Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin İvendor Android 4.0.4

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin İvendor Android 4.0.4

Merhaba! Daha önce (9 Ağustos 2012’de) ilk rom yükleme denememi yapmış, XDA-Developer’daki i9001 için geliştirilen Android 4.0.4 Custom Rom‘unu telefonuma kurmuş ve bu yazımda sizlerle paylaşmıştım. Adı geçen Custom Rom’u tam 9 gün denedikten sonra ve biraz araştırdıktan sonra İvendor nickli bir başka geliştiriciye ait custom rom olduğunu + bu custom rom’un diğerinden daha iyi olduğunu öğrendim.

Hemen vakit kaybetmeden gerekli custom rom ile gapps eklentisini telefonuma kurdum, ilk testleri yaptım ve şimdi bu yazımda gelişmeleri, son durumu sizlerle paylaşıyorum.

>> YENİ CUSTOM ROM ANDROİD 4.4.4 KİTKAT

>> Odin ile Orijinal Android 2.3.6 Rom Yükleme <<

Şubat 2016: Galaxy S Plus telefonum bozulduğu için artık yeni rom tanıtım yazıları yayınlayamayacak ve uygulama, kontrol gerektiren sorularınıza cevap veremeyeceğim. Fakat bugüne kadar yaptığım paylaşımlarda bir sorun yoktur. Çekinmeden faydalanabilirsiniz.

Neden Bu Rom?

Bir önceki Remİcs Custom Rom’dan, By İvendor CM9 Custom Rom’a geçmemin ilk sebebi diğer rom’da arka kameranın zoom yapamaması ve 720p video kaydında takılmasıydı. Diğer nedenlere gelirsek; başta Remİcs’nin pili az harcadığını düşünmüştüm ama telefonu aktif kullandığımda stock rom’a göre daha fazla pil yediğini fark ettim ve İvendor’un bu rom’unun pili çok daha idareli kullandığını okudum.

Bunların haricinde; Remİcs yükleme yazımın sonunda yavaş yavaş gördüğüm hataları aktarıyor ve Rom’un ne kadar başarılı, ne kadar hatalı olduğunu anlatıyordum, (o kısma bakarsanız) orada bazı grafiksel hatalar olduğunu aktarmıştım. İşte bu hatalar dolayısıylada İvendor’un CM9 Rom’una geçme (deneme) kararı aldım.

Bu Rom’da Neler Var?

Bu Rom’da diğer Remİcs’ye göre şu farklar var;

– Arka kamera ile 720p video kayıt edebiliyor, resim çekerken zoom yapabiliyorsunuz.
– Bildirim çubuğundaki saat, pil vb. yazılar, simgeler yeşil değil mavi renkli.
– Pil kullanımı Remİcs’ye göre daha az.
– BLN (yani Back Light Notification) eklenmiş. Birisi aradığında, bi mesaj aldığınızda yani bir bildirimizin olduğunda öndeki 2 dokunmatik tuş belirli süre yanık kalıyor. (Süreyi Ayarlar > Gelişmiş > Backlight Timeout altından değiştirebiliyorsunuz.)
– Geliştirici araçları adı altında bir bölüm var telefonun özelliklerini ayarlayabiliyorsunuz sanırım ama daha kurcalamaya cesaret bulamadım.
– Terminal emülatörü adında bir uygulama var ama onunda ne olduğunu şuan için bilmiyorum sadece geliştirmelerle ilgili olduğunu tahmin edebiliyorum.

Bu Rom’da Diğerine Göre Neler Yok?

Bu Rom’da diğer Remİcs’ye göre şunlar yok;

– Geri sayım, kronometre yok.
– Sony player uygulaması yok.
– Türkçe’ye çevrilmemiş bölüm yok.
– Grafiklerde taşma tarzı kusurlar yok.
– Görev Yöneticisi yok. (Bu olsa iyi olurdu ama koymamışlar.)
– Mesajlaşma ifadeleri daha düzenli karmaşa yok. (Remİcs’de “:D” yaptığınızda gülme yerine bağırma ifadesi çıkıyordu)

By İvendor CM9 Rom’a Dair Uyarılar!

Rom’u yüklemeden önce sizlere birkaç uyarım olacak.

