Nvidia Geforce Now ile Telefonda Cyberpunk 2077 Oynamak!

Nvidia Geforce Now ile Telefonda Cyberpunk 2077 Oynamak!

Yeni bir Cyberpunk 2077 yazısı ile karşınızdayım! Bu sefer ki konumuz, telefondan Cyberpunk 2077 oyununu oynamak. Hem de klon değil, taklit değil orijinal Cyberpunk 2077! Peki nasıl? Düşük bağlantı hızı ile Nvidia Geforce Now üzerinden.. Neden düşük bağlantı? Çünkü ülkemin izin verdiği alt yapı bu. Çoğumuzun evinde 16 mbit internet var ve bunun için ödediğimiz ücret 80-100 TL..

Düşük Bağlantı ile Nvidia Geforce Now Performansı!

İnternet bağlantım kötü. Mobil bağlantı hızımda yeterli değil. Peki GamePlus ile Nvidia Geforce Now’dan verim alabildim mi?

Şaşıracaksınız ama EVET. Bu kadar kötü bağlantı ile (İnternetim 12 mbit).. Hem bilgisayarda Chrome üzerinden, hem Nvidia Geforce Now uygulaması üzerinden, hem de Samsung Galaxy S8 telefonumda Nvidia Geforce Now uygulamasından Cyberpunk 2077’yi açıp oynayabildim. Arada nadiren takılmalar oluyor, bağlantı uyarısı çıkıyor, bazen grafikler pikselleşiyor fakat oyun oynanıyor. Hatta bunun için 10 dakikalık bir mobil oynanış videosu da kaydettim.. (Aslında video 30 dakikalık fakat upload hızım yüzünden videoyu 10 dakikaya kırpmak zorunda kaldım..)

Ama önce aklınıza gelebilecek soruları madde madde cevaplamak istiyorum. Sonrasında Cyberpunk 2077‘yi mobil telefonda nasıl oynayabileceğinizi ve mobil oynanış videomu paylaşarak yazımı sonlandıracağım..

Nvidia Geforce Now Hakkında Merak Edilenler

Nvidia Geforce Now nedir?

 • Nvidia Geforce Now, Nvidia şirketine ait bir çevrimiçi bulut oyun hizmetidir. Bu hizmet ile güçlü bir bilgisayarınız olmadan da çoğu yeni nesil oyunu internet üstünden oynayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, oyunun yükü Nvidia sunucularındaki bilgisayarlara biner ve tıpkı bir video izler gibi bilgisayarınızı, telefonunuzu yormadan oyununuzu oynarsınız.

Nvidia Geforce Now hangi cihazlarda çalışıyor?

 • Nvidia Geforce Now, Windows os, Linux os, Apple Mac os yüklü bilgisayarlarda, Android telefonlar, tabletler ve Apple ios yüklü cihazlarda çalışıyor. Hatta Chrome tarayıcısı yüklenebilen çoğu cihazda da Nvidia Geforce Now ile oyun oynayabiliyoruz. (Örneğin Ubuntu gibi sistemlerde..)

Linux sistemlerde de Nvidia Geforce Now kullanılabiliyor mu? 

 • Evet kullanılabiliyor. Fakat performansının Windows bilgisayarlara göre daha kötü olduğunu söylemeliyim. (Çok fazla gecikme var..) Ayrıca Ubuntu, Linux Mint, ne kullanıyorsanız, önce Chrome tarayıcısını yada Geforce Now uygulamasını sisteminize yüklemeniz gerekiyor. Yükleyeceğiniz Geforce Now uygulaması resmi uygulama olmadığından da tarayıcı kullanımını daha mantıklı görüyorum.

Nvidia Geforce Now ücretli mi? 

 • Nvidia Geforce Now’da iki paket seçeneği var, ücretsiz ve ücretli paket. Ücretli paketin aylık Türkiye fiyatı 75 TL, yurtdışı fiyatı 5,5 Euro. Ücretsiz paketin ise bazı sınırlamaları var.. Mesela sıra bekliyorsunuz, günde 1 saat oynayabiliyorsunuz vs..

GamePlus.com.tr nedir? 

