Türk Yapımı Elektrikli ve Dizel Otomobil; “ETOX”

Türk Yapımı Elektrikli ve Dizel Otomobil; "ETOX"

Ankara’da yaşayan Kırşehirli iş adamı Ercan Malkoç, yurt dışında düzenlenen fuarlarda spor otomobillere yaklaştırılmamasına kızarak yabancı marka spor otomobillere rakip olacak düzeyde bir otomobil üretti. 2 milyon dolar harcanan ve yapımı 24 ay süren Etox marka otomobil için siparişler yakında verilebilecek.

Kırşehirli işadamı Ertex Oto Dekorasyon Genel Müdürü Ercan Malkoç, yurt dışında düzenlenen fuarlarda sergilenen spor otomobillere belirli kişilerin dışında Türk insanının yaklaştırılmamasına sinirlenerek Türkiye’nin Ferrari’sini yani ‘Etox’ marka otomobili ürettiklerini söyledi.

Malkoç, “Etox, gerek çizgileri, gerek kullanım özellikleri, gerekse motor çeşitliliğiyle ülkemiz insanının beklentileri doğrultusunda, günlük hayatta kullanılabilen bir spor otomobil üretmek fikriyle başlanılmış bir proje. 24 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan Etox projesinde, tasarım ekibi de dahil olmak üzere tümü idealist olan 46 gencimiz ilk prototip üretilene dek özverili bir şekilde görev almıştır. Standart modelinde 100 beygir güç üretebilen 1500 cc hacminde dizel motor kullanılan Etox’un, diğer motor seçenekleri arasında 220 hp üretebilen 3000 cc dizel ve daha fazla performans isteyen kişiler için de 3000 cc’lik 272 beygir özel bir V6 motoru da seçenekleri arasında bulunuyor.

Otomobilin şasisi, yurt dışında diğer üretilen emsallerindeki gibi örme şasi tekniğine dayanarak imal edilmiştir. Prototip üretiminin tamamlanmasının ardından test süreci başlayan Etox, günümüz koşullarını sağlayabilecek bir donanıma sahip olmasından dolayı uluslararası geçerliliği olan R 13H fren testine tabi tutulmuş ve bu kapsamdaki gereken tüm kriterlere uygunluğu yapılan testlerde tespit edilmiştir” dedi.

100 bin kilometre yol testinin dörtte birini sorunsuz şekilde tamamlayan Etox için siparişler, uzun yol testinin tamamlanmasının ardından alınmaya başlanacak.

GÜNCELLEME:

Bundan 6 yıl önce yerli spor otomobil Etox’u üreten Ercan Malkoç, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte Etox’un elektrikli modelini geliştirdi. Türkiye’de üretilen ilk elektrikli spor otomobil olan Etox, yaklaşık 20 ayda geliştirildi. Tam dolu şarj ile 180 kilometre yol gidebilen Etox, saatte 170 kilometre hıza çıkabiliyor.