Milli Okçu Gizem Girişmen’e Büyük Onur

Milli Okçu Gizem Girişmen'e Büyük Onur

Türkiye’yi Pekin 2008 Paralimpik Olimpiyatları’nda başarıyla temsil eden Gizem Girişmen, Laureus Spor Ödülü’ne aday gösterildi. 2007’den beri kendi kategorisinde dünya sıralaması lideri olan 28 yaşındaki sporcu, olimpik yayda elde ettiği galibiyetle Türkiye’nin Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanan ilk bayan sporcusu olmuştu.

Yılın Engelli Sporcusu

Girişmen, ‘Yılın Engelli Sporcusu’ dalında Avustralyalı sporcular Kurt Fearnley ile Justin Eveson, Japon Shingo Kunieda, Alman Michael Teuber ve Güney Afrikalı Natalie Du Toit ile yarışacak.

Yarışma Güney Afrika Cumhuriyeti Başkanı Nelson Mandela’nın himayesinde gerçekleştirilecek ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenecek.

Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden milli okçu Gizem Girişmen, çok mutlu olduğunu belirterek, “Böyle bir ödüle aday gösterilmekten dolayı çok mutluyum. Türkiye’de hem engelli sporcular, hem de engelsiz sporcular arasından ilk kez ben aday gösterildim. Bu ödüle aday olarak gösterildiğime inanıyorum” diye konuştu.

Öte yandan, engelsiz sporcular dalında dünyaca ünlü atlet Husein Bold ile yine ünlü tenisçi Roger Federer daha önce bu ödüle layık görülmüşlerdi.

Bayanlar ve erkeklerde büyük rekabet var

Yılın erkek sporcusu dalında adaylar Usain Bolt, Roger Federer, Kenenisa Bekele, Lionel Messi, Alberto Contador ve Valentino Rossi olarak açıklanırken, bayanlarda ise yılın sporcusu ödülüne son Serena Williams, Sanya Richards ve Lindsey Vonn aday oldu. Ödül töreni, ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl yapılamamıştı.