 • GamePlus, Turkcell’e ait yeni bir marka. Turkcell, bu marka altında Nvidia Geforce Now hizmetini yerelleştiriyor ve Türkiye’de bulunan Nvidia bilgisayarlar sayesinde düşük bağlantı koşullarında daha iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. GamePlus, Mart ayında hizmete açılıyor.

Nvidia Geforce Now’da her oyunu oynayabiliyor muyuz? 

 • Hayır. Nvidia Geforce Now’da sadece Nvidia Geforce Now’un desteklediği ve önceden sahip olduğumuz oyunları oynayabiliyoruz. Mesela Nvidia’nın Cyberpunk 2077 oyunu için anlaşması olduğundan Cyberpunk 2077’yi GOG, EpicGames yada Steam üstünden satın aldığımızda Nvidia Geforce Now ile tüm cihazlardan bu oyunu oynayabiliyoruz. Benzer şekilde mesela Steam’de CS: Go oyunumuz var, CS: Go’yu Nvidia Geforce Now üstünden mobil telefonumuzda oynayabiliyoruz. Fakat telefonunuza mouse + klavye bağlamıyorsanız bilgisayardaki kadar iyi bir kontrol beklememeniz gerekiyor.

Nvidia Geforce Now’un desteklediği oyunlar hangileri?

 • Nvidia Geforce Now ile oynayabileceğiniz oyunların listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Nvidia Geforce Now, sistem gereksinimleri nedir? 

 • Nvidia Geforce Now çoğu sistemde çalışıyor fakat yine de bazı sınırlamalar mevcut. Bu sınırlamalara bu bağlantıdan, ilgili işletim sisteminin adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nvidia Geforce Now’u mobil bağlantı ile kullanabilir miyiz? 

 • Evet. Fakat bunu yaptığınızda 1 saatlik oyunda 4-10 gb gibi bir mobil veri harcarsınız. Yani mobil paketinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca tutarlı bir bağlantı gerekiyor yoksa görüntü bir iyi, bir kötü oluyor.

Nvidia Geforce Now için en düşük bağlantı hızı ne olmalı? 

 • Benim test ettiğim bağlantı hızı 12 mbit. Fakat Nvidia’nın Nvidia Geforce Now için önerdiği en düşük hız 15 mbit, optimum hız 25 mbit.

Nvidia Geforce Now hesabımızı paylaşabilir miyiz? 

 • Belki paylaşabilirsiniz ama NGN hesabı üstünde Steam, EpicGames gibi oyun hesaplarınıza oturum açtığınızdan NGN hesabınızı başkaları ile paylaşmanızı önermiyorum.

Nvidia Geforce Now ile oyun ilerlemem kayıt edilir mi? 

 • Steam, EpicGames, GOG üstünde bulut senkronizasyonu açık ise Nvidia Geforce Now üstünde oynadığınız oyunların ilerlemesi diğer platformlarla eşitlenir. Yani telefonda Cyberpunk 2077 oynayıp kayıt ettikten sonra bilgisayarda EpicGames üstünden Cyberpunk 2077’yi açarsanız, bulut kaydı ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Nvidia Geforce Now’a nasıl kayıt olurum? 

 • Nvidia Geforce Now hizmetini kullanmaya başlayacaksanız, öncelikle ücretsiz üyelik açmanız gerekiyor. Eğer hizmeti Gameplus.com.tr üstünden kullanacaksanız bu bağlantıyı ziyaret etmelisiniz. (Gameplus, Nvidia Geforce Now’un resmi Türkiye işletmecisidir.)

Nvidia Geforce Now için hangi uygulama / yazılımı indirmeliyim? 

 • Nvidia Geforce Now hizmetini tarayıcı üstünden kullanmayacaksanız, bu bağlantıdaki uygun uygulama / yazılımı indirip yüklemelisiniz. Sonrasında NGN hesabınız ile oturum açıp, oyun akış ayarlarını yapıp, oyun hesaplarınıza bağlantıları sağlayıp, oyunlarınızı oynamaya başlayabilirsiniz. Eğer NGN’u tarayıcı üstünden kullanacaksanız, Chrome üstünden bu bağlantıyı ve Safari üstünden bu bağlantıyı ziyaret etmeniz gerekiyor.

