Pardus’ta Bilgisayardan İkinci Ekrana Hdmi ile Görüntü Aktarımı

pardus linux isletim sistemi - Pardus'ta Bilgisayardan İkinci Ekrana Hdmi ile Görüntü Aktarımı

Pardus işletim sisteminde araştırmalarım devam ediyor! Yeni araştırma konumuz; bilgisayar ekranını hdmi kablo ile akıllı tv’ye yansıtmak! Acaba Windows işletim sistemindeki kadar kolay oldu mu dersiniz?.. Evet, oldu sayılır. Her ne kadar Pardus xfce televizyonu görmese de Pardus üstüne kurduğum masaüstü ortamı Cinnamon, sorunsuz çalıştı. 

Peki Nasıl Oldu? 

Öncelikle televizyonu pc’ye hdmi kablosu ile bağladığımda Pardus 17.3 xfce masaüstü aktif idi.. Başlat > Görüntüle uygulamasında ikinci ekran algılanmadı. Yani ekran yansıtmayı Xfce’de çözemedim.

Sonrasında Cinnamon arayüzüne geçiş yaptım. Başlat > Ekran uygulaması altından baktığımda TV tanınmıştı.

Ama bunda da ilk olarak ekranda sinyal yok yazıyordu, sonradan akıl ettim ve Başlat menüsü altından Ekran (Görüntü) uygulamasından ufak bir değişiklik yaptım.

Yapılması gereken ayar değişikliklerini 2 farklı kombinasyona göre anlatmam gerekirse;

1) Görüntü hem pc hem tv ekranında aynı anda akacaksa; Ekranları Yansıt seçeneğine tik koyun, sağ alttan Uygula butonuna tıklayın.

pardus hdmi ekran yansitma2 - Pardus'ta Bilgisayardan İkinci Ekrana Hdmi ile Görüntü Aktarımı

2) Görüntü sadece tv ekranında görünecek, pc ekranı kapalı kalacaksa; üst ekranda bilgisayar ekranını seçip, alt menüdeki açık/kapalı butonunu kapalı konuma getirin. Tv ekranını ise açık konumda bırakın. Son olarak da Uygula butonuna tıklayın.

pardus hdmi ekran yansitma1 - Pardus'ta Bilgisayardan İkinci Ekrana Hdmi ile Görüntü Aktarımı

Uygula butonuna basmazsanız yaptığınız değişiklikler uygulamaya konmuyor. Bu sebeple o adımı atlamamanız lazım.

Yukarıdaki ayarlar ile doğrudan tv ekranından görüntü almaya başladım. Sonrasında deneme amaçlı bir video açtım! Televizyondan ses gelmiyordu..

Ses olayının çözümü olarak da (görev çubuğunda) saatin orada hoparlör simgesine sağ tıkladım ve açılan menüden Çıkış Aygıtı seçeneğine tıkladım.

pardus hdmi ekran yansitma3 - Pardus'ta Bilgisayardan İkinci Ekrana Hdmi ile Görüntü Aktarımı

(“Çıkış aygıtı” seçeneği sadece o an aktif ses var ise görünür. Öncelikle arkada müzik yada video açmalısınız.)

Karşıma iki seçenek geldi; Hoparlör ve HDMI/Displayport. Doğal olarak Hdmi seçtim ve tv ekranından ses gelmeye başladı. Aksi durumda da Hoparlör seçmem ile ses tekrar bilgisayara geri döndü.

pardus hdmi ekran yansitma4 - Pardus'ta Bilgisayardan İkinci Ekrana Hdmi ile Görüntü Aktarımı

Pardus Cinnamon’da PC’den TV’ye ekran yansıtmayı işte böylece halletmiş oldum. Bu yazıyı da henüz Pardus işletim sistemini denemeyip aklında soru işareti olanlar için yazmak istedim. İnşallah işine yarayanlar olur.

Notlar: 

  • Anlatımım Pardus 17.3 xfce üstüne Cinnamon kurulu masaüstü ortamına göre aktarılmıştır. Doğrudan Xfce arayüzünde Görüntüle uygulamasından tv’yi bir türlü tanıtamadım. Ayarlarda da ek bir seçenek göremedim. Çözümü bilen varsa yazı altından paylaşabilir.
  • “Çıkış aygıtı” seçeneği sadece o an aktif ses var ise görünüyor. O seçeneği göremiyorsanız öncelikle arka planda müzik yada video dosyası açın.
  • İlk iki resimde göreceksiniz, ekran seçeneklerinde Birincil olarak ata yazan butonlar var. Bunlar ne işe yarıyor? Bunları seçerseniz iki ekrandan görüntü alabiliyorsunuz fakat sizin yaptığınız tüm çalışmalar anlık olarak birincil ekranda izlenebiliyor. İkincil hale gelen ekranda ise sadece masaüstünüz görünüyor. Yaptığınız hiçbir atraksiyon ikincil ekranda görünmüyor.
  • Diyelim ki pc’yi tv’den ayırdınız ve müzik çalardan artık ses gelmiyor; Saatin orada hoparlör simgesine tıklayın, Ses Ayarları seçeneğine tıklayın, SES > Çıkış ekranı açılacak. Bu ekranda üst tarafta Hoparlörler Dahili Ses seçeneğini göreceksiniz. Ona tıkladığınızda ses tekrar duyulmaya başlayacak.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner