Microsoft’tan Basit ve Güçlü PC Yönetim Aracı “PC Manager”

Microsoft'tan Basit ve Güçlü PC Yönetim Aracı "PC Manager"

Windows’un 11 sürümü ile biraz biraz kendine gelmeye başlayan ve tahminimce Windows 12’de daha iyi işler başaracağını düşündüğüm Microsoft, bu sefer yepyeni, basit ve kullanışlı bir araç ile karşımıza çıkıyor. Kısaca PC Manager adını verdikleri yazılım, içinde barındırdığı birçok işlev ile sistemimize Ccleaner benzeri bir bakım uyguluyor ve hem bilgisayarın, hem sistemin daha verimli çalışmasına katkı sağlıyor.

Peki Neler Yapıyor Bu PC Manager!?

PC Manager şuan beta aşamasında olan bir yazılım. 4 mb gibi bir boyutu olan yazılımı indiriyor, Windows 10 veya Windows 11 kurulu bilgisayarımıza kurup, hemen kullanmaya başlıyoruz. Yani üyelik vs. formaliteler yok!

Uygulamanın arayüzü, Android telefonlardan alışık olduğumuz Booster uygulamalarına benziyor. Zaten yazılımın ana ekranında hemen üstte bir Boost butonu yer alıyor, altında ise iki seçenek; Cleanup ve Security.

Cleanup, sistem sağlığıyla ilgilenirken, Security, sistemin güvenliğiyle ilgileniyor.

Mesela Cleanup’da, depolama alanının durumunu, arka planda çalışan yazılımları izleyebildiğimiz ekran bileşenleri bulunuyor; Health check, Storage management, Process management, Startup apps..

Microsoft'tan Basit ve Güçlü PC Yönetim Aracı "PC Manager"

Yukarıda gördüğünüz gibi, bilgisayarımda ram kullanımı %42 seviyesindeymiş ve geçici dosyaların diskte kapladığı alan 767 mb imiş..

O zaman ne yapıyoruz? Boost butonuna basıyoruz ve hemen ramimiz, disk alanımız temizleniyor. Tanıdık geldi değil mi?

Not: Boost butonu ile geçici dosyaları sildiğinizde ram’den kazanıyorsunuz fakat sonrasında aktif tarayıcınızda açık tüm sayfalarda geçici sorunlar yaşanıyor. Çünkü geçici olarak indirdiği dosyalar silinmiş ve tarayıcı onları bulamıyor. Tabi yeniden sayfayı yüklerseniz düzeliyor.

Hemen alttaki bileşenler ise tıklandığında daha fazla detay sunuyorlar.

Health check, sistem sağlığını tarıyor ve bize bazı seçenekler sunuyor. Fakat mevcut sürümde sanırım bir sorun var, bu nedenle yaptığı tarama sonrası uygulanabilir bir işlem göstermiyor.

Storage management, kapsamlı disk yönetim seçenekleri sunuyor. Derin temizlik yapabiliyoruz, büyük dosyaları bulup yönetebiliyoruz, yüklü uygulamaları görüp, kaldırabiliyor ve diskteki geçici dosyaları bulup temizleyebiliyoruz. Tabi buradaki iki bağlantı sistem içine yönlendirme yaparken ilk iki bağlantı PC Manager tarafından hayata geçiriliyor.

Process management ve Startup apps ise arka planda çalışan ve bilgisayarın açılışına yük olan yazılımları yönetmeye olanak tanıyor.

Gelelim Security’e!

Security, biraz Microsoft Defender gibi çalışıyor.

Hemen oradan sistem taraması başlatabiliyor, Windows güncellemelerini kontrol edebiliyor, tarayıcı korumasını aktif edebiliyor ve tarayıcı içi popup açılır pencereleri engelleyebiliyoruz..

Daha fazlası da olabilir ama beta bir yazılım için güzel.

Peki çok mu gerekli bir araç?

Bilgisayarınızda hala Ccleaner gibi yazılımlar kullanıyorsanız, bilgisayarınızın temizliği ve sağlığını önemsiyorsanız evet.

Bence gayet güzel bir araç. Tabi Microsoft final sürüm ile bunu yayınlar mı yoksa rafa mı kaldırır? Veya ayrı bir uygulama olarak sunmak yerine uygulamayı sonradan Windows 11’in içine mi gömer bilemiyorum..

Beta sürümü ile sizde bu aracı denemek istiyorsanız, indirme bağlantısını hemen aşağıda paylaşıyorum. İndirin, kurun, kullanın. Beğenmezseniz silin.. Sisteminizde bir rahatlama olduğunu düşünürseniz de bence hiç ellemeyin kalsın.

>> PC Manager İndir

Konuyla alakalı eklemek ya da sormak istediklerinizi yorum formundan yazabilirsiniz.