Gelelim asıl mevzuya..

Cyberpunk 2077’yi Akıllı Telefonumuzda Nasıl Oynarız? 

 1. Önce Cyberpunk 2077 oyununu Gog, Epic Games yada Steam üstünden satın alırız.
 2. Gameplus.com.tr üstünden ücretli yada ücretsiz Nvidia Geforce Now üyeliğimizi aktif ederiz.
 3. Android telefon için bu uygulamayı indirir, İphone için bu bağlantıyı ziyaret ederiz.
 4. Uygulama yada tarayıcı üstünden NGN hesabımıza giriş yaparız. Oyun listesinden Cyberpunk 2077’yi seçeriz.
 5. Telefonumuza gamepad bağlamıyorsak, gamepad uyarısını kapatırız.
 6. Bağlantı testi ne sonuç verirse versin, Continue butonu ile devam ederiz.
 7. Karşımıza EpicGames yada Steam arayüzü geldiğinde Cyberpunk 2077’ye dokunur, Red Launcher geldiyse Play butonuna dokunur ve oyuna dalış yaparız.
 8. Oyunu telefonda rahat oynamak için sol menüdeki gamepad butonuna basmanız gerekiyor. Oyunun bazı bölümlerinde onay verebilmek için yine sol menüdeki sanal klavyeyi kullanmanız gerekiyor. Mesela oyuna giriş için klavyeden space ve enter tuşlarına basıyoruz. Oyun içinde yürümek, sağa sola bakmak için joystick tuşları kullanıyor, arabayı ileri sürmek için sağ üstteki (RT) sanal tuşu, arabayı geri sürmek için sol üstteki (LT) sanal tuşu kullanıyoruz. B tuşu ile menülerden çıkıyor, A tuşu ile bazı işlemlere onay veriyor, X tuşu ile arabaya biniyor, RB tuşu ile radyo menüsünü açıyor, L3 tuşu ile korna çalabiliyor, üst ortadaki sol sağ okları ile oyun içi menülere erişebiliyor, ortadaki gamepad ikonu ile gamepad’i gizleyebiliyoruz. (Bazı tuşlarda işlevler için o tuşu basılı tutmanız gerekiyor. Bazısına sadece basmanız yeterli oluyor.)

Peki Telefonda Cyberpunk 2077 Tatmin Ediyor Mu?

Dürüst bir şekilde cevap veriyorum; harika değil ama beklediğimden daha iyi. 12 mbit internet ile bu kadar iyi sonuç beklemiyordum. Her ne kadar hem mobil veri hem wifi aynı anda kullanmış olsam da çoğu zaman oyun otomatik olarak wifi ağına geçiş yaptı ve 30 dakikalık oynanışta büyük sorunlar yaşatmadı.

 • 30 dakika boyunca telefon ısınmadı, zorlanmadı.
 • Uygulama sorun çıkarmadı, kapanmadı.
 • Aynı anda hem oyunu oynadım, hem video kaydettim.
 • Düşük bağlantı için grafikler gayet iyi.
 • Joystick tuşlar ile menülerde gezmek kabul edilebilir seviyede.
 • Sokakta gezmek, sağa sola bakmak biraz zorluyor.
 • Silah kullanmak, çatışmalara girmek, orta riskli.
 • Araba, motor sürmek keyifli, fakat yönlendirmesi biraz zor.
 • Bilgisayardaki kadar keyif veriyor mu? Hayır.
 • Peki tatmin ediyor mu? Söylediğim gibi, yeni bir hizmet için ve bilgisayar için geliştirilmiş bir oyun için beklediğimden çok iyi bir performans.
 • Bundan sonrada telefonda Cyberpunk 2077 oynar mıyım? Evet.
 • Bundan sonra Nvidia Geforce Now kullanır mıyım? Evet.

Sizler için kaydettiğim Cyberpunk 2077 kısa oynanış videosunu hemen aşağıdan izleyebilir, konuyla alakalı sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz. (Telefonumun ekran çözünürlüğünden ötürü oyun tam ekran olmadı, yanlarda boşluklar kaldı. Fakat oyunun grafik ayarlarından düzeltiliyor olabilir. Henüz denemedim.)