Savaştan Çıkan İcat: “Mikrodalga Fırın”

Savaştan Çıkan İcat: "Mikrodalga Fırın"

Mikrodalgalarla pişirme fikri ilk kez Percy Lebaron Spencer tarafından, radar olarak kullanılması planlanan “magnetron”un keşfedilmesiyle 1945’li yıllarda başlamış. Percy Lebaron Spencer, radar dalgaları ile deney yaparken cebindeki çikolatanın erimesi sonucu mikrodalga enerjisinin yiyecekleri ısıtabildiğini keşfetmiş ve 1947’de bu buluşunun patentini almış. (Patentin verilmesi 1950 yılını bulmuş.)

1,8 metre boyunda ve 340 kg ağırlığında tasarladığı ilk ticari mikrodalga fırın ise 1947’de mutfak eşyaları üreticisi Raytheon şirketince “Radarange” adıyla kamuoyuna duyurulmuş.. Fiyatının çok yüksek oluşu ve büyükçe bir buzdolabı boyutlarında olması nedeniyle ticari olarak pek ilgi görmeyen ürün sadece büyük hastahaneler, oteller vb. tarafından tercih edilmiş. (Fiyatının 2000 ~ 3000 dolar arasında olduğu söyleniyor.)

Evlerde kullanılan ilk mikrodalga fırınlar ise 25 Ekim 1955’te Tappan şirketi tarafından satışa çıkarılmış. ABD’de şuan için 80 milyon’a yakın mikrodalga fırın olduğu tahmin ediliyormuş ki buna dünya geneline eklersek sayı inanılmaz bir boyuta ulaşıyor. Ancak bildiğiniz gibi Türk insanı mikrodalga fırını pek sevmiyor.

Mikrodalga’nın babası Percy Lebaron Spencer Kimdir?

1894 Howland Maine Abd doğumlu bilim adamı doktor. Mikrodalga fırını icat ettiğinde 53 yaşındaymış ve 76 yaşında yani 1970 yılında hayata gözlerini kapamış.