Kanal 1’in Yerine HaberTürk Karasal Yayına Başladı

Kanal 1'in Yerine HaberTürk Karasal Yayına Başladı

İşte uzun zamandır beklenen şey gerçekleşti… Bundan belkide 3-4 ay öncesinde Ciner Grubunun Kanal 1 isimli televizyon kanalının zarar ettiğiyle ilgili dedikodu haberleri sayfamda yayınlamıştım.. Televizyon kanalının yaptığı yayınlar çok kaliteli olmasına rağmen kanalın reklam gelirlerinin az olması nedeniyle zararda olduğu söyleniyordu ve söylentilerin gerçek olduğu görüldü.

Kanal 1’de yapılan bir değişiklik ile yayınlanan dizilerin alımları durduruldu, en çok izlenen yapımların birkaçı Fox tv’ye transfer oldu ve Kanal 1’de sadece yabancı yapımlar ile eski yapımların tekrarını izler olduk. Tabiki durum böyle devam edecek sanıyorduk.. Durum hiçte öyle değilmiş, daha önce birkaç medya haber sitesinde çıkan dedikodu 27 Ekim 2008 tarihiyle beraber gerçekliğini ispatladı..

27 Ekim 2008 Uydu yayını yapan televizyon kanallarının birçoğunun frekans değiştirme tarihiydi. Bu sırada karasal frekanslarında da ayarlamalar yapıldı, Trt 4’de Trt Çocuk isimli bir deneme yayını başladı ve bu sırada değişimlerin olması normaldi.. Sadece Kanal 1’in frekansında bir gariplik vardı. Kanalın yerinde HaberTürk yayına başlamıştı, kısa süreliğine frekans karışıklığı olduğunu düşündüm ancak daha sonra Kanal 1’de çalışan arkadaşımla görüştüğümde “Kanal 1 televizyonunun karasal yayınının sonlandırılacağı ve yerine Haber Türk’ün karasal yayına başlayacağı, Kanal 1’in ise sadece Kablolu ve Uydu yayınlarının devam edeceğini” öğrendim..

HaberTürk’ün karasal yayında kalitesinin artacağı ve eski sahibinden Ciner Grubuna satışı ile başlayan yükseliş trendinin katlanarak süreceğini düşünüyorum ve zaten öylede olmalı karasal yayında Cnn Türk’ün lisansının TNT’ye satılması ile teke düşen Haber kanalı sayısı şimdi tekrar 2’ye yükseldi..

Karasal yayın hayatında HaberTürk kanalı ekibine başarılar diliyoruz. Bakalım bu değişimle karasal yayın yapan kanallarda ve başta NTV’de nasıl değişiklikler olacak..