Online Alışverişin Tuzakları ve Online Alışveriş Tavsiyeleri!

Online Alışverişin Tuzakları ve Online Alışveriş Tavsiyeleri!

Sizce online alışveriş görüldüğü ve yansıtıldığı kadar avantajlı mı? Ya da her indirime inanmak doğru olur mu? Elbette online alışveriş bazı dönemlerde çokça tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ama..!? Bu yazıda sizlere birkaç online alışveriş tuzağından ve bu tuzaklardan nasıl kaçınabileceğiniz hakkında tavsiyeler vereceğiz.

Elbette online alışveriş, mağazadan alışverişe göre daha avantajlı, bunun sebebi ise mağazaların online alışverişte masraflarının daha az olması. Yani mağazaların eleman, kira ve mağaza masrafları az olunca, indirimleri daha yüksek tutabiliyorlar. Elbette online ortamda rekabet de, gerçek mağazalardan daha fazla olduğu için indirimlerin yüksek olması normal.

Gelelim en büyük online alışveriş yalanlarına…

Sezon Başı ve Sezon Ortası İndirimleri

Yeni sezon ürünlerinin fiyatları oldukça şişirilmiş oluyor, sezon sonuna kadar indirim %90’a kadar varabiliyor, eğer acil bir ihtiyacınız yoksa sezon sonunu beklemenizi tavsiye ederiz.

Kargo Ücreti

Herhalde bizi online alışverişten en çok caydıran şeylerden birinin başında kargo ücreti geliyor, ancak mağazalar bazen kargoyu ücretsiz yaparak fiyatlarını şişiriyorlar, bu konuda oldukça dikkatli olmalıyız.

Özel Gün İndirimleri

Online Alışverişin Tuzakları ve Online Alışveriş Tavsiyeleri!

Bazı günlere özel olarak birçok mağaza indirimler düzenliyor. Bu özel günlere örnek olarak sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, bayram indirimleri, siber pazartesi indirimleri veya black friday indirimlerini gösterebiliriz. Aslında bu indirimlere yalan demek doğru olmaz ancak akıllıca alışveriş yapmazsanız, zararlı çıkabilirsiniz. Mağazaları indirim gününden önce takip etmek bu durumu önleyebilir.

Örneğin black friday’de mağazaların net indirimlerinin yanı sıra internette ve kupon sitelerinde ek indirimler bulabilirsiniz, bunu gözlemlemek için Black Friday 2018 günü örneğin Black Friday Global sitesinden Türkiye’de en çok indirim yapan ve tercih edilen mağazalardaki tüm indirimleri takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Stok Problemi

Sık sık karşımıza çıkan problemlerden biri ise stok problemi.. Mağazalar %80-%90 indirim yapıyorlar ancak sadece sınırlı sayıda üründe.. Yani sadece hızlı olan kazanıyor. Bu tarz büyük indirimleri yakalamak biraz şansa dayanıyor.

Online alışveriş tuzaklarını bilinçli davranarak kolayca önleyebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz bir tüketici olarak her zaman hakkınızı aramanız.

Kârlı Alışveriş İçin En Uygun Zaman

Online Alışverişin Tuzakları ve Online Alışveriş Tavsiyeleri!

Gelelim alışveriş için en uygun iki zamana; ilki için yılbaşından önceki dönem diyebiliriz, öyle ki dudak uçuklatan süper indirimler bulabilirsiniz. Diğeri ise Ramazan bayramından önceki dönem.. Özellikle internetten yapacağınız gıda ve giyim alışverişlerinizde epey bir tasarruf edebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Black Friday Türkiye’de kutlanmaya başladığından beri, birçok Türk mağazası da her sene daha çok indirimler düzenlemeye başladılar. Özellikle Black-Friday.global sitesindeki Trendyol sayfasına, Kara Cuma (Black Friday) başlar başlamaz göz atmalısınız. Çok büyük indirimler olacağından ve stoklar sınırlı olacağından dolayı ürünler hemen tükenebilir!

Kısacası akıllı olan her zaman kazanıyor, alışveriş yapmadan önce yapacağınız mağazaları takipte kalın ve her zaman en uygun zamanı gözleyin.

İyi alışverişler!