1- Rom yükleme işleri her zaman istediğimiz gibi gitmez bu nedenle öncelikle sağlam bir yedek alın yada kaybedeceğiniz önemli şeyler olmadığına emin olun.
2- Telefona Rom’u yüklemeden önce telefonun şarjını kontrol edin, şarj %70’in altındaysa telefonu şarj edip daha sonra yüklemeye geçin.
3- Telefona Rom’u yükledikten sonra yeniden başlattığınızda Google Play ayarlarını atlayın çünkü telefon 3G mobil internete bağlanarak gmail yedeklerinizi indiriyor ve 5-6 tl paranızı yiyebiliyor. (Başıma geldi, 6.5 TL bu nedenle gitti)
4- Telefonunuzun Root’lu olduğundan ve CWM yüklü olduğundan emin olun.

CM9 Android 4.0.4 Yükleme:

– Telefonunuz Root’lu ve CWM yüklü ise alttakini atlayın.

Bu yazıma bakarak telefonunuzdan root yetkisi alın (root zip dosyasını kurun) ve yine aynı yazıda yer alan diğer anlatımıma bakarak telefonunuza CWM yazılımını kurun.

– Root ve CWM tamam ise;

1- Bu sayfadaki Rom dosyasını ve Gapps paketini bilgisayarınıza indirin ve her ikisini de telefonunuzun dahili hafızasına yükleyin..

>> Rom Rc5 İndir

(Rom dosyası sürekli güncelleniyor bu nedenle direk link veremiyorum. Sayfaya girdiğinizde “CM9 Install Guide” yazan bölüme bakın orada en üstte “2012-10-11: CM9 RC5” yazıyor olacak hemen sağında da 1-2 rakamları olacak. Bu rakamlardaki bağlantılardan ilgili rom dosyasını indirin. Gapps paketi de yine aynı bölümde gapps adı altında versiyon numarası ile bağlantılanmış olarak duruyor onuda aynı şekilde bilgisayarınıza indirin.)

Güncelleme!: Daha önceki versiyonları telefonuna kurmuş olanlar rc5 sürümünü buradan indirecekler ve gapps paketi ile birlikte ikisini telefonun hafızasına atacaklar.. Daha sonra telefonu kurtarma modunda açıp doğrudan wipe cache vs yapmadan önce RC5 rom‘u ve sonra gapps‘ı yükleyecekler.

Daha önce Cyanogen mod 9 kurmamış olanlar önce telefonlarını root edecek, sonra cwm kuracak ve sonrasında Rc5 rom dosyasını aşağıdaki anlatıma göre kuracaklar.

2- Telefonu kapatıp kurtarma modunda yani Recovery mod (kurtarma modun)’da açın.

(Recovery Mod için önce ses açma düğmesine hemen ardından güç düğmesine basıp Samsung yazısı gelene kadar ve sonrasında 2-3 saniye kadar iki tuşu basılı tutun. CWM Recovery kendiliğinden açılacak. Daha önce CM9 rom kurmuş olanlar güç düğmesini basılı tutarak seçenekler menüsünü açabilir ve oradan yeniden başlat > kurtarma seçebilirler.)

3- Telefon Recovery mod’da açıldıysa sırayla şunları uygulayın;

(seçime gelmek için ses açma/kapama tuşlarını kullanın, seçimi onaylamak için ortadaki home tuşunu kullanın.)

wipe data/factory reset -> yes
(yes seçeneğine ulaşmak için NO’ları yukarı sürükleyin)

wipe cache partition -> yes
(yes seçeneğine ulaşmak için NO’ları yukarı sürükleyin)

İnstall zip from sdcard > choose zip from sdcard > cm-9-20121011-ivendor-ariesve-rc5.zip

kurulum 1-2 dakika sürecek bittiğinde..

İnstall zip from sdcard > choose zip from sdcard > gapps-ics-20120429-signed.zip

son kurulumda kısa sürede bitecek..

wipe cache partition -> yes
(yes seçeneğine ulaşmak için NO’ları yukarı sürükleyin)

advanced > wipe dalvik cache -> yes
(yes seçeneğine ulaşmak için NO’ları yukarı sürükleyin)

advanced > fix permissions
ve
Reboot System Now..

