -0.001 cikti
  Daha sonra eve gidin dediler bizde mal gibi gittik hastaneden saat 06.05 de cikis yaptik eve geldik on dakika surmemistir eve gelmemiz sonra bisey yok dedikleri icin uyuduk ve annem sabah 8 de uyandirdi baban cevap vermiyor diye saat 8 ambulans cagirdik ambulans cok gec kalbi durmus dedi yinede goturduler hastaneye ama kurtulamadi bu yapilanlar normalmi yani kas gevsetici igne yapilmasi muşaade altina almamasi ve ekg tek seferde sonuc veriyormu galiba bir saat arayla 3 kez en az cekilmesi gerekiyormus bana yardim edin lutfen ögrenmek istediginiz bisey olursada cevaplayabilirim takip edecegim saolun

  Lordiz 11 Mayıs 2017, 00:36

  @Kemal; Merhaba, başınız sağ olsun. Babanız için çok üzüldüm gerçekten. Muhtemelen gizli kalp vardı acilde de anlayamadılar. Aslında acil servisler bunu hep yapıyor, iyisin diyerek gönderiyorlar. Takip altında tutmaları gerekirdi. Ancak değerlere bakarak kalp ihtimali vermemiş olabilirler. Benzer olay birkaç sene önce tekrar olmuştu şuan detayını hatırlamasam da genç bir bayan arkadaş kusma şikayeti ile gitmiş ve evine yolladıklarında vefat etmişti. Acil servis çalışanları şikayet varsa bakmak zorundaydılar ama Türkiye’de tabi insan sağlığı ne kadar önemseniyor? Eğer bu acı olayın arkasından gidecekseniz bir avukattan yardım ve bilgi alarak hastane yönetimine dava açabilirsiniz. Ancak sonucu ne olur onu hukukçular bilirler. Bir Avrupa ülkesinde muhtemelen tazminat cezası verilir. Keşke gece babanızı takip edebilseydiniz ama insan bilemiyor, doktorlara güveniyor. Mekanı cennet olsun.

  Efe 16 Haziran 2017, 23:39

  Kemal öncelikle başınız sağolsun ben bugün saayt 18 sıralarında bir ani sıkışma yaşadım benim beşinci kalp krizim oluyor bu öncelerinde anjio oldum dört stend takıldı ve bu gün kayseri eğt araştırma hastanesinde acildeki doktor hanım bana kalp krizi olduğunu söylediğimnhalde kas gevşetici iğne yazmış hemşire iğneyi hazırlarken sordum nedir o diye neye benziyor diye kafa yapıyor benimle ısrarla tekrarladım nedir o iğne diye kas gevşetici diyor bana divri zekalılar doktora gidip siz beni anlamak istemiyorsunuz galiba ben kalp krizi diyorum siZ kas gevşetici yazmışsınız diyorum doktorda bana sen nerden biliyorsun krizi diyor elimdeki dosyayı boşamı gösterdim size stendlerin ve anjiolaeın sonuçları var baksaydınız anlatdınız dedim yani anlayın işte devlet hastanesinde değişen birşey yok öl gitsin resmen kan berdim kalp krizi diyorumda bir saat buralarda gez sonucuna bakalım diyorlar

  Lordiz 17 Haziran 2017, 01:09

  @Efe; Geçmiş olsun. Besin ve kalbiniz için size uygun spor aktivitelerini yapmanızı öneririm. (Kendinizi zorlamadan) İyi bir doktor bulursanız destek alabilirsiniz. Allah acil servislere düşürmesin.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019