Klavyesinde Türkçe Karakter Olmayanlar İçin “Turkish Deasciifier”

Klavyesinde Türkçe Karakter Olmayanlar İçin "Turkish Deasciifier"

Normalde fanatik bir Firefox kullanıcısıyım ama yenilikleri de her zaman takip etmeye çalışırım, bu nedenle bilgisayarımda 4 tane internet tarayıcısı var ve fırsat buldukça neler var diye kurcalar, bi araştırırım. Birkaç saat önce (13 Mayıs 2011 saat: 00:30) Google Chrome eklentilerine bakıyordum ve çok güzel bir eklenti ile karşılaştım.

Eklenti bir Türk tarafından geliştirilmiş (bir yabancı neden Türkçe karakter eklentisi geliştirsin ki zaten), eklentiyi Google Chrome tarayıcınıza kuruyorsunuz ve klavyenizde Türkçe karakterler olmadığında bu eklenti sayesinde artık Türkçe karakter sorunu yaşamıyorsunuz..

>> Eklenti Sayfasına Git

Eğer bilgisayarınızda Google Chrome yüklü değilse bu bağlantıdan Google Chrome indirip bilgisayarınıza kurabilir ve daha sonra yukarıdaki bağlantıdan da Türkçeleştirme eklentisini tarayıcınıza yükleyebilirsiniz..

Siz Türkçe karakter olmadan kelimeyi yazıyorsunuz ardından eklenti devreye girip kelimeyi Türkçe karakterli hale getiriyor..

Klavyesinde Türkçe Karakter Olmayanlar İçin "Turkish Deasciifier"

Klavyesinde Türkçe Karakter Olmayanlar İçin "Turkish Deasciifier"

Eklenti denemesi sırasında pek çok form kutucuğunda deneme yaptım, belki ben ayarlarda bir eksik yada hata yaptım bilemiyorum ancak testlerde yazı yazdığım form kutucuklarında Türkçeleştirmenin aktif veya pasif olması için ALT ve T tuşlarına basmam gerekti..

Bunun haricinde eklentinin çalışmadığı form kutucuklarında Türkçeleştirme yapacaksak ne yapıcaz diyenlere de diğer yöntemi anlatalım; eğer bir form kutucuğunda eklenti çalışmıyor ise eklentiyi kurarken tarayıcıda sağ üste yerleşen ğş butonuna basıcaz ve oradaki kutucuğa TR karakterlerin olmadığı yazımızı yazıp daha sonra aşağıda yer alan Türkçe butonuna basıcaz hepsi bu..

Eklentinin çalışma sistemi ile ilgili sorularınız varsa yazı altından yorum olarak gönderebilir veya eklentinin paylaşıldığı sayfadan eklenti yapımcısına iletebilirsiniz..