Twilight Serisi “Vampire Clan” Filminden Mi Esinlenildi?

Twilight Serisi "Vampire Clan" Filminden Mi Esinlenildi?

Herhalde Stephenie Meyer’ı ve Twilight filmini bu arada da Edward ve Bella’nın aşklarını duymayan kalmamıştır. Film Stephenie Meyer’ın Twilight (Alacakaranlık) kitap serisinden sinemaya uyarlanıyor. Birinci kitabın filmi geçen sene vizyona girmişti ve çok sevildi. Kitabın ikincisi olan New moon (Yeni Ay) çekimleri de tamamlandı. İkinci filmde 20 Kasım 2009’da sinemalarda olacak.

Asıl konuya gelelim. Yani dedikodu konumuza.. Stephenie Meyer Twilight kitabını 2004-2005 gibi yazmaya başlamış ve yayınlamış diye biliyorum…

Kitapları yazmaya başlarken acaba 2002’de yayınlanmış başka bir vampir filminden etkilenmiş olabilir mi? Veya karakterlerini yaratırken bu filmdeki karakterlerden esinlenmiş olabilir mi?

“Bu düşünceye nereden kapıldın?” derseniz 2002 yılında gösterime girmiş ABD yapımı Vampir Klanı filminden biraz bahsetmem gerekir.. Film hakkında Türk sitelerinde fazla bilgi yok ama yabancı sitelerden derlediğim ve oturup izlediğim filmi anlatmaya çalışayım sizlere.

Film gerçek hayatta 1996 yılında Florida’da yaşanmış bir olayı anlatıyor.. Beş gothik genç, vampirlere özeniyorlar ve cehennemin kapılarını açacaklarına inanıyorlar. Seyahate çıkmak için araba ve paraya ihtiyaçları oluyor, bu arada onlara biraz uzak kalan kız arkadaşları Charity’i de yanlarına almak istiyorlar. Ancak Charity’nin ailesi izin vermiyor. Charity evden kaçmak istiyor ve filmdeki Edward’ı andıran genç Drew Fuller (filmdeki adıyla Rod) Charity’nin anne ve babasını levye ile döverek öldürüyor. Üstüne birde para ve arabalarını çalıyor..

Polisin peşlerine düştüğü gençler birbirlerinin bileklerini kesip kanlarını emiyorlar. Bu arada Charity, Rod’un anne ve babasını öldürdüğünü Rod’un ağzından öğreniyor. Film gençlerin polis tarafından bir otelde yakalanmaları ile sonuçlanıyor. Yakalanan gençler polis tarafından sorgulanıyor ve Charity yargılama sonucu serbest kalırken, diğer dört arkadaştan cinayeti işleyen Rod ve diğer arkadaşı Tony, müebbet hapis cezası alıyorlar. Diğer iki kız arkadaş ise 15.5 ve 10.5 yıl hapis cezası alıyorlar…

Filmde vampir yok diyebilirsiniz ama aşk var ve filmi izleseniz aklınıza ilk Twilight geleceğine eminim.. Tabiki filmler kitaplar birbirine benzer ama Stephenie Meyer eski ve yaşanmış bir vampir vakasından esinlenip vampirler ve kurtlarla dolu bu aşk romanını yazmış olamaz mı?

Son olarak filmin fragmanını eklersem belki size de Twilight filmini çağrıştıran bir şeyler çıkabilir.. (Fragmanda ve filmde şiddet ve kanlı sahneler mevcuttur. Bilginiz olsun.)

Yapım: 2002 ~ ABD Tür:Dram,  Korku Yönetmen: John Webb Senaryo:Aaron Pope Yapımcı:Keith Walley,  Elie Cohn Görüntü Yönetmeni: Kristian Bernier Müzik: Guy Harrington Süre:  1 saat 27 dk