Tarihin İlk Feministi “Lilith”

Tarihin İlk Feministi "Lilith"

Nerden aklıma esti? Bir arkadaşımın kullandığı nick ve SuperNatural isimli dizide kötü karakterin adı olması nedeniyle sıkca gördüğüm ve anca şimdi fırsat bulup anlamını, tarihini öğrendiğim bir konu.. Musevilik ve Hristiyanlık inançlarında Âdem’in ilk eşi imiş. Tevrat’ın ilk bölümü olan Yaradılış bölümünün birinci Bab’ında Âdem ile beraber bir dişi yaratıldığından, ikinci bölümde ise Âdem’in kaburga kemiğinden bir dişi yaratıldığı yazılıymış.

Tevrat’ta açıkça yer almamasına rağmen; birçok Musevi dini kaynağı ikinci bölümde sözü geçen dişinin Âdem’in ikinci karısı olduğu, birinci bölümdekinin ise ilk karısı Lilith olduğuna inanılırmış.

İnanışa göre Lilith, Âdem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldıklarından Âdemin kendisine eşit olduğu görüşündedir. (Tarihin ilk Feministi) Bu sebeple de Âdem’e tabi olmayı şiddetle reddeder, Tanrı’ya asi olur ve cennetten uzaklaştırılır. Bundan sonra Tanrı Âdem’in kaburga kemiğinden Havva’yı yaratır, Havva sonuçta erkeğinin bir parçasından yaratıldığından ona tabi olur.

Âdem ile Havva, ilk günahı işleyip cennetten kovulduktan sonra çocukları olur. Lilith bunu kıskanır ve bundan sonra adem oğullarından doğacak her bebeği öldürmeye yemin eder.

İnanışa göre kötü bir ifrit haline gelen Lilith, gece hava karanlıktan sonra yeni doğum yapmış evlere girerek lohusa kadınların bebeklerini boğmaktadır. Bu sebeple günümüzde bazı Museviler arasında bir adet olarak, lohusa kadın, akşamları evde yalnız bırakılmaz. Ve akşamları çamaşır ipinde çocuk bezi bırakılmaz. Çünkü bunları gören Lilith’in, o evde çocuk olduğunu anlamasından endişe edilir.

Kaynak: Wikipedia