Kurulum Tamamlandı

Evet, Custom Rom’un kurulumu tamamlandı. Yaklaşık bi 3-5 dakika içerisinde telefonunuz dil seçim ekranı ile açılacak (bunun öncesinde bikaç dakika Cyanogen grafiği görünecek) ve gerekli ayarları yaptıktan sonra yeni Custom Rom’unuzu kullanmaya başlayacaksınız.

Uyarı: Eğer internet paketiniz yoksa! Kurulum ekranında, yani dil seçiminden sonra Google hesabınızı tanımlamayın bu işlemi sonraya erteleyin ve kurulum bittikten hemen sonra mobil ağlara girip mobil interneti kapatın daha sonra wifi bağlantınızı aktif edip Google hesabınızı ekleyin.

Aksi halde mobil internet paketiniz yoksa telefon internet kullanımını mobil ağdan yapar ve buda ücretlendirme olarak size geri döner. Normalde telefon siz mobil ağı kapatana kadar 1 TL’lik harita bağlantısı, güncelleme vs yapıyor zaten eğer bunu kapamayı unutursanız daha fazla internet kullanımı yapılır ve ücretlendirme size yansır.

Hatırlatma: Eğer güncellemeleri takip ediyor, üst üste kuruyorsanız ve sonuçta telefonunuzda yavaşlama olduysa son güncel rom’u ve gapps paketini sıfır rom kurar gibi yukarıdaki sırayı (wipe cache vs.) izleyerek kurun.

İvendor’un Custom Rom’undan Resimler:

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin İvendor Android 4.0.4 Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin İvendor Android 4.0.4

Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin İvendor Android 4.0.4 Samsung Galaxy S Plus i9001 İçin İvendor Android 4.0.4

Rom ile ilgili sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz ancak unutmayın bende rom yükleme işini sizler kadar biliyorum bu işin uzmanı değilim. Elimden geldiğince yardımcı olucam.

 Gözlemlerim:

 • Önceki Rom’da olduğu gibi bu rom’da da sms yazarken TR karakter kullanmamak gerekiyor yoksa 1 sms 60-70 karakterden sonra 2 sms oluyor.
 • Önceki Rom’da olduğu gibi bu rom’da da telefonu şarja taktığımda, şarj %100 tamamlandığında bildirim sesi çıkmıyor, telefonu şarjdan çıkardığımda pil seviyesi %99’a iniyor.
 • Kamera ile 720p videoyu rahat bir şekilde kayıt etti, izletti. 5 resim hatası RC1 ile düzeltildi. RC2 ile 720p video kaydı geliştirildi.
 • BLN özelliği çağrı, mesaj veya bildirim olduğunda ayar ve geri tuşunun ışıklarının belirlediğiniz süre kadar yanık kalmasını sağlıyor. Yani çalışıyor.
 • Radyo tabiki yine çalışmıyor çünkü bu rom’unda altyapısı Cm9. Spirit isimli radyo uygulaması düzgün çalışmıyor.
 • Toplam kullanılabilir Ram diğer rom(RemIcs’de)’da 369 mb’dı bu rom’da 352 Mb. Telefonun açılış ve kapanış hızı gayet normal, pil harcamasını henüz gözlemleyemedim, telefon içi menü vb. geçişler normal.
 • 3G Görüntülü görüşme yok çünkü rom’un altyapısı Cm9. Skype, tango gibi uygulamalar ile ön kamera üzerinden görüntülü konuşma yapabilirsiniz.
 • Telefon kapalıyken şarj oluyor grafiği beta4 güncellemesi ile düzeltildi..
 • Toplam ram 352 demiştik, genelde ne zaman baksam arka planda çok az uygulamanın çalıştığını görüyorum ve genelde 120-140 mb ram boşta duruyor.
 • RC3.1 ile Android cihazları tehdit eden USSD açığına karşı yama geldi. RC3.1 ve sonrası rom bulunan i9001’ler USDD açığından etkilenmeyecek.
 • Radyo için: Spirit fm’in son sürümü (27Jul) kurdum, uygulama hala sorun çıkarıyor, görüşmeleri engelliyor, gsm erişimini kesiyor vs.

Konuyla alakasız: İvendor, yani bu Custom Rom’u hazırlayan arkadaş, xda-developer üyelerinin bağışları ile kendine i9001 almış ve bu sayede bizlere bu 4.0.4 rom’unu hazırlayıp sunmuş. Yani o bağışlar olmasaydı bu rom şuanda olmayacaktı.